II Trug in de tied 13 Partij tegen het 'bankwezen' heeft humor in de statuten staan Lijsttrekker Robert Geldof uit Vlissingen gaf er zijn baan voor op. Met de nieuwe Kleptocratenpartij wil hij de Tweede Kamer in. Bij de vorige verkiezingen bleek het net niet haalbaar om binnen twee maanden een partij op te richten, in te schrijven bij het Kiesregister, een partijprogramma te schrijven en de kiezers op te zoeken. „Toen hebben we ons gericht op de verkiezingen van 2017," vertelt Robert Geldof van de Kleptocratenpartij. „Ik heb mijn baan als it'er een halfjaar geleden opgezegd. Je doet het of je doet het niet. Ik leef nu van de afvloeiingsregeling. Als ik het parlement niet haal? In de informa tietechnologie is altijd werk." Geldof werkt hele dagen aan het uitzenden van het partijpro gramma. Het hoofdkanaal van de partij is YouTube. In korte anima tievideo's, in elkaar gesleuteld in de garagestudio van Geldof aan de Van Dishoeckstraat, worden de stand punten uit de doeken gedaan. „Het heeft als nieuwe partij geen zin om met folders op markten te staan. We hebben er ook het geld en de mensen niet voor. Een clipje op YouTube is veel leuker. Volgende week openen we een nieuwskanaal waarmee we dieper op onze partij- punten in gaan." Schertsnaam De partijnaam De Kleptocraten (stelende bestuurders) is een schertsnaam. „Het is cynisch be doeld. Maar het geeft wel aan dat wij humor belangrijk vinden. We zijn de enige partij ter wereld die humor in de partij statuten heeft staan. En het is een naam die prik kelt en die blijft hangen bij mensen. Als we eenmaal in het parlement zitten, denken we na over een iets serieuzere naam." 'We' slaat op het driekoppige par tijbestuur, met naast Robert Geldof zijn zus Sylvia en iemand die liever niet zijn naam wil noemen in de pers. „Zodra je in dit land een me ning hebt, krijg je van alles over je heen. Daar moet je klaar voor zijn. Wie een mening heeft, mag die ui ten, binnen de fatsoensnormen, Als we eenmaal in het parlement zitten, denken we na over een iets serieuzere naam ook als iemand zich beledigd voelt. Daar moet je volwassen mee om gaan. Als je niets meer mag zeggen, gaat het rotten ondergronds." De kiem van de partij lag onder meer in het referendum over de Europese Grondwet in 2005. „Die werd ons via het Verdrag van Lissa bon door de strot geduwd. De over heid is corrupt. Elke keer wordt iets van onze soevereiniteit afgeknab beld. Een beetje hier, een hapje daar. De Europese Unie bemoeit zich met ons privéleven. Zie de Orgaandonatiewet. En het rookver bod. Laat de overheid liever kijken naar voedselveiligheid en alle be strijdingsmiddelen op groente en fruit." Internationaal wil de partij de aandacht vestigen op 'geo-enginee- ring': technische beïnvloeding van het weer die de schaal van het hagelkanon ver te boven gaat. Bo venal zijn de Kleptocraten tegen de bron van alle kwaad: het manipula tieve 'bankwezen'. „Het systeem van fractioneel bankieren, vele malen meer geld uitlenen dan waar echte waarde te genover staat, en de geldcreatie door staatsbanken. Daardoor is er in de samenleving altijd geldge brek. De oorzaken van de banken- crisis van 2008 zijn nooit aange pakt. We staan op de drempel van een nieuw '2008' maal tien. Neem Amerika. Trump krijgt een zinkend schip in handen. Ik denk wel dat door het verlies van Clinton een Derde Wereldoorlog is afgewend, maar zie die schuld eens weg te werken?" De Kleptocraten hebben nu tien sympathisanten. Lid worden kan voorlopig niet. Rob Geldof: „We willen eerst nog klein en flexibel blijven. Als je gaat groeien, moet je al die mensen ook coördineren." Steunverklaringen zijn wel wel kom. Donaties? „Niet in euro's. We hebben geen bankrekening. We doen alles in bitcoins." Een stuitje gelee bin 'k in het schoolmuseum van Terneu- zen weze kieke. Mensen, dat is de moeite waerd, wan de goeie ouwe tied (of nie.kom wi hlad tot leven as je di rondloopt tussen de ouwe wandkaarten, de school- bankjes mee inktpotjes, de griffels, de leien en de borduurlappen. Saemen mee m'n maat Adrie, wimee ik zes jaeren in de klasse gezeten ebbe op de kleine laogere schöle van Béékerke, en onze vrouwen, bin me nè de overkant geree om wat 'verleden' op te snu- ven. Speciaal vö de Zuud-Beve- lanse lezers meld'ik toch even dat het op een zaeterdag wasmè nie op een tolvrieën! Ons eigenlijke doel was om speciaal de spullen te he bekieken van onze meêster, toen in Béékerke, die me de eeste drie jaeren aode, in de jaeren vuuf- streektaal In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een ver haal van Frans van der Heijde in het Walchers. tig van de vorigen eêuw. Die man ei diepen indruk gemaekt op ons, wan ie was van ons zesde tot ons negende le- vensjaer onze hröte held! Ie was een onderwiezer, die z'n tied vère voruut was onderwiele dat 'n toch kennis overbracht in de hoeveelheid die me toen gewend waere. Mè ie dee vee an eêl anschouwelijk onderwies. En noe stoeng van dat anschouwelijke mate riaal een hroöt aantal dingen in een vitrine-kaste in dat schoolmuseum in Terneuzen. Ik dienke, da vee mensen die nie bie meêster Stuy in de klasse gezeten ebbe, min of meer achteloos an die vitrine-kaste vöbie gelope bin. Di stae zövee, dao je het verhaal achter die spullen moe kenne om mee meer dan gewone belangstelling z'n 'erfe nis' te bekieken. De man kon ontiegelijk goed ver- telle en die kunst gebruukt'n om, a vanaf d'eeste klasse, as je nog mè zesse was, uutgebreid de vaderlanse ge schiedenis an je deu te heven. Nooit mi vergeet ik z'n 'gekleurde' verhalen, die ieder jaer begonne bie de Batavie ren, die ons land, op vlotten, over de Rijn, kwaeme bevolke. Leuke lui, die 't alléén an de stok krehe mee die rot Romeinen, die eêl de wereld wouwe verovere. Z'n leste verhaal was de gru welijke dood van Willem van Oranje in de tachtig-jaerige oorlog, vermoord deu de deu ons verwenste Balthazar Gerards. Die kreeg z'n vréselijke, mè verdiende loön! Hae de gefiguur- zaegde bordjes mee plaetjes èn jaar tallen mè es bekieke, a moete d'r nog meer geweest ebbe dan dat er noe stae. Ik herkende ze nog aol! Aardrijkskunde was ook een vak wi je vanaf de eeste schooldag kennis mee maekte. Ik kon goed ontouwe en zie 't aol nog vö me. Een kaarte van Nederland plat op de banken in de klasse. Me zaete d'r aol rond en mochte om de beurte wat op die kaarte zette; aol miniatuur outwerk. Een strandkotje bie Zandvoort en Scheveningen, een oen bie Barneveld, een ronde kaes bie Gouda, een kolen- karretje bie Zuud-Limburg, een koe in Friesland, een fabriekje in Twen- teof de Meierij. De fabriekjes waere mee een schuufdek. Wat ze in die fa briek maekte, zat in dat kleine fa briekje. En me "reisde" mee de trein langs vee steden in ons land. Je kende mekaore's reis! Zö leerde me in drie jaeren eêl vee naemen en feitjes zon der da me het saai vonde. In andere scholen begonne ze pas in de vierde klassen mee zöies te leren! Mocht je gelegenheid ebbe om d'r ook es te he kieken, doet het zeker en noe je het verhaal achter die dingetjes in de vi trine-kaste kent, loop je d'r nie zömè mi an vöbie! donderdag 17 november 2016 'Een dipje op YouTube is veel leuker dan folderen op straat' Claudia Sondervan Vlissingen - Robert Geldof Robert Geldof: „Als je niets meer mag zeggen, gaat het rotten ondergronds." fotolex de meester kleptocraten.nl Facebook.com/Kleptocraten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44