'Jongens, dat is gewoon tante Corry!' 9 Je kunt oudere kinderen over het algemeen prima bij 'het geheim' betrekken het niet voor jezelf te maken. Als je kinderen erin geloven, geloven ze erin. Je hoeft ze er niet nog eens in te bevestigen. En op het moment dat ze er vragen over stellen, geef je eerlijk antwoord. En als ze dan boos worden dat grote mensen hierover jokken, dan leg je uit dat het gewoon een leuk, fijn verhaal is waar kleine kin deren erg van genieten. Sommige kinderen kunnen dan nog steeds boos zijn; dat moet je maar laten gaan. Ze mogen er boos over zijn." Elsie: „Ik denk dat het een goed mo ment is. De meerderheid gelooft dan niet meer." Barbara: „Bovendien: voor kinderen kunnen dingen als schoenen zetten en surprises maken best naast elkaar bestaan. Leraren zullen er ook wel re kening mee houden dat sommigen nog geloven en anderen niet. En als je het gevoel hebt dat dat niet zo is, kan je het als ouder bij de school aankaar ten." Tamar „Er is inmiddels wel een trendverschuiving: scholen beslissen nu vaker om pas vanaf groep zes sur prises te doen. Dan heb je die hele discussie niet." Elsie: „Op jonge kinderen heeft het, denk ik, geen invloed. Ook al zijn er tientallen agenten bij zo'n intocht: jonge kinderen zien daar niet veel bijzonders in, hun focus ligt bij Sint. Dat wordt natuurlijk anders als hun ouders zich over dit soort toestanden opwinden. Dan krijgen kinderen er wel wat van mee." Barbara: „Als kinderen er via bij voorbeeld het Jeugdjournaal toch iets over horen, kunnen ouders vragen op 'het niveau' van het kind beantwoor- den. Dus: je kan een kind van 6 best uitleggen dat sommige mensen graag nieuwe pieten willen. En met oudere kinderen die niet meer geloven kan je het natuurlijk best over die racismediscussie hebben. Zij hebben waarschijnlijk op school ook al wat over de VOC geleerd, de slavernij, ko lonialisme, dus dat haakt aan bij wat ze weten." Tamar: Rode of witte pieten, regen boogpieten: de ervaring leert dat het jonge kinderen niks uitmaakt. Het gaat hun om de lol, de spanning, de cadeaus. Dus het is wel belangrijk om die verhitte discussie bij jonge kinde ren vandaan te houden." Tamar: „Je kunt oudere kinderen over het algemeen prima bij 'het ge heim' betrekken. Door te benadruk ken hoe leuk het voor de kleintjes is, en door ze een rolletje in het ritueel te geven. Zij mogen bijvoorbeeld de pepernoten strooien." Barbara: „Voor sommige kinderen is zo'n geheim te groot: zij willen het toch echt doorvertellen. Maar het mooie is: als jonge kinderen écht nog geloven, zullen ze de verhalen van hun grote broer of zus naast zich neerleggen. Dan denken ze: praat jij maar door, ik zie hem toch gewoon?" Barbara: „Je kan, als je kind niet meer gelooft, op kerst overschakelen maar dat hoeft natuurlijk niet." Tamar „Want dat is juist het mooie; dat je Sinterklaas op zoveel manieren kunt vieren." Barbara: „Mijn man heeft zelfs nog wel eens wat in mijn schoen gedaan." Elsie: „En voor alle ouders die het zo jammer vinden als hun kinderen niet meer geloven: de traditie van gedich ten en surprises is toch ook prachtig? AFVALLIGEN donderdag 17 november 2016 Is het oké dat sommige scholen al in groep 5 op surprises overscha kelen? Verpest het 'pietendebat' het ge loof in Sint? Tamar de Vos Wat doe je met gelovigen en niet- gelovigen in één gezin? Wanneer moet je definitief met Sinterklaas kappen? Drie BN'ers over het mo ment dat ze van hun ge loof in de Sint vielen. Tv-presenta- tor Luuk Ikink (33) „We vierden het thuis altijd klas siek. Schoenen zetten. Pe pernoten. En zo'n wasmand vol pakjes die opeens voor de deur staat. Er was niet één exact moment waarop ik dacht: hij bestaat niet. Het ging geleidelijk. Het ene jaar keek ik nog naar de in tocht op de tv als iets 'echts', het andere jaar had ik door: hé, dat zijn gewoon aangeklede mensen. We hebben het thuis nog lang gevierd. Geen surprises, we zijn niet van die knutsel- types, wel gedichten. Mijn kind is pas 1 jaar, maar ik verheug me erop het met hem weer echt te vieren." Cabaretier Ri chard Groenen dijk (44) „Eigenlijk heb ik Sinterklaas nooit leuk gevonden. Er is ook een foto van me dat ik sta te huilen omdat ik niet bij hem op schoot wil. Ik kwam er al heel jong achter dat het allemaal nep was. Net 5 was ik. Toen zag ik meteen: die 'man' met die mijter en die baard, dat is gewoon tante Corry, die is vanavond dus helemaal niet naar voetbaltraining. Heel apart: ik had het idee had dat ik mijn ouders en an dere volwassenen in het ge heim moest inwijden. Want ze zaten allemaal zo serieus te kijken dat ik dacht; laat ik die arme mensen uit hun lij den verlossen, en zeggen dat het tante Corry is." Dj Giel Bee- len (39) „Ik herinner me nog wel die twi light zone waarin ik eigenlijk wel wist dat het allemaal niet kon kloppen, maar dacht: ik zal nog maar even meedoen. Omdat Sinterklaas natuur lijk wel een indrukwekkende man was. Als je hem van dichtbij zag, dacht je niet: ik zal hem eens even vertellen dat hij niet bestaat. En omdat ik die cadeautjes na tuurlijk erg graag wilde. Ik ben een ouwe lui, dus voor mij was Sinterklaas een mix van leuk en eng. In mijn tijd waren er nog volop verha len over de roe en de zak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9