Lensen beschrijft vroege geschiedenis van Zaamslag Kerkklokken Hoek luiden laatste fase in V 6 KBO Hulst wil analyse over Wmo-geld Als kleine jongen in Zaam slag raakte Richard Lensen, tijdens een bezoek aan het Schelpenmuseum in zijn dorp, ge grepen door de archeologie. De passie is nooit meer verdwenen. Lensen werd een professioneel ar cheoloog en werkte de afgelopen tien jaar aan een boek over zijn Zaamslag. Morgen wordt De vroeg ste geschiedenis van Zaamslag ge presenteerd. Lensen schreef niet toevallig over zijn eigen dorp. „Enerzijds omdat ik er vandaan kom. Als je er lang ge woond hebt zie je dingen en heb je de tijd om het te leren kennen. Je gaat ook snappen hoe het in elkaar zit. Maar ook vanwege de collectie van Richard de Zeeuw van het Schelpenmuseum. Hij heeft dertig jaar als amateurarcheoloog onder zoek gedaan. Hij heeft uit ieder putje scherven en ander materiaal verzameld. Zijn collectie is nooit fatsoenlijk uitgezocht. Als je al die scherven gaat bekijken, kun je de geschiedenis van het dorp tot diep in de middeleeuwen beschrijven." Op basis van aardewerk kon hij concluderen dat het kasteel van Zaamslag dik honderd jaar ouder is dan tot nu aangenomen. Het oorspronkelijke kasteel dateert volgens Lensen niet uit 1193. „Ik ben dat gaan uitzoeken en er blijkt sprake van een paar flinke fouten. Het is een volle eeuw ouder. Het gevonden aardewerk komt ook precies overeen met aardewerk uit die tijd." Er zijn eerder boeken over de ge schiedenis van Zaamslag geschre ven. Het meest recente is al weer een halve eeuw oud. „Ik wilde met mijn boek inzetten op juist die vroegste tijden. Je gaat terug naar prehistorie, naar mensen die hier met vuurstenen in de weer waren. Vuurstenen zijn er ook genoeg ge- vonden; vondsten uit midden- steentijd. Die dingen staan niet in die oude boeken. Daar wisten ze toen nog niet voldoende van." Het boek is niet het resultaat van zuiver archeologisch onderzoek al leen. Meerdere disciplines komen samen. Lensen keek naar bouwhis- torie, de demografische gegevens Het Zeeuws van Zaamslag klinkt veel Zeeuwser dan het Zeeuws in Hulst en wist zo van verschillende puz zelstukjes een geheel te maken. Ook achternamen zeggen wat over de geschiedenis. Dat Zaamslag zich ontwikkelde tot een protestants bolwerk kan de archeoloog ook ver klaren na onderzoek. Het komt eigenlijk voort uit de Tachtigjarige Oorlog en de inunda tie van het oude Zaamslag. De landsgrenzen zijn in die tijd getrok ken. Zaamslag viel nét in protes tants gebied. Na de Vrede van Mun ster werden er weer stukken her- dijkt en opnieuw bevolkt door ko lonistenfamilies. Deels waren deze mensen afkomstig uit het noorder- lijk deel van Zeeland, die waren protestants. Je hoort het ook nu nog. Het Zeeuws van Zaamslag en het Land van Axel klinkt veel Zeeuwser dan het Zeeuws uit Hulst. Dat klinkt bijna Vlaams. In Zaamslag spreken ze van jie, in Hulst meer van gij." Het 400-pagina's tellende werk van Richard Lensen wordt morgen avond gepresenteerd tijdens een minisymposium in 't Stropievat in Zaamslag. Naast de archeoloog, die ook zal signeren, zullen er meer dere deskundigen spreken over de geschiedenis van Zaamslag. Aan vang 19.30 uur. De kerkklokken van Hoek zijn sinds deze week weer te horen én ze luiden de laatste fase van het werk aan de kerk in. Op 9 decem ber wordt die officieel geopend. De nieuwe kerk van de Protes tantse gemeente in Hoek is zo goed als klaar. De gebrandschil- Inwoners van Hoek krijgen een glossy over de kerkbouw derde glas-in-loodramen worden vandaag geplaatst en de laatste bouwwerkzaamheden worden af gerond. „De oplevering is eind deze week of begin volgende week", vertelt voorzitter van de kerkenraad Henk Siersema. De weken erna wordt het gebouw schoongemaakt en ingericht. In het tweede weekend van de cember wordt het gebedshuis of ficieel in gebruik genomen. Dan heeft de kerkgemeente weer een eigen plek, nadat de vorige kerk afbrandde op Nieuwjaarsdag 2015. De opening wordt uitgebreid gevierd. Op vrijdag 9 december is er om 14.00 uur een openingshan deling met een korte viering voor genodigden. De kerk is zaterdag 10 december van 10.00 tot 16.00 uur van binnen te bewonderen. Het openingsweekend wordt zondag afgesloten met een dienst. Alle in woners van Hoek krijgen een be- waarglossy over de bouw van de kerk, met verhalen van betrokke nen. Mensen uit de kerkgemeen schap zorgden voor de inhoud. De kring schrijft aan de gemeenter aad en burgemeester en wethoud ers dat dit als een bom is ingeslagen bij ouderen die te maken hebben met vermindering of stopzetting van uren aan huishoudelijke hulp, terwijl de kosten van Wmo-ver- voer verdubbeld zijn. De kring wil dan ook dat de gemeente een gedegen analyse maakt van de oorzaken van het overschot. IN DE REGIO Jazzkwartet in Porgy AARDENBURG Lezing over humanisme Prinsenbal De Koeters MIJN DORP, MIJN STAD AARDENBURG donderdag 17 november 2016 Guido van der Heijden Zaamslag Archeoloog Richard Lensen werkte de laatste tien jaar aan zijn boek over Zaamslag. foto irene jansen -Richard Lensen, archeoloog Sophie Stockman Hoek Sheila van Doorsselaer Hulst De Kring Land van Hulst van ou derenbond KBO is 'verbaasd en geërgerd' over het feit dat de gemeente Hulst vorig jaar veel geld overhield van het Wmo- budget. Het gaat om een bedrag tussen de 1,7 en 2,2 miljoen euro. TERNEUZEN Twee jazzkwartet ten zijn zondag te bewonderen in Porgy en Bess aan de Noordstraat in Terneuzen.Trombo- nist llja Reijngoud en pianist Jasper van 't Hof komen elk met een eigen viermanschap: Gol- die Meets Silver (met een hommage aan Horace Silver) en The Yellow House. De aanvang is om 15.00 uur. Kaarten kosten 15 euro en zijn te be stellen via porgyen- bess.nl. Humanist Dineke Krutwagen geeft dinsdag een lezing in Het Lam aan de Weststraat in Aar denburg. Ze vertelt over haar leven als humanist, en over de huma nistische levensbe schouwing. De le zing begint om 20.00 uur. De organisatie is in handen van Golf slag, de activiteiten commissie van de Doopsgezinde Ge meente. De entree bedraagt 5 euro. WESTDORPE Carnavalsvereni ging De Koeters houdt zaterdag in café 't Oude Raed- huis het prinsenbal. Het feestje begint om 18.30 uur met een warm buffet. Om 20.30 uur pak ken De Koeters met de aanwezige feestgangers de eerste polonaises aan. Dweilband Tandjen Bei draagt haar steentje bij. Om 23.11 uur wordt de prins(es) voor het komende leut- feest gepresen teerd. MUSEUM IN HUIS HULST Als Mozes niet naar de berg kan, dan komt de berg naar Mozes. En zo was de Truffinozaal van De Blaauwe Hoeve gisteren ingericht als mini-museum, voor bewoners die er zelf niet heen kunnen. Bestuursleden van museum De Vier Ambachten hadden antiek borduurwerk meegenomen. „De merklap van rond 1856 en de babystukjes waren zeer in trek bij vrouwelijke bezoekers", zei Mia Marsé (foto) van het museum. De mannen keken graag mee met de Hulster bar bier Kjeld, die liet zien hoe het knippen en scheren vroeger ging. De heren gingen met gladde wangetjes het museum weer uit. fotocamileschelstraete Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; AXEL Gregorius- centrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Bieden; CLINGE Malper- tuus, 13.00 uur: Bil jarten; 14.00 uur: Hobbymiddag; GRAAUW Gemeen schapshuis, 13.30 uur: Kaarten; HEIKANT 't Heike, 13.30 uur: Kaarten, bingo; HENGSTDIJK Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jarten, koersbal; 13.30 uur: Soos; HULST De Serre, 10.00 uur: Geheu gentraining; 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 18.45 uur: Bingo; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, pedicure; 13.00 uur: Hand werken, pedicure, biljarten; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.30 uur: Week- dienst; 14.00 uur: Zangers van Toen; De Binnendeur, 19.30 uur: vergade ring dorpsraad; LAMSWAARDE Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; PHILIPPINE De Kaaie, 14.00 uur: Biljarten, koersbal; SAS VAN GENT De Statie, 13.00 uur: Biljarten; SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos; TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Handwerken, sjoe len, soos; De Hoeve, 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Sjoelen, jeu de bou les; Zeemeeuw, 19.00 uur: Smart lappen Steunpunt Terneuzen; Leeu wenkwartier, 19.30 uur: Lezing Groei en Bloei; WESTDORPE Café de Tukker, 13.00 uur: Kaarten; ZANDSTRAAT De Straete, 14.00 uur: Koffieklets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75