5 VERSCHUIVING Percentage dat in 2012 stemde op: reel opzicht behoudend: ze willen minder immigratie en staan wan trouwend tegenover de islam. De multiculturele samenleving houden ze het liefst buiten de deur. „Het is een politieke zuil die door geen enkele partij wordt bediend", zegt de Voogd. Dit zijn de 'ontevre denen', de burgers die zich niet meer met de gevestigde orde identificeren. In de VS zouden ze waarschijnlijk op Donald Trump hebben gestemd. In Nederland zijn ze recent ontdekt door PvdA-dissident Jacques Mo- nasch. De Voogd: „Zij zien het weg trekken van de industrie en het ver lies van banen, het verloederen van relatief nieuwe wijken in steden als Almere, de komst van weer nieuwe moslimimmigranten. En ze zien PvdA-voorzitter Hans Spekman, die een slobbertrui draagt omdat hij denkt dat dat volks is. Maar deze mensen met een modaal inkomen werken vaak in geüniformeerde ba nen: in de beveiliging, de zorg, als po litieman. Zo'n slobbertrui dragen linkse, intellectuele types aan de uni versiteiten. Daar herkennen zij zich niet in. Wilders heeft niet voor niets altijd een pak aan: het straalt gezag uit." De 'kloof, waarover zo vaak wordt gepraat, is reëel, zegt De Voogd. En zij openbaart zich vooral in die randge meenten. „Die kloof wordt in stand gehouden door politiek-correct den ken dat door grote delen van de be volking niet wordt gedeeld. Dat ge dachtegoed heeft bezit genomen van het bestuur, de ambtenarij, de uni versiteiten, de media, de kunsten, het zit overal." De vertegenwoordigers van die be voorrechte klasse hebben het contact met de kiezers in andere delen van Nederland verloren, meent De Voogd. „Ze kijken op hen neer. Zij zien in de grote steden de armoede en de achterstand onder de allochto nen en denken: wat lopen die blanke middengroepen in de middelgrote stadjes nou te zeiken over een paar procent minder?" Hobby's Hij vindt die houding 'polariserend'. „Vanaf de jaren 70 is de hoogopge leide klasse haar hobby's gaan naja gen: multiculturalisme, diversiteit, globalisme, kosmopolitisme. De 'ge wone' man heeft daar helemaal niks mee. Die vindt, net als ik, Nederland een van de beste landen ter wereld. Die wil niet telkens worden gekapit teld omdat hij zich tegen een azc ver zet, of omdat hij bang is voor de radi cale islam, of te horen krijgen dat hij 'racistisch' is omdat hij Zwarte Piet wil behouden." De ontevreden burgers over wie De Voogd het heeft - wit, provinci aal, boos - lijden onder de globalise ring. Ze zitten vast in slecht betaalde, onzekere banen, zijn vaak geschei den, wonen in Vinex-wijken. Die PVV- en SP-stemmers hoorden ooit bij de PvdA of stemden in het zuiden op de KVP. „Als het CDA een charis matische, katholieke lijsttrekker had met conservatieve standpunten, dan wonnen ze die PW-stemmen in Brabant en Limburg weer terug. En zodra links op de zorgen van deze mensen inspeelt, zie je dat ook zij stijgen in de peilingen. Maar linkse leiders krijgen hun partijkader van kosmopolitische multiculturalisten De Nederlandse bevolking is veel witter dan veel partijen veronderstellen niet mee." Internationaal ziet hij de 'tweede rangs blanken' (die vaak in de con servatieve Russische president Vla dimir Poetin een nieuwe 'wereldlei der' zien) in Oost-Europa, in Frank rijk, Duitsland en de VS in verzet ko men. Zij pleiten voor het sluiten van de grenzen en een meer nationalisti sche agenda. In Nederland heerst dit sentiment eveneens. Hier ontstaat de opmerkelijke situatie dat 'rechts on eindig verkiezingen wint in wat in wezen een heel links land is'. De Voogd maakt zich zorgen over die ontwikkeling, die potentieel ex plosiefis. „Nederland is internatio naal gezien een paradijs. Hier bestaat een unieke combinatie van egalita risme en individualisme. Maar kleine groepjes ontevredenen, die worden omarmd door links, eisen veel aan dacht op: de anti-zwartepietactivis- ten, de voorstanders van die diversi- teitsidiotie, boze moslims. Links moet zich herbezinnen. Alles wat enigszins conservatiefis, wordt door hen belachelijk gemaakt. Stop daar mee, het werkt polariserend. Ze zou den moeten zeggen: wees trots op Nederland. Beter is het nergens." Vergelijk stemmers in de jaren 1963 en 2012 donderdag 17 november 2016 „De ontevredenen zien PvdA-voorzitter Spekman die een slobbertrui draagt omdat hij denkt dat dat volks is", zegt Josse de Voogd. 'j&t FOTOSHODYCAREMAN PVV, SP 50PLUS 2012 9 -16% 16-19 El 19 - 22 IS 22 - 27 27 - 45 PVV L 2,6 7,2 0,8 - 6,0% 6,0 - 7,9 7,9 - 9,9 9,9 -12,4 12,4 - 31,6 50PLUS E 0,2 -1,3% 1,3 - 1,7 E 1,7 - 2,0 H 2,0 - 2,4 2,4 - 4,2 171116IRV BRON: JOSSE DE VOOGD DATA: KIESRAAD KVP 1963 50% 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5