Grafschennis in de Javazee Buurman wil af van cafetaria in Groede Gezamenlijke kaart Zeeuwse overheden Beroepskeuze 2 HEREN OUTLET Gimbrère VERKEERSLICHTEN WACHTEN Waar sta je onnodig lang voor een verkeerslicht te wachten? De oproep van deze krant leverde via Facebook tientallen reacties op. Commentaar Voor oudere Nederlanders is het een begrip: 'Ik val aan, volg mij'. Dat schout-bij-nacht Karei Doorman in 1942 in de Slag in de Javazee zijn ondergang tegemoet ging met het sein 'All ships, follow me', doet er niet meer toe. Zijn ultieme verzet tegen de Japanse overmacht bij de invasie van Ons Indië maakt van hem een held. Nederland eert terecht het zeemansgraf van de honder den marinemensen die daar de dood vonden. Nabestaanden ont dekten onlangs dat de wrakken van Doormans kruisers De Ruyter en Java zijn verdwenen. Ook de resten van Britse schepen zijn weg. Dat is een schokkende ervaring. Normaal gesproken werken alle landen mee aan de bescherming van oorlogsgraven. Maar Indonesië heeft hier kennelijk geen boodschap aan. Het is ondenkbaar dat de wrakken zonder medeweten van de plaatselijke overheden zijn ge licht en afgevoerd. Zo krijgt de herdenking van de zeeslag begin volgend jaar een extra zwart randje. Het is niet vreemd dat het huidige Indonesië weinig respect heeft voor de laatste rustplaats van militairen van de voormalige koloniale macht Nederland. Beide landen hebben een lange geschiedenis van grote ongelijkheid en van veel geweld. Die laat zich niet zomaar uit wissen. Maar voor de huidige en toekomstige verhoudingen is deze grafschennis slecht. De wereld wordt één groot kerkhof als alle oorlogsgraven eindeloos worden gehandhaafd. Dat is niet de bedoeling. In de Slag in de Javazee gaat het echter om vaders, grootvaders en overgrootvaders. Mensen treuren nu nog om hen. En uit de Tweede Wereldoorlog zijn nog al tijd actuele lessen te trekken. Daar heeft Indonesië ook wat aan. Daarom had het land de schending van deze zeemansgraven moeten voorkomen. Overigens staat de nabestaanden niets in de weg om hun voorouders met een mooie herdenking te eren. Indonesië heeft ook baat bij de lessen die deTweede Wereldoorlog ons leerde Een omwonende van cafetaria De Zagerij op de hoek van de Traverse en de Brouwerijstraat in Groede blijft bij zijn bezwaren tegen de komst van die horecagelegenheid. Dat bleek dinsdag bij de Raad van State in Den Haag. De Zagerij zit sinds juni in de voormalige timmerwerkplaats van aannemer Luteijn. Sluis verleende daarvoor een vergunning, maar één inwoner van de Brouwerijstraat blijft bezwaar maken. Een woord voerster van de gemeente wees er bij de Raad van State op dat het kruispunt Brouwerijstraat-Tra verse aangepakt wordt. „We leggen een verhoogd kruispunt plus zebra pad aan. Er komt ook een vlucht heuvel, zodat voetgangers veilig kunnen oversteken." Daarmee neemt Sluis een deel van de bezwa ren van de buurman weg, maar die zet zijn protest toch door. Hij wijst op verkeers- en parkeerproblemen. „Er zouden zes tot acht parkeer plaatsen bijkomen. Maar per saldo is het aantal gelijk gebleven. Boven dien is het gevaarlijk bij het terras. Het is gevaarlijk bij het terras. Kinderen kunnen zo maar de drukke Traverse op Kinderen kunnen zo maar de drukke Traverse op lopen." Uitbater Remco Surewaard wees erop dat hij een scherm op het ter ras gaat zetten zodra het werk voor de deur klaar is. De uitspraak volgt over een aantal weken. ALMANAK Op donderdag trekt altijd de vuilnisauto door die straat in het zuidelijke deel van Middel burg. Dat had de 13-jarige Jesse goed onthouden. Op school ging het onlangs over het kiezen van een beroep. De docent vroeg zijn leerlingen of iemand al wist wat hij of zij la ter wilde worden. Veel gepeins in de klas, want niet alle jon gens en meisjes van die leeftijd zijn per se bezig met hun verre toekomst. Jesse stak als eerste zijn vinger op. „Ik word vuilnisman, want dan hoefik alleen op donderdag te werken." Directeur Hoorens van Zwinpark alweer weg Schrijver Wim Hendrikse signeert Schrijver Wim Hendrikse uit Axel signeert zijn boeken in verschillende Zeeuws-Vlaamse biblio theken. De schrijver, die bekend is van onder meer boeken over David Bowie en de thriller Familiege heimen, is woensdag in de bieb van Axel te vin den. Op vrijdag 25 no vember is hij in de bieb van Hulst, maandag 28 november in Terneuzen en woensdag 30 novem ber in Oostburg. Signeren duurt van 14.00 tot 17.00 uur en toegang is gratis. Cursus Digisterker in Bibliotheek GROTE MERKEN, GROOT VOORDEEL Ie verdieping „Vroeger gebeurden hier heel veel ongelukken", zegt Ingeborg Bijvank van de fietsenzaak op de hoek Axel- sestraat-Zuidlandstraat in Terneu zen. „De verkeerslichten zijn echt een verbetering", vindt ze. Niet iedereen is tevreden. Het kruispunt Axelsestraat, Dokstraat, Zuidlandstraat wordt het meest ge noemd door lezers als plaats waar je onnodig lang voor rood staat te wachten. 'Echt een drama. 'Duurt soms twee minuten voordat je groen krijgt.' 'Door de woonwijken rijden is soms nog sneller.' Op merkelijk was het commentaar dat veel rijschoolhouders in Terneuzen tegen het plaatsen van de verkeer slichten waren. 'Dit was een punt om hun leerlingen te leren een drukke weg op te rijden of over te steken.' De vele ongevallen dwongen de gemeente na te denken over het veiliger maken van het kruispunt. Voor een rotonde was hier geen plaats, dus kwamen er verkeers lichten. Geduld is ook hier een schone, maar vooral veilige zaak. De gemeente Terneuzen heeft de ver keerslichten zo afgesteld dat steeds maar één rijrichting groen licht heeft. Wie linksaf slaat hoeft niet te wachten op tegemoetkomend verkeer. In de weg zijn lussen gemaakt die auto's én fietsen de tecteren. Iedereen moet dus keurig zijn beurt afwachten. Alle Zeeuwse overheden beschikken nu over één gezamen lijk kaartsysteem. Deze digitale kaart is door iedereen die daar be langstelling voor heeft te raadple gen en te gebruiken. De zogeheten Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT) Zeeland is gisteren opgeleverd, tij dens een gezamenlijke landmeters dag van waterschap, de dertien Zeeuwse gemeenten en provincie in Middelburg. Zij ondertekenden meteen een convenant over het gezamenlijk bijhouden van de BGT. Aan de gemeenschappelijke kaart is jarenlang gewerkt. Het is een gedetailleerde kaart waarop alle gebouwen, wegen, waterlopen en groen op dezelfde manier zijn vast gelegd, maar ook zaken zoals lan taarnpalen en waterkolken. Dankzij de BGT worden alle gegevens op dezelfde manier in gevoerd of veranderd. Dat leidt naar verwachting tot kostenbesparing, betere dienstverlening, minder ad ministratieve lasten en betere samenwerking. De BGT wordt vol gend jaar wettelijk verplicht voor alle overheden. Iedereen kan vanaf 1 januari 2017 gratis gebruikmaken van de Zeeuwse kaart. De kaart is te raadplegen op: pdokviewer.pdok.nl donderdag 17 november 2016 ii Pieter van Klinken Den Haag/Groede -Bezwaarmakende buurman Tip? redactie@pzc.nl KNOKKE Geert Hoorens is al weer weg als directeur van het nieuwe Zwinpark bij Knokke. Hoorens (56) werd begin dit jaar als 'zwaargewicht' binnenge haald bij het sterk ver nieuwde natuurpark, waar onder meer een nieuw bezoekerscentrum werd neergezet. Er gaan geruchten over perso nele problemen en ruzies in de organisatie. Hoo rens geeft 'privéredenen van familiaire aard' op als reden voor zijn vertrek. AXEL SLUIS Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen biedt samen met Computerclub Bres- kense Senioren de cur sus Digisterker aan in de gemeente Sluis. Deelne mers kunnen leren hoe ze gebruik kunnen maken van digitale overheids diensten, zoals het door geven van een verhuizing. De cursus kost 10 euro en wordt op vier woens dagen van 10.00 tot 12.00 uur gegeven. In schrijven via bibliotheek- zeeuwsvlaanderen.nl. KORTEMEESTRAAT 25 Geduld is Theo Giele Terneuzen Freddy Den Deurwaarder, Terneuzen Axelsestraat, duurt soms 2 minuten voor je groen krijgt. Johan RijkeboerKruising Schroeweg/Statenlaan in Mid- Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74