'Brothers' vinden elkaar in emotie en muziek B I }|B Weekend van uitersten 2 CROOKED BROTHERS Biografie van buurmannen Nozze di Figaro Opera buffa. Grappige opera. Maar zo vlak voor de Franse Revolutie hing er een broeierige spanning in de lucht. En juist toen, in 1786, schreef Mozart zijn 'Figaro'. Opera Zuid brengt het stuk op 24 november in Terneuzen. Uitgelicht ij de Canadese Crooked Brothers krijg je de garantie dat geen enkele song of tune hetzelfde klinkt. Ze balanceren tijdens concerten en op de drie albums tussen verwar ring en verrassing. De verrassing blijft, de ver warring zal snel plaats maken voor bewonde ring omdat uit de bron waaruit de drie 'Bro thers' putten zoveel herkenbare traditie opbor relt. Folk, blues, country, rockabilly, jugband en bluegrass in ook nog eens een rijke afwisseling, van slepend tragisch tot hilarisch uitgelaten. Ze delen dezelfde passie om zoveel mogelijk kleuren en emoties uit instrument, stem en tek sten te halen. Ze de len ook dezelfde woonplaats, Winni peg, en de behoefte te denken, spelen, zin gen vanuit een veran kerde Canadese mu ziektraditie. Dat an ker lichten ze vervol gens weer. Winnipeg ligt in Canada en daar buitelen de muzikale tradities aardig over elkaar heen: denk aan Leonard Cohen, The McGarrigle Sisters en het overgrote deel van The Band. Die erfenis dragen The Crooked Bro thers hoorbaar met zich mee. Geen zware last, eerder een element dat er nog wel bij kan. Teksten hebben inhoud en onverwachte wendingen, de vereiste one-liners en prikke lend poëtisch elan. Bijvoorbeeld: Things have there seasons, and I think it's springtime; mooi Gorteriaans begin van een liefdesliedje. Of het mysterieuze Your love is a Ghost Town and I am your wind. Met de donkere, soms gruizige stem van Matt Foster en de omlijstende backing voc als van Jesse Matas en Darwin Baker krijgen die teksten nog een extra dimensie. Er zijn weinig albums waarop in het eerste nummer de mu ziek zo puur, klein en breekbaar binnensluipt als op het laatste album. Wat volgt is een verza meling songs die als goedgemikte pijlen altijd in hoofd of hart een roos vinden. De song bepaalt welke kant de pijl op vliegt. Maar raak is het al tijd. Songs die als goedgemikte pijlen in hoofd of hart een roos vinden TOP 3 SCHOEN CADEAUS F 1 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek feuurman& e nozze di Figaro. Figa ro's bruiloft. Daar was veel over te doen. Zoals zo vaak, is deze opera afgeleid van een toneel- Istuk, een blijspel van de I verder al lang vergeten Pierre Beaumarchais. Een man die van vele markten thuis was. Schrij ver, muziekleraar, maar evengoed wapenhandelaar. Avonturier. Ruzie stoker ook wel. Een type waarvan er in de Franse Revolutie nog veel meer zouden opstaan. Zijn blijspel stond vol schimpscheuten op de adel, en was daarom een aantal jaren verbo den. Mozart wist dat en heeft al dat lelijks allemaal braaf weggepoetst. Maar het verhaal bleef toch 'op het randje'. De Weense keizer Jozef II hield het nauwlettend in de gaten, met een diepe frons. Vulgair Mozart was een muzikaal genie, maar verder een heel gewoon mens. Zo al ledaags zelfs, dat elk portret van hem er van louter onopvallendheid weer anders uitziet. Hij had gevoel voor humor, nam het leven niet al te seri eus en was naar het schijnt ook een beetje 'vulgair'. Wat vooral inhield dat hij het niet zo had op al die ba rokke pruiken en alle dikdoenerij waar men zich in hogere kringen mee bezighield. Mozart was dus wel de geknipte figuur voor zo'n 'kriti sche' opera. Waar draait het om? Figaro, die we BAROK Poppenhuis als decor ook zouden kunnen kennen van De Barbier van Sevïlla (Rossini), is nu een dienaar van Graaf Almaviva. Figaro wil trouwen met het kamermeisje Susanna, deze avond nog. Maar daar voor is toestemming van de graaf no dig, en die heeft zelf zijn oog laten vallen op het meisje. En er bestaat nog zoiets als het 'droit du seigneur', dat de graaf het recht geeft om de eerste huwelijksnacht met de bruid door te brengen. Het bruidspaar be denkt wanhopig hoe dat te voorko men zou zijn. Het zal niet verbazen dat de graaf er niet zo mooi vanaf komt. Maar.in een opera buffa moet er liefst nog wel wat méér scheeflopen. De huishoudster Marcellina is ver liefd op Figaro en herinnert hem aan zijn belofte om met haar te trouwen als hij een lening van haar niet kan terugbetalen. De page Cherubino (gespeeld door een sopraan) heeft een zwak voor de Niks mythologie, symboliek of beeldspraak, gewoon een verhaal uit het dagelijks leven donderdag 17 november 2016 PZ René de Dreu is muziekliefhebber. Hij schrijft over allerlei soorten muziek. Wat: The Crooked Brothers Waar: De Piek, Vlissingen Wanneer: Vrijdag 18 november, 21.00 uur De drie Crooked Brothers zijn geen familie. Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Houten speel goedcamera van Craffox Compleet uitge rust met knop die je kunt indrukken, lens die je kunt draaien en came- rariem. €29,95. a II Voelpuzzel van Janod Onder elk puzzel stukje vind je de vacht van een dier. €17,95. Houten bonbons van Le Toy Van Leuk voor kinde ren vanaf 3 jaar die graag spelen in een keukentje of met een thee setje. €14,95. BRON: BLOGMINI &MOMO s Canadese Crooked Brothers zijn geen fa milie. FOTOLUCKYDICE Lachen met Buurman en Buurman of (een beetje) huilen met de familie Moszkowicz. Het wordt een weekend van uiter sten, vermoedt Vivian de Gier. Buurman en Buurman: wie is er niet groot mee geworden? Voor A je to! Het verhaal van Buurman en Buurman ging jour nalist Robert Lagendijk naar Praag, waar de twee buurman nen veertig jaar geleden het levenslicht zagen en begonnen aan hun wereldwijde zegetocht. De figuren van Marek Benes en Tomas Eiselt verwierven mon diale bekendheid. A je to! Het verhaal van Buurman en Buurman verschijnt zaterdag. Prijs: 19,95 euro. Al 40 jaar beste vrienden! Het leven uitvergroot Willem Nijssen Het decor van Le nozze di Figaro is een meer dan levensgroot pop penhuis. Prachtig en verrassend. Natuurlijk, het lost met een een heleboel pro blemen op met de ver schillende ruimtes waar gespeeld moet worden. En in een 'stoute' komedie met verkleedpartijen en ver wisselingen zijn veel deuren en kamers heel welkom. Niet voor niets heet zo'n blijspel ook wel een deurenkomedie. Bovendien, zo'n pop penhuis benadrukt ook het 'popperige' van het baroktijdperk en van de al even barokke gevoe lens. Er zijn nog effec ten denkbaar: het geeft ook een gevoel van nie tigheid. Figaro is nietig als bediende, maar de graaf is even nietig in zijn kleinmenselijke lus ten. Echt wel een vondst dus, dat decor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49