Ruzie in de Kamer: 'Wie ben jij dan wel?!' apple iPhone 7 NU 7 Veel meer oorlogsschepen verdwenen Geen lichaam in zeemansgraf ALLE KLEUREN OP VOORRAAD! Er wordt met afschuw gereageerd op het nieuws dat gezonken oorlogsschepen slacht offer zijn geworden van slopers. „Een militair oorlogsgraf moet met rust worden gelaten." Twee jaar geleden zou ook de duikboot Hr. Ms. O 16, de onder zeeër waarop de opa van minister Jet Bussemaker sneuvelde, ook ge schonden zijn. Volgens Defensie minister Hennis is er toen een Cambodjaans vaartuig met hijs kraan gesignaleerd. Sjoerdsma wil dat schenden van oorlogsgraven internationaal strafbaar wordt gesteld. Volgens Hennis is het al illegaal. Oorlogs schepen genieten onschendbaar heid, schreef zij dinsdag aan de Kamer - óók als die gezonken zijn. Het vernietigen of weghalen van zo'n wrak staat gelijk aan het ste len van staatseigendom. Net als de Nederlandse kruisers De Ruyter en Java zijn ook de Britse schepen Exeter, Encounter en de Amerikaanse onderzeeër Perch van de zeebodem verdwe nen. De schokkende ontdekking werd gedaan door het Neder landse team dat afgelopen twee weken in Indonesië was om een eerbetoon te brengen aan zeeheld Karei Doorman en de andere op varenden die tijdens de slag in de Javazee in 1942 het leven lieten. Het Britse ministerie bevestigt de verdwijningen en maakt mel ding van nog een schip dat is ver nield: de Electra. Alle schepen zonken in de Javazee in 1942, toen ze in gevecht waren met de Japan ners. De Exeter is pas sinds 2008 gelokaliseerd door duikers. Het Britse ministerie reageert met afschuw op het nieuws dat ook hun schepen slachtoffer zijn ge worden. „Een militair oorlogsgraf moet met rust worden gelaten", zegt een woordvoerster. De Britten uitten bij de Indone sische autoriteiten hun zorgen en willen weten wat er is gebeurd. Ook willen ze dat het land de his torische plekken beter beschermt. 70JAAR Het is in deze regio niet voor het eerst dat wrakken worden ge plunderd. Dat gebeurde ook bij de Britse schepen Repulse en Wales die in 1941 vergingen bij Maleisië. En met het Australische oorlogs chip Perth, dat in '42 zonk in de Straat van Soenda. Ook Nederland kreeg eerder te maken met grafschennis in Azië. Dat gebeurde bij onderzeeboot O- 16, eveneens bij Maleisië. De O-16 liep in 1941 op een mijn. Tiental len opvarenden verdronken. Het schandaal met de illegaal geruimde oorlogswrakken in Ja vazee komt voor Indonesië op een pijnlijk moment. Een jaar geleden sprak Indonesië samen met de VS, Engeland en Australië af om de zeemansgraven beter te bescher men. Er werd afgesproken dat er een museum geopend zou wor den met een tentoonstelling over alle zeemansgraven. Verantwoordelijk Het is onduidelijk wanneer de Nederlandse en Britse wrakken zijn geruimd en of dat met mede weten van de Indonesische auto riteiten is gebeurd. Het is volgens maritiem histo ricus Jaap Anten moeilijk te zeg gen in hoeverre Indonesië hier voor verantwoordelijk is te hou den. „Veel gebieden staan niet on der controle van de kustwacht. En waar dat wel is, is het de vraag of de kustwacht die schepen moest beschermen. Dat werkt in die re gio's anders." Volgens Anten ligt het niet voor de hand dat Indonesië instemde. „Dat is onlogisch omdat op de Ne derlandse schepen ook Indone siërs werkten. Het zijn dus ook hun oorlogsgraven die hier zijn geschonden." In de Kamer moet altijd via de voorzitter worden gesproken, om te voorkomen dat de gemoederen te snel verhit raken als mensen elkaar rechtstreeks aanvallen. Maar daar trokken Louis Bontes (VNL) en Seltjuk Öztürk (DENK) zich weinig van aan. Bontes trok in het debat de loyaliteit van Öztürk in twijfel. „U staat er hier voor te pleiten om het Nederlandse leger zowat af te schaffen. Moet Erdogan (de Turkse president, red.) hetzelfde doen? Waar ligt uw loyaliteit, dat vraag ik mij af." Daarmee beledigde hij de politi cus van Turkse afkomst. „Wie ben jij om mij de loyaliteitsvraag te stellen? Wie ben jij?", schreeuwde het Kamerlid in de richting van Bontes. „Wie ben jij dan wel joh!?", reageerde hij. Dat werd Kamervoorzitter Khadija Arib te gortig. „We spreken hier via de voorzitter", probeerde ze kalm, maar dat weerhield de Kamerleden er niet van om nog even verder te gaan met hun ver bale ruzie. „Als ik zo veel van mijn land zou houden, zou ik er gaan wonen. Ga lekker naar Turkije!", gooide Bontes olie op het vuur. Öztürk besloot de uitbarsting met de woorden: „Ik hou van Neder land." Eerder tijdens het debat werd Öztürk door CDA-Kamerlid Ray mond Knops aangezien voor zijn fractiegenoot Tünahan Kuzu, die op de sprekerslijst stond aangekondigd. Ook toen moest Arib ingrijpen met 'het is de heer 'Als ik zo veel van mijn land zou houden, zou ik er gaan wonen. Ga naar Turkije!' Öztürk'. „Oh ja, inderdaad. Het is de andere. Excuus. Ze lijken ook zo op elkaar. Mijn excuus, het was de ver keerde", corrigeerde Knops zichzelf. In 2011 kwamen Rutte en Wilders ook in een woordenwissel ing terecht toen Wilders de pre mier 'doe eens normaal man' toe beet. Rutte reageerde met 'doe lekker zelf normaal, tjongejonge'. eenmalig bijbetalen: €0 100 belmin/sms 1000MB data (4G) 2 jaar korting! vanaf per maand TIII.I:2 Ben kpn 5* donderdag 17 november 2016 Duiken naar scheepswrakken is geliefd, maar je moet ze wel met rust laten. 'Laat militair graf met rust' Raymond Boere Londen In een zeemansgraf van ze ventig jaar oud zijn waar schijnlijk geen lichamelijke resten te vinden. De snel heid waarmee een lichaam onder water verdwijnt, is af hankelijk van het zuurstofni veau in het water. Hoe meer zuurstof, hoe meer aaseters zoals krabben, vissen, kreef ten, garnalen. Die beestjes storten zich razendsnel op een lichaam, waardoor er al na enkele dagen tot weken niet veel meer over is dan botten. Grotere vissen, zoals haaien, gaan grof te werk. Die trekken een stoffelijk overschot uit elkaar, waar door moeilijk te herleiden is welke lichaamsdelen bij elkaar horen. Geschreeuw in de Tweede Kamer: het gebeurt niet vaak. Maar gisteren werd het debat over de defensiebegroting even een schreeuwpartij, waarbij twee Kamerleden de politieke mores vergaten. Hanneke Keultjes Den Haag SALE! i 41.- Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1105(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7