I VVD-partijtop haalt de teugels strakker aan 16 Ze doen er alles aan niet te ogen als bestuurderspartij het CDA van weleer. Maar interne discussie over de koers wordt niet meer gevoerd, klagen VVD'ers. Als Halbe of Tamara je belt, dan zitje inde problemen Tachtig kandidaten die goed genoeg zijn om op de VVD-kandidatenlijst te gaan staan, zijn vrijdag li november bij elkaar. Ze worden op het Haagse Buitenhof in het conferentieoord 7AM enthousias merend toegesproken door de num mers 1 en 2 van de lijst, Mark Rutte en Jeanine Hennis. Kandidaten die nieuw zijn, denken dat ze bij een lou ter leuke club zijn terechtgekomen. Kamerleden die er langer zijn, we ten dat er een keerzijde is. Zoals het ervaren Kamerlid Erik Ziengs over de fractiediscipline tegen nieuwkomers zegt: „Alles waar je voor staat als libe raal moet je, eenmaal op het Binnen hof, uit handen laten vallen." Vandaag komt het WD-congres bij elkaar in Noordwijkerhout. Ze zullen elkaar op de schouders slaan als ze een biertje drinken. De nieu welingen wanen zich in een warm bad. Het verkiezingsprogramma wordt er in besloten kring door heen gejast. Aan de kandidatenlijst verandert alleen iets als meer dan de helft van de 30.000 VVD-leden in een ledenraadpleging via internet iets vindt. Grote kans dat de lijst on gewijzigd blijft. Angstcultuur De liberalen - die zich er ooit op voor lieten staan onafhankelijke geesten te zijn - worden gedisciplineerd en ge professionaliseerd. Afgelopen dins dag stond er een grote olifant in de VVD-fractievergadering: de nieuwe lijst voor de Tweede Kamer. Het la gere echelon in de fractie is gedesil lusioneerd. Er is bij hen een angstcul tuur ontstaan door de functione ringsgesprekken. Ze komen niet te rug of staan op een mindere plek. Een van hen zegt: „De top spiegelt zich aan de nieuwe kandidaten: ze kiezen mensen die ook carrièrege- richt zijn en desnoods hun huwelijk opgeven. Maar de kiezer herkent zich op den duur niet meer in de partij, dan gaat de VVD kapot." Dat een WD'er alleen anoniem iets wil ver tellen, is al veelzeggend. Toch is het niet gek dat de WD de touwtjes aantrekt. De partij is in het verleden geschaad door interne ver deeldheid en schandalen rond libera len die het niet zo nauw namen met de regels. Maar de dwingende regie en groeiende controle schuurt en wringt met de individuele vrijheid. „We zijn stemvee", zegt een Kamer lid zonder illusies. Een ander zegt: „Als Halbe of Tamara belt, weet ik dat ik in de problemen zit." De partijtop wil van de WD een gelikte politieke machine maken. Het zijn mannen die het klappen van de zweep kennen. Partijvoorzitter Henry Keizer is de ceo van een multinational die wereldmarktleider is op het ge bied van crematoria en ovens. Minis ter-president Mark Rutte was hoofd personeelszaken van Unilever. De persoonlijke amicale stijl is hun kracht, maar zij plooien en discipline ren de partij. Het resultaat is dat stevige per soonlijkheden of kandidaten waar ze in de toekomst last van kunnen ver wachten als Van der Steur, Elias en Teeven ontbreken op de nieuwe WD-lijst. Als je 'allemansvriend' bent, kom je een eind, zo schrijft de protesterende Elias aan Keizer. De fractiesecretaris keert niet terug op de lijst en voelt zich ten prooi geval len aan 'de regentenmentaliteit'. Wie een groot ego heeft zoals Ton Elias, eigenwijs, welbespraakt, bom bastisch, flamboyant, niet bang voor eigen bewindslieden, die komt er na twee termijnen niet meer op. Ook wie zich onttrekt aan de fractiedisci pline kan het vergeten. Kamerlid Joost Taverne stemde als enige tegen een steunpakket voor Griekenland en komt niet meer voor op de lijst. Dat overkwam ook Ybeltje Berck- moes-Duindam, die niet meer het woord mag voeren omdat ze één keer iets zei wat de WD wel steunde, maar wat publicitair niet goed uit kwam. De druk is groot. De nieuwelingen zullen in 2017 hoogstwaarschijnlijk net als in 2012 worden gewaarschuwd voor de parlementaire pers, die erop uit zou zijn de WD in diskrediet te brengen. Ieder perscontact van een Kamerlid wordt bijgewoond door ie mand uit het uitgebreide voorlich- tersapparaat. Dat leidt er zelfs toe dat er Kamerleden zijn die na zeven jaar nog steeds geen achtergrondgesprek aandurven met een journalist. Ze moeten allemaal langs trainer Bas Mouton, auteur van het boek Magie in al je communicatie. Hij leert WD-Ka- merleden allemaal op dezelfde ma nier spreken. De repercussies na een beetje eigen initiatief zijn niet gering, zo weet Ybeltje Berckmoes-Duindam. In haar nadagen als parlementariër- nadat ze steeds op minder bedui dende portefeuilles is gezet - grijpt ze de kans aan om voor het eerst in die vijfjaar in de krant te komen. Berckmoes laat zich twee weken geleden interviewen over een initia tiefnota die ze heeft geschreven. Ze neemt het op voor 18.000 mensen met psychosociale problemen die vaak dakloos zijn. Het is beter en goedkoper als die versneld onder be geleiding op zichzelf gaan wonen. De volgende dag zal ze het stuk aanbie den aan minister Blok van Wonen. Het artikel is amper gepubliceerd of ze krijgt ervan langs. Doodzonde nummer 1: er was geen voorlichter bij het gesprek. Doodzonde nummer 2: dit sociale voorstel van Ybeltje past niet in het rechtse profiel van de WD dat met de mond wordt bele den. Het bizarre is: de fractie staat achter het voorstel, maar het moet stiekem, geen publiciteit. Op het matje De dagen die volgen moet ze op het matje komen bij de vicefractievoor- zitter Tamara van Ark. De eerste straf is dat ze haar nota niet mag aanbie den aan Blok. De tweede straf is dat ze een 'spreekverbod' over haar ini tiatief met de pers krijgt. De derde straf is dat Roald van der Linde haar onderwerp overneemt. Vandaag lopen de nieuwe kandi daten voor de Tweede Kamer op het congres in Noordwijkerhout. Vast goede mensen, maar geen karakters die het de eigen bewindslieden moeilijk maken. „Dat komt pas weer na een verpletterende nederlaag", zegt een vooraanstaande WD'er die ook alleen anoniem kritiek durft te geven. Volgens hem maakt de WD dezelfde fout als het CDA destijds dat elke interne discussie smoorde. „Een onderzoekscommissie bekijkt na een nederlaag hoe het zo fout kon gaan. Dan luidt de aanbeveling: er moeten weer Kamerleden met kleur op de wangen in de fractie!" zaterdag 19 november 2016 Weinig liberaals aan de ij zeren fractiediscipline Jan Hoedeman r Jeanine Hennis, Mark Rutte en partij voorzitter Henry Keizer tijdens het VVD-voorjaarscon- gres van dit jaar. FOTO ANP —Anoniem VVD-Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16