'Op Mallorca was hij onvindbaar, het bedrijf waarvoor zou werken, bestond niet' 'Schuldig voel ik me ook over dat laatste gesprek. Als ik hem niet had afgepoeierd, wat dan?' agent was, dat er overal microfoons waren en dat hij werd afgeluisterd. Ik heb hem aange hoord en serieus genomen, maar ik vond het natuurlijk heel erg. Mijn lieve broertje, zo in de war. Hij kreeg medicijnen, maar daar werd hij sloom en dik van, dus stopte hij er weer mee. En omdat hij inmiddels meerderjarig was, konden mijn ouders hem niet gedwongen laten opnemen. 'Kan hij niet bij jou komen wonen', vroeg mijn vader. Maar ik had net een jong gezin, ik moest ook voor mezelf zorgen. Ik koos ervoor het niet te doen. Daar voel ik me wel schuldig over. Als ik hem een thuis had geboden, was hij er nu misschien nog geweest. Schuldig voel ik me ook over dat laatste tele foongesprek. Als ik hem niet had afgepoeierd, wat dan? Daarna was het heel lang stil. Mijn broertje liet wel vaker een tijd niks van zich horen, maar op verjaardagen belde hij altijd. Nu gingen die dagen voorbij zonder dat we iets hoorden, en na een jaar maakten we ons echt zorgen. We gaven hem op als vermist en probeerden zijn sporen na te gaan. Maar die liepen overal dood. Op Mallorca was hij on vindbaar, het bedrijf waarvoor hij zou werken, bleek niet te bestaan. Er was geen enkel aan- een soort laatste zoekmiddel. De hele familie in shock: kregen ze opeens een vriendschapsverzoek van Hendrik Jan. knopingspunt. Ik was ongerust en miste hem; hij was tenslotte mijn maatje. Ik droomde over hem, keek op straat om me heen of ik hem zag, ging zelfs naar een helderziende. Ook Vermist, het tv- programma, heeft zich er mee be moeid. Zonder resultaat. Hendrik Jan was in rook opgegaan. Hij is nu veertien jaar weg. Alle scenario's die ik in die tijd heb bedacht: Heeft hij zelfmoord ge pleegd? Heeft het met drugs te maken? Is er iets in het criminele circuit gebeurd? Is hij gevlucht naar een tropisch oord? Of is hij gewoon zwerver in Nederland? Dat ik niet weet wat er met hem is gebeurd, dat is nog het ergste. En dat hij alleen is, eenzaam. Ik moet nog steeds huilen als ik be denk welke ellende hem waar schijnlijk is overkomen. 'Zou het beter zijn als je wist dat hij dood was?' vragen mensen weieens. Misschien, maar dan is de hoop ook weg. Want het zou nog steeds kunnen dat hij terugkomt, toch? Daarom heb ik een Facebook- pagina voor hem gemaakt, als 'Laten we het afsluiten met een afscheidsceremonie.' Maar ik wil helemaal geen afscheidnemen. Ik wil mijn broertje herdenken, bij hem stilstaan, dat wel. Herinne ringen aan hem ophalen, en dan niet alleen de problematische. Want hij was ook een schatje, lief en creatief. Laatst droomde ik weer over hem. Ik lag in bed, Hendrik Jan stond in de deur opening. Hij glimlachte naar me, knikte en liep toen door." magazine 31 SOOK EEN VERHAAL? Mail naar magazine@persgroep.nl Mijn oudere broer zei laatst: WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 88