Steun huishoudelijke hulp blijft nog een jaar Moerdijk baalt van uitbreiding bedrijventerrein in Tholen Nieuwe zorgonderneming in Goes gaat zaterdag officieel van start 7 Bij poetsbedrijf Sleutelen aan Vermogen (3AV) vinden cliënten een dagbestedingen doen ze werkervaring op. Toen hij in de gehandicaptenzorg werkte, zag Leonard Koppelaar uit Goes met enige regelmaat cliënten die een dagbesteding hadden waar ze zich niet helemaal lekker bij voelden. Met zijn poetsbedrijf Sleu telen aan Vermogen (SAV) hoopt hij een deel van deze mensen een nieuwe uitdaging te kunnen bie den. „Waarom zou Jantje kaarsen moeten maken, terwijl hij liever met auto's bezig is?" Bij de nieuwe zorgonderneming, die Koppelaar samen met zijn echt genote Lizette heeft opgezet, kun nen mensen werken die een af stand tot de arbeidsmarkt hebben. Ze denken aan onder meer perso nen met een verstandelijke, licha melijke of fysieke beperking en mensen die zijn afgekeurd of van wege hun leeftijd niet meer aan de bak komen. „We houden het be wust heel breed, omdat mensen juist in een gevarieerde groep vaak groeien", stelt Lizette, die twintig jaar in de gehandicaptenzorg heeft gewerkt. „Neem iemand met au tisme. Die maakt doorgaans min der vorderingen als je hem of haar laat werken met alleen maar andere autisten." Wielen SAV, gevestigd aan de Houtkade in Goes, houdt zich bezig met het schoonmaken van onder meer au to's, motoren en caravans. „Op zich kan er heel veel", zegt Leonard. „Er ligt ook al een verzoek om een jacht schoon te maken. Zolang het naar I U hier kan worden gebracht, is het prima. Laatst vroeg iemand of we ook huizen konden poetsen. Dat kan, hoor, heb ik gekscherend ge zegd. Als er wielen onder zitten, mag je ze brengen." De eigenaar van de nieuwe zorg onderneming hoopt dat naast par ticulieren ook bedrijven de weg naar SAV weten te vinden voor het schoonhouden van hun wagen park. „In feite kun je zo op een heel gemakkelijke manier maatschappe lijk verantwoord ondernemen", stelt hij. „Het enige wat je moet doen is de auto's hier brengen en de rekening betalen." Het echtpaar uit Goes denkt met SAV een welkome aanvulling op het huidige aanbod van dagbeste ding te hebben gevonden. Iedereen kent de zorgboederijen en de win keltjes waar de doelgroep terecht Het enige watje moet doen is de auto's hier brengen en de rekening betalen kan, maar een poetsbedrijf is rela tief nieuw. „Wij hebben er in het land maar een paar kunnen vin den", stelt Lizette. Leonard zegt niet rijk te zullen worden met het bedrijf. „Daar gaat het me ook niet om. Ik wil deze mensen werkerva ring laten opdoen en weer trots ma ken. Soms zullen wij een tussen stap zijn op weg naar een reguliere baan, soms zal iemand hier blijven werken. In principe kan dat alle maal." Vervoersservice Lizette en Leonard willen in de toe komst - wellicht met een eigen busje - ook een vervoersservice op zetten voor cliënten die verder weg wonen. Dat is volgens hen nodig, omdat gemeenten zich op het ge bied van vervoer steeds verder te rugtrekken. „En het mag niet zo zijn dat mensen die niet in Goes wonen, maar hier graag willen wer ken, om die reden afhaken", stelt Lizette. Volgens Leonard zal zo'n service met vrijwilligers moeten worden bestierd, omdat het anders niet te bekostigen is. „Ach, we vin den wel een manier", zegt hij. „Waar een wil is, is een weg. Ik wei ger gewoon te accepteren dat men sen achter de geraniums belanden, terwijl ze een zinvolle dagbeste ding kunnen hebben." Sleutelen aan Vermogen wordt zaterdag om 14.00 uur officieel ge opend. Meer informatie is te vinden op de Facebookpagina van de zorg onderneming. GOES Inwoners van gemeenten in de Oosterschelderegio die ouder zijn dan 75 of die onder de Wet maatschappelijke ondersteu ning vallen, kunnen nog een jaar langer financiële steun krijgen voor extra huishoudelijke hulp. Dat heeft Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio (SWVO) gisteren bekendgemaakt. De korting op de zogenoemde Huishoudelijke Hulp Toelage zou in eerste instantie eindigen op 1 ja nuari 2017, maar de regeling loopt nu nog een jaar extra door. Het gaat om een tegemoetkoming van 17,50 euro per uur op extra huis houdelijke ondersteuning in en om het huis. Bijvoorbeeld voor het opruimen van de zolder, of het zemen van de ramen. Mensen die hiervoor in aanmer king komen, kunnen de hulp in kopen bij een zorgaanbieder waar de desbetreffende gemeente een contract mee heeft. Kosten boven de 17,50 euro per uur moet de cliënt zelf betalen. De gemeenten hebben van het Rijk een budget gekregen dat ze hiervoor mogen gebruiken. Zo kunnen ze huishou delijke ondersteuning aanbieden aan een grotere groep mensen. In de gehele Oosterschelderegio doen nu 260 inwoners beroep op de regeling. Dat blijkt uit een reactie van de Brabantse gemeente op het bestemmingsplan Welgelegen III. Volgens Moerdijk is regionaal afgesproken dat het Logistiek Park Moerdijk dé locatie is voor grootschalige logistieke ontwik kelingen. Tholen rekent zich ook tot de regio West-Brabant en werkt nauw samen met gemeen ten uit dat gebied. Moerdijk is ook niet te spreken over de relatief lage grondprijzen die Tholen rekent voor de kavels op Welgelegen. Dat laatste heeft volgens het Thoolse college te maken met de relatief lage kosten die de gemeente voor de grond heeft moeten betalen. Daarnaast wordt om strategische redenen (werkgelegenheid) genoegen genomen met een lagere op brengst. Het college erkent dat het Logistiek Park Moerdijk en Wel gelegen concurrenten van elkaar kunnen zijn, maar denkt dat er voldoende vraag is om voor beide locaties bedrijven binnen te halen. Moerdijk en de provincie No ord-Brabant beklagen zich verder over het feit dat Tholen niet tijdig heeft overlegd met de buren in Brabant. Dat kwam volgens het college omdat er concrete interesse was van een bedrijf en snel moest worden gehandeld. Met Alternate haalde Tholen be gin dit jaar een grote vis binnen. De webwinkel in onder meer computers en elektronica bouwt op Welgelegen een groot distribu tiecentrum. De gemeente wil het terrein met 15 hectare uitbreiden voor meer van dit soort panden. donderdag 17 november 2016 Poetsen om weer trots te worden Rob Paardekam Goes 1 >r\novo A Leonard en Lizette Koppelaar hebben allebei jarenlange ervaring in de gehandicaptenzorg, fotomarcelledavidse -Leonard Koppelaar (SAV) De gemeente Moerdijk is niet gelukkig met alle inspanningen die de gemeente Tholen ver richt om grote distributiecentra naar bedrijventerrein Welgele gen te halen. Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68