Starterslening blijft voorlopig van kracht Maatregelen om te hard rijden in Weststraat te ontmoedigen 7 Met een bubbeltje toosten en een boom planten. Gisteren trok burgemeester Gerard Rabelink het eiland over. Om eeuwelingen een boom cadeau te doen. „Ze hebben een enorme bijdrage geleverd aan de maatschappij. Zij zijn de bomen van de samenleving." HONDERD JAAR EEUWELINGEN KRIJGEN EEN BOOM CADEAUA WIJS Zo'n krant zonder nietjes vindt Jan netje Jasperse-Si monse uit Zierikzee helemaal niets. Dus leest de ïoo-jarige dame de PZC tegenwoordig op de iPad. Even Facebooken? Geen probleem. De van oorsprong Vlissingse (ze kwam in 1967 naar Schouwen-Duiveland) maakt zich elke nieuwig heid gretig eigen. „Ik ga net zo lang door tot het lukt", zegt ze zelf. Ze is jong van geest, roepen haar kinderen en klein kinderen in koor. „Omaatje is een wijze vrouw en nog altijd geïn teresseerd in de wereld." Voor Jannetje Jasperse is gisteren, achter Borren- damme, een magnolia geplant. Burgemeester Rabelink: „De magnolia heeft heel veel bloemen, maar de grootste bloem bent u." GEDREVEN De gezelligheid met elkaar kan Mina (eigenlijk Jacomina) de Keijzer-van den Berg uit Bruinisse wel waarderen. Maar een boom ter ere van haar? Dat had niet zo nodig gehoeven. „Ik ben nog een echte 'ouwerjaars'", verwijst de honderd jarige Bruse naar haar eigen ouderwets nuchtere instelling. Ze is 'van haar eigen jong'. Gaat dagelijks een rondje kuieren en heeft pret lichtjes in haar ogen. Ja, ze is een blijeknikt ze lachend. „Echt boos? Dat ben ik volgens mij nog nooit geweest." Mina de Keijzer krijgt een eik in het Oostplantsoen. „Omdat ze een eik is", vindt zoon Jan. „Mijn moeder stelt nooit uit tot morgen wat ze vandaag kan doen. Ze is gedreven met een heel eigen wil." LEVENSLUSTIG Als het aan Corrie Priester-Verton uit Burgh-Haam- stede ligt, 'sprong' ze uit haar rolstoel om zij-aan- zij met burgemeester Ra belink haar boom te planten. Zoals ze ook haar huisje schoonhoudt. „Het is allemaal zeil, dus dat lukt best goed." Past bij haar karakter, blijkt uit de beschrijving die de dochter van de honderd jarige geeft. „Ze is le venslustig. Positief. Een doordouwer. Ze heeft al tijd heel veel belang stelling voor anderen. Maar ze is ook een pittige hoor." De rode beuk die voor Corrie Priester naast het wooncomplex Duinen van Haamstede wordt geplant, is zelfs voor Rabelink bijzonder. De grote rode beuk die er stond, moest wijken voor nieuwbouw. Nu is-ie, iets jonger, terug. Mensen die voor het eerst een huis willen kopen op Schouwen-Duive land moeten ook volgend jaar nog een beroep kunnen doen op de starterslening. Dat vindt het college van B en W. Ze willen daarnaast een 'blijverslening' in het leven roe pen, bedoeld om bestaande wonin gen levensloopbestendig te maken. Volgens de gemeente voorziet de starterslening - met een relatief lage rente - in een behoefte. Er zijn dit jaar tot nu toe twaalf van de vijftien aanvragen toegekend. Voor de leningen die in 2016 wer den afgesloten, geldt dat de afne mers de eerste drie jaar nog niet moeten aflossen. Vanaf 1 januari 2017 komt deze regeling te ver vallen. Met de blijverslening wil het col lege eigenaren of bewoners van een woning van minstens een jaar oud de kans geven om hun huis le vensloopbestendig te maken. Dat kan bijvoorbeeld een oudere zijn die een slaap- en badkamer op de begane grond wil. Hiermee sti muleert de gemeente dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. In december neemt de gemeenteraad een definitieve beslissing over deze twee leningen. De lasergun wordt onder meer ge richt op passerende automobilis ten tijdens het ingaan en uitko men van de basisschool verderop in de straat. Volgens bewoners ma ken ouders zich met enige regel maat schuldig aan overschrijding van de dertig kilometerlimiet als ze hun kind nog even snel moeten wegbrengen of ophalen. Ook vrachtwagens en toeristen rijden vaak harder dan verantwoord, er varen de bewoners. Ze begonnen in september een stickeractie om passanten duidelijk te maken wat de maximumsnelheid is. In het overleg dat daarop recent volgde met de wethouder en verkeers- ambtenaar, heeft de gemeente toe gezegd maatregelen te zullen tref fen. De stickerborden moeten nu zo snel mogelijk worden wegge haald. Komend voorjaar wordt in de straat een kast geplaatst die con stant de snelheid registreert. Vrachttransporteurs die zich re gelmatig schuldig maken aan te hard rijden, worden genoteerd en aangesproken op hun rijgedrag. Het eerste telefoontje is al uitge gaan, zegt verkeersambtenaar Pe ter de Winter. Herinrichten van de weg als een volwaardige dertig-ki lometerzone zoals De Vries ook graag zou zien, zit er volgens De Winter de eerstkomende vijfjaar niet in. „Die route hoort tot de hoofdtransportaders van de stad. Dat kan je niet zomaar even uit je verkeersplan knippen." donderdag 17 november 2016 Op missie met boom en bubbels Jannetje Jasperse-Simonse. foto's dirk-jan gjeltema Jacomina de Keijzer-van den Berg. Corrie Priester-Verton. Elodie Kint Zierikzee Gemeente en politie nemen maatregelen om hard rijden in de Zierikzeese Weststraat tegen te gaan. Nog deze maand wordt langs de belangrijkste toegangsweg tot de stad be gonnen met snelheidscontro les, aldus wijkagent Douwe de Vries. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62