Hanina Ajarai éhi 15 Uitgesproken Fillon neemt het op tegen Le Pen Ik vind het een groot onrecht dat christenen geen kerk mogen bouwen in Saudi-Arabië Wij Nederlandse moslims zijn hier en we zijn hier om te blij ven, schreef ik in mijn vorige column. Ik kreeg er veel reacties op en terwijl die één voor één binnendruppelden, groeide bij mij de behoefte om een paar dingen op te helderen. De column had een strijdbare toon, eentje die bij mijn ge moedstoestand paste zo vlak na de winst van Trump. Niet ieder een kon dat waarderen. Maar arrogant, zoals een lezer mailde? Dat was geenszins mijn intentie. Arrogant zou zijn als ik schreef: wij zijn hier en we gaan de boel overnemen. Dat was ik in ieder geval niet van plan. Dan het verwijt dat ik de laak bare wij-zij-constructie ge bruikte. Deels heeft de lezer die mij hiermee confronteerde gelijk: ik had er bij het schrijven niet op gelet. Maar ik bedoelde uiteraard niet 'wij moslims' versus 'zij niet-moslims'. De 'zij' in mijn vorige column zijn alle mensen die mij mijn grondrechten niet gunnen. Dus als je mijn hoofd doek verafschuwt, omdat het voor van alles en nog wat staat, hoor je niet bij die 'zij'. Je mag dat uiteraard vinden, we leven in een vrij land. En die vrijheid die we in Nederland genieten om de is lam stom (of geweldig) te vinden is mij dierbaar. Ik merk al langer in de reacties op mijn column een zeker voor ingenomen wantrouwen, het idee dat mensen mij pas serieus willen nemen als ik eerst even duidelijkheid verschaf over een paar pijnpunten. paar dingen verduidelijken die ik niet eerder dacht te hoeven ver duidelijken, omdat ze zo voor de hand liggen. Als dat het weder zijds begrip ten goede komt, ben ik daar niet te beroerd voor. In een goede liefdesrelatie moet je tenslotte ook zo nu en dan dui delijk tegen elkaar zeggen dat je van elkaar houdt, ook al zou dat vanzelfsprekend moeten zijn. Daar gaat ie. Ook ik vind stelende, sissende, inbrekende, agressieve Marok kaanse Nederlanders vreselijk. Dit geldt eveneens voor moor dende moslims. Of discrimine rende moslims. Zou ik de macht hebben om ze tegen te houden, dan had ik dat gedaan. In werke lijkheid reikt mijn invloed niet verder dan de twee kinderen die ik aan het opvoeden ben. Ik vind het ook een groot on recht dat christenen geen kerk mogen bouwen in Saudi-Arabië. Ik verafschuw de vrouwonder drukkende regels in dat land. Maar ik woon daar niet. Ik heb niks met dat land. Ik ga er waar schijnlijk ooit op bedevaart, maar liever doe ik dat als daar een vrouw- en minderhedenvriende- lijke vorst aan de macht is. En over andere landen gesproken: ook met Marokko, mijn geboor teland, heb ik vrij weinig. Reacties als 'maar in Marok- ko/Saudi-Arabië mag je niet eensvind ik eigenlijk een beetje beledigend. Voor Neder land, welteverstaan. Je gaat een land als ons land, waar de men senrechten zo uitstekend gere geld zijn, toch niet vergelijken met zulke landen? Totale dood doener dus. En ten slotte: alle rechten die ik voor mezelf en mijn medemos lims in Nederland opeis, gun ik ook een ander van harte. Ja, ook de islamhater, de moslimafval lige en de rest. Zolang we de grondwet als kader hanteren, komen we er met z'n allen heus wel uit. Fillon stuurde zondagavond oud president Nicolas Sarkozy (6i) met pensioen en hield onverwachts ook de gedoodverfde winnaar Alain Juppé (71) achter zich. Die laatste wierp zich op als een vader figuur voor alle Fransen, maar ver loor de laatste weken veel steun van de rechtse kiezers, omdat hij te soft zou zijn. Net als in de Verenigde Staten lijkt het Franse electoraat klaar met pappen en nathouden en kiest rechts voor een man met uitgesproken ideeën. En die heeft Fillon. Het scheelde maar zeven punten of hij had de race al in één ronde beslist door meer dan 50 procent van de stem men te halen. De presidentsverkiezingen in Frankrijk lijken zo een duel te worden tussen rechts en rechtser. Nu neemt óf Fillon óf Juppé het op tegen Marine le Pen van het ultra rechtse Front National, zo weten de meeste analisten. Volgende week zondag weten we het. En de socialisten dan? Volgens de peilingen - voor wat die nog waard zijn na Trump en de Brexit - is hun rol uitgespeeld. Er zijn in middels zó veel socialistische dis sidenten die denken dat ze beter zijn dan de zittende president Frangois Hollande, dat links aan gruzelementen ligt. Zoals in veel landen is de politiek in Frankrijk Het Franse electoraat is klaar met pappen en nathouden als Sarkozy streerde. weieens demon- opgeschoven naar rechts. Voor Fillon is de overwinning op Sarkozy ook een persoonlijke triomf. De premier die destijds door de president vaak werd weg gezet als een duffe onder knuppel heeft zijn oude baas nu van het po dium gemept. En in stijl, want de wat houterige Fillon 1 heeft qua voorkomen wel iets van een Engelse gent- d N leman. Een klas- siek type dat niet lijdt aan overmatige zelfingeno menheid, zo Harde aanpak Fillon geldt als een oerdegelijke fa milievader (vier kinderen) én als ouderwets conservatief die wel werd geplaagd met de bijnaam 'Raymond Poulidor van de Franse politiek'. Poulidor was die prach tige wielrenner die in de jaren 60 en 70 drie keer tweede werd in de Tour de France. Iedereen herinnert zich hem als de man die nooit won. Maar dat gaat niet meer op voor Frangois Fillon, zo lijkt het. Hij was van de Franse Republikeinen ook het meest uitgesproken in zijn am bities: 500.000 ambtenaren eruit binnen vijfjaar, harde aanpak van jihadisten, hogere muren rond de EU en verhoging van de pensioenleeftijd. Zeg maar wat Sarkozy ook vaak riep, maar nooit deed. Fillon heeft, volgens onder zoek, wél het vertrouwen van ondernemend Frankrijk om de economie te verlos sen van archaïsche vakbon den. Zijn heldin is Thatcher. dinsdag 22 november 2016 GO en zij Dus dat ga ik maar doen: een Drukte rond Frangois Fillon tijdens de voorverkiezingen van de Republikeinse Partij, fotoap Frankrijk kiest tussen rechts en nóg rechtser De plots naar voren gesprinte oud-premier Frangois Fillon wordt de tegenstander van Ma rine Le Pen bij de Franse presi dentsverkiezingen, komend voorjaar. Tenminste, dat weten veel Franse media en opiniepei lers al na de spectaculaire zege van de 62-jarige politicus bij de voorverkiezingen van de Franse Republikeinse partij. Bob van Huët Rotterdam Nicolas Sarkozy: verslagen. FOTOAFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15