ké 3 Zoektocht naar 'A' Nieuwe cd Bruno Mars Kleinzoon Moszkowicz Brute bankoverval Serie Muziek Non-fictie Dvd gravin. Die ondertussen natuurlijk sterft van verdriet om haar trouwe loze echtgenoot en die hem heel graag zou betrappen (om hem daarna de huid vol te schelden). Een listige verkleedpartij kan daarbij goed van pas komen. Maar dan moet er natuur lijk niets mislopen. En het moet ook niet té echt gaan lijken, want ver schillende betrokkenen lopen wel met een dichte mist voor hun ogen. Ook Figaro! Herkenbaar De opera buffa is 'geleend' van de commedia dell'arte. Dat was Napoli- taans improvisatietoneel waarin de hoofdrolspelers gewone, eenvoudige mensen waren. Die geen blad voor de mond namen en die zo nodig ge woon dialect spraken. De situaties moesten heel herkenbaar zijn. Niks mythologie, symboliek of beeld spraak, gewoon een verhaal uit het dagelijks leven. Liefst met wat verras sende maar geloofwaardige compli caties. Le nozze di Figaro is dan wel in heel sierlijk Italiaans geschreven, maar de Nederlandse boventitels zul len wel laten zien wat er écht wordt gezegd en dat zal de pret alleen maar verhogen. De emoties kunnen hoog oplopen. Figaro bijvoorbeeld vindt zijn tot dan toe onbekende moeder terug. Dat blijkt dezelfde Marcellina te zijn die op hem verliefd was, en plots ziet zijn onwetende aanstaande hem uit gerekend in haar armen! Bij zoveel 'roller coaster' moet dan natuurlijk gezongen worden om daar lucht aan te geven. En hoe! Er wordt ook gedanst (natuurlijk, een brui loft. En verder wordt er gelukkig ook nog regelmatig 'gewoon' gespro ken. Ook dat gebeurt op muziek. Een recitatief heet dat. En bij Mozart volgt, typeert en accentueert de mu ziek hier dikwijls heel mooi het ge sprokene. Zijn handelsmerk. Het ver haal krijgt er 'kleur en geur' van, en komt in een aangename stroom. En aangenaam moest het zijn. Want opera's werden toch hoofdza kelijk aan het hof ten tonele gebracht. Dus er is wel een bozerik (de graaf), Met een plechtige belofte hier of daar, is het leed gauw genoeg weer geleden maar eigenlijk is het allemaal zo erg niet. Het zijn eerder kleinmenselijke gebreken. Met een plechtige belofte hier of daar, is het leed gauw genoeg weer geleden. Een opera mocht wel een tijdje du ren, als afleiding van staatszaken of hoffelijk gekonkel. Daarom zijn veel opera's een hele zit. Keizer Jozef II was nogal een actief en daadkrachtig type. Met de gewoonte dat een smachtende of uitbarstende aria we gens klaterend succes nog eens her haald werd, kon Le nozze di Figaro ge makkelijk viereneenhalf uur duren. Dat vond de keizer te zot. Hij verbood al die herhalingen en nu duurt de voorstelling gewoonlijk ruim drie uur. Maar het zijn wel heerlijke uren. Niet voor niets staat deze opera stee vast in de top drie van opera's aller tijden. donderdag 17 november 2016 PZ Het zevende en laatste sei zoen van de serie Pretty Little Liars is nu te zien op Netflix. In het plaatsje Rosewood zijn de vriendin nen Aria, Emily, Hanna en Spencer nog steeds op zoek naar 'A', degene die hen allemaal duistere berichtjes stuurt en dreigt dingen openbaar te maken die hun leven in de war kunnen schoppen. Het slotseizoen bestaat uit twintig afleveringen. Pretty Little Liars is te zien op Netflix. Misschien een beetje fout, maar ook heel aan stekelijk: Bruno Mars. Met een met glas cham pagne in zijn hand wan delt hij in de clip van zijn hitsingle 24K Magie tus sen de half blote vrouwen en drillende bil len door. Benieuwd of het gelijknamige album nog iets dieper gaat dan de bodem van een flüte. 24K Magie verschijnt morgen. Prijs: 15,99 euro. Hij is de enige van de jonge loten aan de Moszkowicz-boom die advocaat is geworden. Maar dat lag niet voor de hand. Yehudi's vader Robert raakte verslaafd aan heroïne en sleepte zijn gezin in zijn val mee. In het boek De toga van mijn vader vertelt Yehudi zijn ver haal en dat van zijn roemruchte familie. De toga van mijn vader is verschenen bij De Bezige Bij. Prijs: 17,99 euro. Wanneer een bank bruut wordt overvallen, wijst alles erop dat topman Hu- bert (een rol van Bruce Wil lis) er iets mee te maken heeft. Het FBI-team dat de bloederige overval onder zoekt, ontdekt echter dat de zaak verder en hoger reikt dan hem. Er blijkt sprake te zijn van een hetze tegen de bankmagnaat en er vallen steeds meer lijken uit de kast. Marauders komt uit bij Dutch Filmworks. Prijs: 9,99 euro. 44 Le Nozze di Figaro van Mozart, Opera Zuid met Philharmonie Zuid nederland, donderdag 24 november, Scheldetheater Terneuzen, aanvang 19.30 uur. Het decor van Le nozze di Figaro is een levensgroot poppen huis. FOTO MORTEN DE BOER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50