Grafschennis in de Javazee Extra huishoudelijke hulp jaar langer betaald Gezamenlijke kaart Zeeuwse overheden Beroepskeuze 2 HEREN OUTLET Gimbrère VERKEERSLICHTEN WACHTEN Waar sta je onnodig lang voor een verkeerslicht te wachten? De oproep van deze krant leverde via Facebook tientallen reacties op. Commentaar Voor oudere Nederlanders is het een begrip: 'Ik val aan, volg mij'. Dat schout-bij-nacht Karei Doorman in 1942 in de Slag in de Javazee zijn ondergang tegemoet ging met het sein 'All ships, follow me', doet er niet meer toe. Zijn ultieme verzet tegen de Japanse overmacht bij de invasie van Ons Indië maakt van hem een held. Nederland eert terecht het zeemansgraf van de honder den marinemensen die daar de dood vonden. Nabestaanden ont dekten onlangs dat de wrakken van Doormans kruisers De Ruyter en Java zijn verdwenen. Ook de resten van Britse schepen zijn weg. Dat is een schokkende ervaring. Normaal gesproken werken alle landen mee aan de bescherming van oorlogsgraven. Maar Indonesië heeft hier kennelijk geen boodschap aan. Het is ondenkbaar dat de wrakken zonder medeweten van de plaatselijke overheden zijn ge licht en afgevoerd. Zo krijgt de herdenking van de zeeslag begin volgend jaar een extra zwart randje. Het is niet vreemd dat het huidige Indonesië weinig respect heeft voor de laatste rustplaats van militairen van de voormalige koloniale macht Nederland. Beide landen hebben een lange geschiedenis van grote ongelijkheid en van veel geweld. Die laat zich niet zomaar uit wissen. Maar voor de huidige en toekomstige verhoudingen is deze grafschennis slecht. De wereld wordt één groot kerkhof als alle oorlogsgraven eindeloos worden gehandhaafd. Dat is niet de bedoeling. In de Slag in de Javazee gaat het echter om vaders, grootvaders en overgrootvaders. Mensen treuren nu nog om hen. En uit de Tweede Wereldoorlog zijn nog al tijd actuele lessen te trekken. Daar heeft Indonesië ook wat aan. Daarom had het land de schending van deze zeemansgraven moeten voorkomen. Overigens staat de nabestaanden niets in de weg om hun voorouders met een mooie herdenking te eren. Indonesië heeft ook baat bij de lessen die deTweede Wereldoorlog ons leerde De korting op de Huishoudelijke Hulp Toelage zou in eerste instantie eindigen op 1 januari 2017, maar de regeling loopt nu nog een jaar extra door. Het gaat om een tege moetkoming van 17,50 euro per uur op extra huishoudelijke ondersteu ning in en om het huis. Bijvoor beeld voor het opruimen van de zolder of het zemen van de ramen. Mensen die hiervoor in aanmerk ing komen, kunnen de hulp inkopen bij een zorgaanbieder waar de gemeente een contract mee heeft. Kosten boven de 17,50 euro per uur moet de cliënt zelf betalen. In de gehele Ooster- schelderegio doen 260 inwoners een beroep op de regeling, van wie tachtig uit Schouwen-Duiveland. Gemeente Schouwen-Duiveland is bezig met nieuw systeem voor aanvragen toelages Om hulp en toelages zoals deze aan te vragen, is de gemeente bezig met een nieuw systeem. Het college wil korte metten maken met alle verschillende loketten waar inwon ers nu moeten aankloppen. Zo kun nen ze sneller worden geholpen. ALMANAK Op donderdag trekt altijd de vuilnisauto door die straat in het zuidelijke deel van Middel burg. Dat had de 13-jarige Jesse goed onthouden. Op school ging het onlangs over het kiezen van een beroep. De docent vroeg zijn leerlingen of iemand al wist wat hij of zij la ter wilde worden. Veel gepeins in de klas, want niet alle jon gens en meisjes van die leeftijd zijn per se bezig met hun verre toekomst. Jesse stak als eerste zijn vinger op. „Ik word vuilnisman, want dan hoefik alleen op donderdag te werken." Gemeente krijgt ton terug van Welzijnshuis Norovirus duikt op in Cornelia Kersteditie van kunstplein Montmaertre GROTE MERKEN, GROOT VOORDEEL Ie verdieping „Vroeger gebeurden hier heel veel ongelukken", zegt Ingeborg Bijvank van de fietsenzaak op de hoek Axel- sestraat-Zuidlandstraat in Terneu zen. „De verkeerslichten zijn echt een verbetering", vindt ze. Niet iedereen is tevreden. Het kruispunt Axelsestraat, Dokstraat, Zuidlandstraat wordt het meest ge noemd door lezers als plaats waar je onnodig lang voor rood staat te wachten. 'Echt een drama. 'Duurt soms twee minuten voordat je groen krijgt.' 'Door de woonwijken rijden is soms nog sneller.' Op merkelijk was het commentaar dat veel rijschoolhouders in Terneuzen tegen het plaatsen van de verkeer slichten waren. 'Dit was een punt om hun leerlingen te leren een drukke weg op te rijden of over te steken.' De vele ongevallen dwongen de gemeente na te denken over het veiliger maken van het kruispunt. Voor een rotonde was hier geen plaats, dus kwamen er verkeers lichten. Geduld is ook hier een schone, maar vooral veilige zaak. De gemeente Terneuzen heeft de ver keerslichten zo afgesteld dat steeds maar één rijrichting groen licht heeft. Wie linksaf slaat hoeft niet te wachten op tegemoetkomend verkeer. In de weg zijn lussen gemaakt die auto's én fietsen de tecteren. Iedereen moet dus keurig zijn beurt afwachten. Alle Zeeuwse overheden beschikken nu over één gezamen lijk kaartsysteem. Deze digitale kaart is door iedereen die daar be langstelling voor heeft te raadple gen en te gebruiken. De zogeheten Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT) Zeeland is gisteren opgeleverd, tij dens een gezamenlijke landmeters dag van waterschap, de dertien Zeeuwse gemeenten en provincie in Middelburg. Zij ondertekenden meteen een convenant over het gezamenlijk bijhouden van de BGT. Aan de gemeenschappelijke kaart is jarenlang gewerkt. Het is een gedetailleerde kaart waarop alle gebouwen, wegen, waterlopen en groen op dezelfde manier zijn vast gelegd, maar ook zaken zoals lan taarnpalen en waterkolken. Dankzij de BGT worden alle gegevens op dezelfde manier in gevoerd of veranderd. Dat leidt naar verwachting tot kostenbesparing, betere dienstverlening, minder ad ministratieve lasten en betere samenwerking. De BGT wordt vol gend jaar wettelijk verplicht voor alle overheden. Iedereen kan vanaf 1 januari 2017 gratis gebruikmaken van de Zeeuwse kaart. De kaart is te raadplegen op: pdokviewer.pdok.nl donderdag 17 november 2016 ii Inwoners van Schouwen-Duive- land die ouder zijn dan 75 of die onder de Wet Maatschappelijke Ondersteuning vallen, kunnen nog een jaar langer financiële steun krijgen voor extra huis houdelijke hulp. Dat maakte de gemeente gisteren bekend. Elodie Kint Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Gemeente Schouwen- Duiveland krijgt 110.000 euro terug van het fail liete Welzijnshuis. In een brief staat dat alle schuldeisers 36,67 pro cent van hun vorderingen terugkrijgen. De ge meente had op 75.000 euro gerekend, maar vindt het geen meevaller; er gaat 190.000 euro ver loren. Het Welzijnshuis ging failliet in september 2013, met name door de verliesgevende kinderop vang Koos. ZIERIKZEE Bij verpleeghuis Cornelia in Zierikzee is het Norovi rus (buikgriep) uitgebro ken. Twee afdelingen, Vliedberg en Zandplaat, zijn afgesloten om uit breiding van het virus tegen te gaan. Ook zijn bepaalde activiteiten af gelast, om de risico's zo veel mogelijk te beper ken. Het besmettelijke Norovirus steekt regel matig de kop op in ver- pleeg- en ziekenhuizen waar veel mensen dicht op elkaar leven. ZIERIKZEE Kunstenaars houden op zaterdag 17 december van 12.00 tot 17.00 een kersteditie van 'Montmar- tre op Montmaertre' in Zierikzee. Plein Mont maertre moet dan hele maal in kerstsferen zijn met een kerstboom, vuur- korven, glühwein en vooral met heel veel kunstwerken. Kunste naars die willen meedoen kunnen zich aanmelden via de Facebookpagina 'Montmartre op Mont maertre'. KORTEMEESTRAAT 25 Geduld is Theo Giele Terneuzen Freddy Den Deurwaarder, Terneuzen Axelsestraat, duurt soms 2 minuten voor je groen krijgt. Johan RijkeboerKruising Schroeweg/Statenlaan in Mid- Rolf Bosboom Middelburg ■VISSAf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60