f- Kiezers in de randgemeenten en kleinere steden voelen zich genegeerd door 'progressief Nederland'. Geen wonder dat veel blanke kiezers boos worden en hun stem laten horen, zegt electoraal onderzoeker Josse de Voogd. 4 Ex-voorzitter OR politie geschorst Frank Giltay, de voormalige voorzitter van de Centrale On dernemingsraad (COR) van de politie, is geschorst. Er was eer der al door korpschef Erik Akerboom aangifte tegen de man gedaan na vermoedens van fraude, oplichting en ver duistering. Deze zomer is een intern on derzoek tegen Giltay begon nen. De voorlopige bevindin gen geven nu aanleiding voor een schorsing. Giltay was al vrijgesteld van zijn werkzaam heden. Het is een van de meer dere interne en externe onder zoeken naar onder meer het be stedingspatroon van de COR. Het budget van 1,6 miljoen euro van de COR ging voor een flink deel op aan diners, fees ten, partijen, overnachtingen met champagneontbijt en het inhuren van onder anderen imagocoaches. „Er was sprake van ondoelmatige en in toene mende mate disproportionele uitgaven", aldus de huidige korpschef Akerboom eerder deze maand. Ook de rol van oud-korps chef Gerard Bouman wordt on der de loep genomen. Ruis vervangt piep in haven Bob Dylan niet naar uitreiking Meer controles in België Het is waarschijnlijk een slordigheid, maar ze hebben wel iets uitte leggen 'Gegevens huurders slecht afgeschermd' De privacy van mensen die huizen huren van woningcor poraties staat op de tocht, om dat deze organisaties de klant gegevens onvoldoende af schermen. Dat blijkt uit een onderzoek van advies- en ac countantsbureau BDO. Het bureau nam de situatie bij 31 woningcorporaties onder de loep en noemt de bevindingen alarmerend. „De corporaties hebben hun informatiebevei liging bij lange na niet op orde. Daarmee zetten ze ook de pri vacy van huurders op het spel." aarschijnlijk kent niemand de Neder landse kiezer beter dan 'electoraal geo graaf Josse de Voogd (32). Als klein jongetje vroeg hij zich al af waarom kiezers in Cal- lantsoog bij het ene stembureau op de WD stemden en bij het andere op het CDA. „Wat bleek? In het VVD- deel van het dorp woonden veel ma rinegezinnen. In het CD A-deel meer ouderen." De verkiezingen worden gewonnen in de randgemeenten en kleinere steden De Voogd, die werkt als zelfstandig onderzoeker en als docent aan de Universiteit van Amsterdam (UvA), maakte van onderzoek naar kiespa- tronen zijn specialisatie. En hij komt tot opmerkelijke conclusies: „Weet je waarom links telkens de landelijke verkiezingen verliest? Omdat zij zich richten op de inwoners van de grote steden: rijke blanken in de binnen steden en allochtonen in de armere wijken. Maar de grote steden verte genwoordigen slechts een klein deel van de stemmen. Potentiële PvdA- kiezers wonen in de randgemeenten en kleinere steden: in Tiel en Ooster hout, Vlaardingen, Etten-Leur. Daar worden verkiezingen gewonnen. De WD begrijpt dat, dat is de partij van die kleine gemeenten en de suburbs, de voorsteden." Het is een zondagavond in een rus tige wijk in Utrecht. De Voogd legt een kleine, door hem getekende landkaart van Nederland op tafel. Hij legt een lineaal scheef over de kaart: van linksboven naar rechtsonder, met ruwweg de Ai als scheidslijn. „Het deel rechts, het noordoosten, is politiek stabiel. Maar in de randge meenten van het linkerdeel, het zuidwesten, woedt een politieke veenbrand. Daar lopen de kiezers massaal over naar de PVV en soms naar de SP." Focussen Wat in die regio's gaande is, zegt De Voogd, de onvrede die er heerst, dat wordt in Den Haag en door sommige collega-onderzoekers slecht begre pen. „Dat komt doordat zij focussen op twee groepen: de hogere en de laagste inkomens in de grote steden. Waarom? Omdat die politici en we tenschappers meestal zeifin de ste den wonen. Dan denk je al gauw dat heel Nederland zo is. Ze gaan er ook vanuit dat heel Nederland multicul tureel is. Maar dat is niet zo. De Ne derlandse bevolking is veel witter dan men veronderstelt." Kiezers in die 'witte' randgemeen ten zijn vaak links-conservatief: soci aal-economisch links, maar in cultu- donderdag 17 november 2016 DEN HAAG AMSTERDAM De piepende achter- uitrij-alarmen van shovels en hijskra nen in het ook 's nachts drukke Am sterdamse havenge bied veroorzaken overlast voor inwo ners van Zaanstad en Westzaan. Het Havenbedrijf Am sterdam heeft in overleg met die om wonenden inmiddels een oplossing be dacht. De piepende alarmen worden ver vangen door een ruissignaal. STOCKHOLM Bob Dylan komt op 10 december zijn Nobelprijs voor Lite ratuur niet persoon lijk in ontvangst nemen. De 75-jarige tekstschrijver en zanger geeft als reden 'eerder aan gegane verplichtin gen' op. BRUSSEL In de treinstations Brussel-Zuid, Ant werpen en Luik wor den binnenkort vei ligheidspoortjes neergezet. Internati onaal reizende pas sagiers en hun ba gage kunnen daar vanaf begin 2017 worden gecontro leerd. De controles worden 'niet syste matisch, maar al naargelang de ri sico's en ook wille keurig ingezet", zegt de Belgische minis ter van Mobiliteit. GEZEGEND Met wilde kwastgebaren zegent een orthodoxe pries ter de Sojoez-raket op de lanceerbasis van Bajkonoer in Kazachstan. foto getty images Journalist Dimitri Tokmetzis onderzocht de sites van poli tieke partijen. Op de sites van VVD en SGP staan illegale coo kies: informatie over bezoekers gaat richting adverteerders. ROTTERDAM Wierd Duk Utrecht w —Josse de Voogd maakt alles conservatief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4