Schaken met Chinezen Oliedeal verwacht, prijs hoger 16 ECONOMIE O O X IÜ Shell Air France- KLM Heijmans Zelfvoorzienend wonen in Almere, dat kan binnenkort. In 2018 komt er een heus eco-dorp op een grasveld in Ider. Bewoners hoeven geen groene vingers te hebben. In de schijnwerpers Zijn voorganger, Jan Nooitgedagt, gaf het in september maar gewoon ruiterlijk toe. Hij had het onderschat, werken met Chinezen. Toen hij eenmaal doorhad hoe dat werkte, was er al een topman gesneuveld - Gerard van Olphen stapte na minder dan drie maanden op bij Vivat. Ook had Anbang, het Chinese bedrijf dat sinds 2015 eigenaar is van het voormalige Reaal verzekeringen, in middels een legertje Chinezen in laten vlie gen om de teugels bij de Nederlandse dochter steviger aan te trekken. De Chinezen waren namelijk helemaal niet tevreden over de in hun ogen eigenwijze manier van opereren van de Hollanders. Nooitgedagt moest als voorzitter van de J P2L I I M Raad van Corn- missarissen alle zeilen bijzetten om de boel bij el kaar te houden. Hij kon niet voorko men dat in het kielzog van Van Olphen nog een aantal Neder landse managers het veld moest rui men. Nu is er 'een na tuurlijk moment' voor het vertrek van de president commissaris, meldt Vivat. Maar ten Dijkshoorn, een 66-jarige Rot terdammer, volgt hem op. Hij is ge kozen vanwege zijn ruime erva ring in de financi ële sector', meldt de verzekeraar. <Tot 2009 was hij topman van Ach mea, waar hij on verwacht en om persoonlijke rede nen opstapte. Sindsdien vervult Dijkshoorn tal van commissariaten, onder meer bij Goudse Verzekeringen, Monuta en een aantal pensioenfondsen. Concrete ervaring met de Chinese of zelfs Aziatische markt kan Dijkshoorn niet over leggen. Ook van verre vakanties houdt hij niet zo, liet hij al eens in een interview we ten. Dat verdraagt zijn lichaam namelijk niet. „Ik heb de conditie van een wijkagent." Lie ver gaat hij met zijn vrouw naar zijn vakan tiehuisje in Ruurlo, de rust opzoeken. En an ders heeft hij altijd nog Rotterdam, zijn ge boortestad, om zijn hart aan op te halen. Dijkshoorn groeide op op een boerderij in Schiebroek, en is zijn liefde voor de Maasstad nooit kwijtgeraakt. Als belangrijkste commissaris bij Vivat kan hij in elk geval bogen op een typisch Rotter damse eigenschap: hard werken. Als topman van Achmea maakte hij werkweken van 80 uur, fluitend. „Ik vind het niet erg om geen tv te kijken. Ik lees liever een document." Daar bij is Dijkshoorn een fervent schaakliefheb ber: hij denkt dus vooruit, kruipt in het hoofd van de tegenstander. Laat die Chinezen maar komen. Het is 'hoogst waarschijnlijk' dat de veertien landen van de Organiza tion of Petroleum Exporting Coun tries het volgende week op hun ver gadering in Wenen eens worden over een productiebeperking. Dat zei de Iraanse olieminister Bijan Namdar Zanganeh dit week end tegen een lokaal persbureau. De olieprijs steeg gisteren meteen tot het hoogste niveau in drie we ken. De oliesector wil de productie al langer aan banden leggen, omdat de grote voorraad als gevolg van de te ruggelopen vraag de olieprijs laag houdt. Halverwege 2014 kostte een vat Brentolie nog 112 dollar, nu is dat nog geen 50 dollar. In september sloot OPEC al een principeakkoord over productiebe perking, maar over de details wer den de leden het niet eens. Hun ei gen olie willen ze namelijk wel graag blijven verkopen. In België heeft de verwachte olie prijsstijging al tot brandstoftoesla gen geleid. Mensen die hun vakan tie voor 2017 al hebben geboekt, krijgen bij touroperators als TUI, Thomas Cook en Neckermann een extra toeslag op hun rekening om dat een hogere olieprijs vliegen duurder maakt. Voor een gezin van vier personen dat naar een verre bestemming als Mexico gaat, loopt de brandstoftoe slag volgens Het Laatste Nieuws op tot ruim 170 euro. In Nederland is van brandstof toeslagen op dit moment geen sprake, stellen de reisorganisaties TUI, Thomas Cook (Neckermann, Vrij Uit) en Sundio (o.a. Sunweb, Jiba). Volgens de brancheorganisatie ANVR mogen de touroperators brandstoftoeslagen van luchtvaart maatschappijen wel doorbereke nen aan klanten - ook aan klanten die hun vakantie al hebben ge boekt. Salade uit je eigen moestuin naast je voordeur, verse eieren uit het kippenhok dat je met je buren deelt, afval dat wordt hergebruikt of zelfs verwerkt, je eigen energie op wekken met windmolens en zon nepanelen. Dit alles kan straks in Almere. Het is nu een verlaten weiland in de nieuwe wijk Oosterwold, maar in 2018 verrijst op deze plek Re- Gen Village. „Een eco-dorp voor honderd gezinnen die zelfvoorzie nend willen leven", zo omschrijft initiatiefnemer James Ehrlich dit innovatieve bouwproject. Ehrlich is een Amerikaanse on dernemer en als wetenschapper verbonden aan de Stanford Uni versity. Die wetenschappelijke kennis komt goed van pas bij de bouw van deze wijk. „We willen hier bijvoorbeeld de nieuwste technologieën inzetten zoals 'vertical/arming' en 'aquapo- nics'. Aquaponics is een nieuwe techniek om voedsel te verbouwen in combinatie met de teelt van wa terdieren. Uitwerpselen van de vissen worden dan weer gebruikt als voeding voor de planten. Zo maken we de wijk circulair." Sinds Ehrlich het ontwerp met architectenbureau Effekt ont vouwde op de Biënnale in Venetië wordt hij naar eigen zeggen over spoeld met enthousiaste reacties. Voor het bouwproject in Almere zouden er al zoveel aanmeldingen zijn dat hij zelfs overweegt het project uit te breiden. „Dit initia tief spreekt een groeiende groep mensen aan die milieubewust is en graag met gelijkgestemden wil leven." Affiniteit Het zal zeker niet voor iedereen weggelegd zijn om in zo'n eco- dorp als in Almere te wonen. Be woners moeten om te beginnen affiniteit hebben met zelfvoorzie- nendheid, legt Ehrlich uit. „Dat wil niet zeggen dat bewoners alles zelf hoeven te doen. Ze hoeven Hij houdt van hard werken en van schaken. Vooral die laatste eigenschap zal Maarten Dijkshoorn van pas komen, als nieuwe pre sident-commissaris van verzekeraar Vivat. Geboren op 13 juli 1950 in Rot terdam. Studeerde econometrie Begon zijn loopbaan op de afdeling Wiskunde bij RVS Tot 2009 topman van Achmea. Stapte om persoonlijke redenen op. —Sander van Mersbergen O dinsdag 22 november 2016 ■PC Bodemonder zoeker Fugro profiteerde van de stijgende olieprijs en won flink. Oliereus Shell profiteerde ook van de olieprijs en zette de AEX in het groen. m Verliezers van de hogere olieprijs zijn luchtvaart bedrijven, die brandstof duur der zien worden. m Heijmans verloor fors. De bouwer is in een maand bijna de helft van zijn waarde kwijt geraakt. o Eco-wonen De verwachting dat de OPEC- landen minder olie uit de grond gaan halen, zorgt voor stijgende prijzen. Annemieke van Dongen Rotterdam/Wenen Natasja de Groot Almere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16