'Man bij vermiste meisjes weer vrij' 10 Gemeenten blijven uitgeprocedeerde asielzoekers opvangen Gemeenten blijven voorlopig uitgeprocedeerde asielzoekers opvangen in zogenoemde bed- bad-broodlocaties, ook nu het akkoord met staatssecretaris Dijkhof (VVD) van de baan is. Vanuit meerdere gemeenten die nu opvang bieden aan uitgeproce deerde asielzoekers, komen berich ten dat bed, bad en brood voor ille galen voorlopig beschikbaar blij ven. „Niemand hoort onder een brug te slapen", aldus Renate Rich ters, wethouder zorg in Eindhoven. Grootste verschil: het rijk betaalt vanaf nu niet meer mee, de 32 ge meenten die eerder aanklopten bij het kabinet, moeten eigen potjes aanboren. Na anderhalf jaar van on derhandelen, hakte staatssecretaris Klaas Dijkhoff gisterochtend de knoop door. Dan maar geen oplos sing. Verzet Het kabinet kwam in mei van 2015 bijna ten val over de illegalen. Het was ouderwets WD (tegen op vang) tegenover PvdA (voor op vang). Het politieke akkoord dat na dagen van crisis werd bereikt, schreef voor dat vijf gemeenten op vang zouden blijven bieden, en dat andere locaties dicht moesten. De gemeenten kwamen in verzet en hielden dat vol. Ze zien bed, bad en brood als 'basale mensenrech ten' en willen geen zwerfillegalen in hun straten. Sterker: er kwamen de afgelopen maanden nieuwe op vangplekken bij. Dus klapten de onderhandelin gen dit weekeinde en is men terug bij af. „Het verschil bleef te groot", zegt Dijkhoff. „Op het laatst waren we volgens mij vooral bezig om in de tekst van het akkoord te camou fleren dat we het toch niet eens wa ren." Die paar duizend euro per jaar vinden we wel ergens, zegt wethouder Kolkman Dijkhof- en anders wel de WD- top in deze verkiezingstijd - zag er geen heil in. Op de acht locaties van het rijk zou alles gedaan worden om de illegalen alsnog het land uit te krijgen, terwijl op andere op vangplekken bewoners een eigen, vaste ingerichte kamer hebben. Dus blijft veel bij het oude: op vang door gemeenten die dat wil len. Met als enige verschil dat het kabinet er niet meer aan meebe taald. Vanuit onder meer Utrecht, De venter Rotterdam en Amsterdam komen (voorzichtige) signalen dat zij willen doorgaan met opvang. „Die paar duizend euro per jaar vin den we wel ergens", aldus de Deventer wethouder Jan Jaap Kolk man (PvdA). „De opvang wordt in onze stad breed gedragen", zegt ook de Utrechtse wethouder Kees Diepeveen. Volgens de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) gaat het 'slechts' om 1200 tot 1400 illegalen en niet om 'torenhoge bedragen'. In 2015 stond de overheid 32 ge meenten bij, in totaal voor meer dan tien miljoen euro. Ter illustra tie: voor een stad als Delft of Gouda gaat het om een slordige tiendui zend euro. „Ze moeten alleen uit eigen bronnen putten nu, dus burgemeesters zullen het aan de gemeenteraad voorleggen," zegt woordvoerster Annelou van Egmond. Op de achtergrond waarschuwt Dijkhoff nog wel dat hij met een nieuwe wet komt die opvang door gemeenten moet tegenaan. Er wordt 'naar alles' gekeken: van strafbaar stellen tot het uitdelen van boetes. Dat klinkt dreigend, maar hij is de eerste om toe te ge ven, dat die wet er niet snel zal lig gen. Waarschijnlijk niet deze kabi netsperiode. „Dat kan aan een vol gend kabinet worden." Menswaardig Daarmee is ook de angel uit het po litieke conflict op de achtergrond. De PvdA kon gisteren met fatsoen de teleurstelling uitspreken en kon digde vast aan tegen zo'n wet te stemmen. „Een wetsvoorstel dat geen menswaardige opvang biedt en uitgeprocedeerden geen nieuw perspectief geeft, gaan we niet steu nen", aldus PvdA-Kamerlid Attje Kuiken. Met de verkiezingen in aantocht, is er voldoende tijd ge vonden om hier niet weer over in crisis te raken. De krant meldt dat de man, die in het bezit is van zowel de Nederlandse als de Marokkaanse nationaliteit, ver klaarde de meisjes de dag voor hun ontdekking in Albufeira te hebben ontmoet. Meteen daarna zou hij de autoriteiten hebben gewaarschuwd dat het om het vermiste stel ging. Of deze verklaring de reden is van zijn vrijlating is niet bekend. Eerder meldde de Brabantse politie dat de man was aangehouden omdat hij juist niets zou hebben gedaan om de minderjarige meisjes terug te bren gen bij de ouders, terwijl hij had kun nen weten dat ze werden vermist. Hij belde niet zelf de politie. De tip die naar de vondst van de meisjes in de Portugese badplaats leidde, zou zijn gekomen van de eigenaresse van het hostel waar Femke en Sam verbleven. De Nederlandse autoriteiten heb ben om uitlevering van de man ge vraagd, maar daar kan nu volgens Cor reio da Manha in formele zin geen sprake meer van zijn. Het Openbaar Ministerie laat via woordvoerster Mar- tine Pilaar weten op geen enkele wijze op de hoogte te zijn gesteld van de vrijlating van de man. Wat dit voor consequenties heeft voor het onder zoek kan ze nog niet zeggen. De man blijft voor het OM verdachte. De meisjes stapten dinsdag in Eind hoven in het vliegtuig naar het Spaanse Malaga en daarna waren ze dagenlang spoorloos. Zaterdagmiddag werden ze na een tip in goede gezond heid aangetroffen in een hostel in Al bufeira. Waarom de meisjes vertrok ken, was (en is) een groot raadsel. Er werd een Europees aanhoudingsver zoek uitgedaan tegen de man. Hij werd een dag later aangehouden. Volgens Fatima, de eigenaresse van het hostel, waren de twee tieners al leen en verkeerden ze 'in vakantie stemming'. „Ze stonden vrijdag laat in de middag aan de deur en konden nergens anders terecht." Waarschuwing tsunami Japan Moordenaar had nazispullen Plasterk biedt Aruba huipaan dinsdag 22 november 2016 Bed, bad en brood uit eigen zak betaald Tobias den Hartog Den Haag De 34-jarige man die verdacht werd van betrokkenheid bij de vermis singzaak rond de 16-jarige Sam Bruijs en Femke Lucas uit Bergen op Zoom is vrijgelaten. Dat meldt de Portugese krant Correio da Manha. Raymond Boere Geert Nijland De vermiste tieners Sam (links) en Femke. FUKUSHIMA Een aardbe ving met een kracht van 7.3 heeft het noorden van Japan getroffen. Er is een tsunamiwaarschuwing ge geven voor het gebied. Het epicentrum lag voor de kust van de prefectuur Fu- kushima op een diepte van 10 kilometer. Het is nog niet bekend of de beving, die tot in Tokio was te voe len, veel schade heeft aan gericht of slachtoffers ge maakt. Fukushima werd in 2011 zwaar getroffen door een beving, waarbij 18.000 doden vielen en de kern centrale grote schade op liep. Die beving was wel zwaarder dan de trilling van vanochtend (plaatselijke tijd). LONDEN De 53-jarige man die verdacht wordt van de moord op het Britse parle mentslid Jo Cox (41) koes terde nazisympathieën. De politie heeft in zijn huis onder meer het beeld van een adelaar met hakenkruis gevonden en boeken die Hitier en het Derde Rijk ver heerlijken. Dat heeft de openbaar aanklager maan dag tijdens de rechtszaak bekendgemaakt. De vermoedelijke dader verzamelde behalve rechts- extremistisch materiaal te vens krantenknipsels over Cox, die in het Noord-En gelse Birstall op straat werd doodgeschoten. DEN HAAG Minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) heeft hulp aange boden aan Aruba. Het eiland werd afgelopen weekeinde getroffen door zware regenval waardoor onder meer auto's van wegen spoelden. Plasterk belde gisteren met minis ter-president Mike Eman van Aruba om te laten weten dat de mariniers en het Recherche Samenwer- kingsteam kunnen worden ingezet. Tot nu toe was dat niet nodig, maar Plasterk, die schrok van de beelden van de wateroverlast, heeft aangegeven dat dit aanbod blijft staan. „Als Nederland een steentje kan bijdragen ter ondersteuning van Aruba, doen we dat graag." Een opvanglocatie in Amsterdam. Ook hier blijft de deur open voor uitgeprocedeerden. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10