KRONIEK MIJN MA rREAGEREN? 'Zij vond dat mijn moeder openheid moest geven over mijn echte vader' Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Zijn achternicht ging bij haar langs en had iets dat leek op een gesprek. 'Echt schitterend.' emand die mijn moeder regel matig bezoekt is Odette. Haar oma was ma's oudere zus Gré. Tante Gré stierf, zoals bijna al ma's broers en zussen, aan de gevolgen van dementie. Dat was in 2002. Mijn achternicht Odette is een vitale veertiger die verrassend veel op mijn moeder lijkt. Als klein meisje logeerde ze weieens bij ons. Ze bestelde 's ochtends altijd een boterham met hakke- lak. Odette: „Hagelslag. Daar moest je moeder hard om lachen." Er was meer dan hakkelak en uiterlijke overeenkomsten dat mijn moeder en Odette bond. Veel meer. Odette was een on gelukje. Bijna was de ongewenste Odette direct na haar geboorte ter adoptie afgestaan door haar bio logische moeder. Het pleeggezin was al uitgekozen door de non netjes die waren verbonden aan het Sint Franciscus Ziekenhuis in Rotterdam waar Odette ter wereld kwam. Odettes oma en mijn moeder voorkwamen dat ternauwernood. Ze moesten hun handtekening zetten dat ze baby Odette een paar keer per week zouden opzoeken. Odette is altijd erg gesteld ge weest op ma. „Je moeder is vaker voor mij opgekomen. Ik ben lang in de waan gelaten dat mijn pleegvader mijn biologische vader was. Jouw moeder vond dat mijn moeder daar openheid over moest geven. Ze was daar heel fel in. Er ontstonden woor denwisselingen tussen jouw moeder en mijn moeder. Ik heb dit pas later gehoord. Het heeft jammer genoeg niks geholpen, want ik weet nog altijd niet wie nou mijn biologische vader is. Maar ik waardeer enorm dat jouw moeder zo haar best heeft gedaan om voor mij de waarheid te achterhalen." Ik heb regelmatig contact met Odette. Net hingen we aan de telefoon. Odette vertelde dat ze vandaag bij ma was. „Ikvertelde datje morgen weer langskomt. Zegt je moeder: 'Waarom niet nu? Wie brengt mij dan naar huis?' Even later begint ze over je te vertellen. Datje net je vader bent. Je moeder zei: 'Die hield ook zo van voetbal en als Hugo het ergens niet mee eens is dan maakt hij een vuist.' Dus ik zeg tegen je moeder: 'Nou, dat heeft hij van u hoor.' Ze moest lachen en toen zei ze over je: 'Ach, dat arme kind moet het maar doen met de helft van zijn moeder en vader. Hij is mijn kind, daar doe je alles voor.' De mensen aan tafel die het hoorden stonden perplex. Je moeder was helder en maakte duidelijke, hele zinnen. Echt schitterend." Odettes verslag ontroert me. Zo helder heb ik ma de laatste tijd niet meegemaakt. Voordat Odette zelf kinderen kreeg, werkte ze in de ouderen zorg. Dat voelde als een roeping, maar na haar eerste zwanger schap stopte ze. Ze wilde boven alles een goede moeder zijn. Nu haar dochters uitvliegen, gaat Odette het liefst als vrijwilliger aan de slag in het verpleeghuis waar ma zit, als opmaat naar een baan. Als vrijwilliger kun je met positieve referenties ook je papieren halen om in de ver pleeghuiszorg aan de slag te gaan. Maar Laurens Zorginstel ling doet moeilijk. Ontzettend lullig voor een uitstekende kracht als Odette. Typerend voor de logheid van een grote zorgorga nisatie. Volgende week meer daarover. Jan Slagter schreef in het AD dat Ma genomineerd moet worden voor de NS Publieksprijs. Vindt u dat ook? Ga naar nspublieksprijs.nl en stem op Ma. magazine 27 magazine@persgroep.nl Bezoek van Odette

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84