DANNY vera fsff- QV 10 ZE INTERVIEW DANNY VERA Na jarenlang knokken voor erkenning gaat het Danny Vera voor de wind. Zijn platen oogsten lof, zijn optredens trekken volle zalen. „Ik ga het podium niet af voordat iedereen het naar zijn zin heeft gehad." ,ER2°'5)1Theou,sidearO(20,aW'ePU' Da* SSde6""'6 ,20°°' CcZnw™Zen" Zeela"d: 6 apnl 2017 /n I ind maart trad hij op in De Kring in Roosendaal, als af- sluiting van zijn I theatertournee. De theaterzaal met 850 stoe len was tot op de laatste plaats bezet. „Na afloop kwam de directeur naar me toe en zei: 'ik had nog nooit van je gehoord, eerlijk ge zegd'. Dat de zalen tegen woordig vol zijn, daar verbaas ik mezelf ook nog elke keer over. De mensen komen echt voor een avondje uit. Niet voor hits die ze kennen van de radio, maar voor een ar tiest met een gek snorretje die de ballen uit zijn broek speelt. Dat twintig jaar inve: teren heeft geleid tot dit, daar ben ik echt dankbaar voor." Net voor het begin van je huidige clubtour, enkele weken geleden, verloor je je vader. Hoe ingrijpend was dat? „Het was heel plotseling. In één keer was het klaar. Hij woonde bij mij, of ik bij hem. Mijn vader was niet echt het type man dat in een bejaardentehuis ging zitten. Het zou een ramp zijn geworden als hij iets was gaan mankeren. Dat moment is hij voor geweest. Het is tof en mooi dat hij niet geleden heeft. Het is voor mij alleen wel even wennen." Je stond al heel snel nadat het gebeurd was weer op het podium. „Op woensdag is hij begraven. Op donderdag heb ik in Breda gespeeld. Je kunt ook thuis gaan zitten en het behang van de muur krabben omdat je niet weet waar je het zoeken moet, maar je kunt ook gaan spelen en de energie van de mensen tot je nemen. Dat werkt zeer helend. Het was een fantastisch publiek die avond. Iedereen wist wat er was gebeurd. Dan krijg je een heel andere show." Drie dagen voor het gesprek. Gebouw T in Bergen op Zoom is stijf uitverkocht. Danny Vera, in driedelig pak met stropdas, be treedt het podium en zet het sfeervolle openingsnummer Ihost' in, begeleid doorzijn nerkoppige band. Tegen de ach terwand glimt zijn naam in po te letters. et is een lange weg geweest. Danny Vera (39) maakt sinds 2002 soloalbums, die ondanks positieve recensies niet leid den tot verkoopsuccessen en veelvuldige optredens. „Die jongen is zo goed en het is zo onrechtvaardig dat Nederland hem niet kent", zei Johan Derksen in 2009 bij Film by the Sea. Derksen strikte hem als huisband voor diens tv- programma Voetbal Interna tional, tegenwoordig Voetbal Inside, inmiddels voor het achtste seizoen. Het heeft mede bijgedragen aan het huidige succes, al heeft de Middelburger het op eigen kracht gedaan. Ben je nooit moedeloos geweest? „Ik ben niet zo gelovig, maar ik denk dat je pad toch wel op een of andere manier is uitgestippeld. Je moet wel hard werken, anders bereik je geen reet. Het is ook wel die enorme plaat voor mijn kop geweest waardoor ik dacht: ik blijf dit gewoon doen. Uiteindelijk heb je een heel mooie combinatie nodig van doorzettingsvermogen, geluk en talent. Het prettige van succes is dat je fijne mensen fe heen kunt verzamelen en alles zelf en op je eigen manier kunt doen" Het concert is al tien nummers onderweg als het jasje uitgaat en de mouwen worden opgestroopt. Danny Vera schakelt even twee versnellingen terug voor enkele akoestische nummers, zoals 'Easier that way'Back to black' van Amy Winehouse en het aangrijpende 'Bye bye Eddy', dat volop wordt meegezongen. Je nieuwe album 'The outsider' is lovend ontvangen. Heeft je dat verrast? „ik maak voor het eerst mee dat mensen helemaal lyrisch zijn. Dat is leuk om te horen, maar voor mij is het gewoon een album. Dit is nu eenmaal wat ik doe. Ik schrijf liedjes en één keer in de zoveel tijd neem ik die op. Ik vind wel dat ik mezelf ontwikkeld heb. Door de jaren heen word je beter: je stem, het schrijven van liedjes, de teksten. Bij elke plaat denk ik: het moet wéér beter dan de vorige keer." In het titelnummer zing je over 'the outsider for life'. Slaat dat op jezelf? „Dat ben ik altijd geweest. Ik kamde op mijn dertiende mijn haar zoals Elvis terwijl iedereen Nirvana-fan of gabber was. Alles is bij mij altijd net even anders dan je zou verwachten. Dat is geen bewuste keuze. Ik wilde nooit apart zijn, maar er juist bij horen. Maar dat gaat niet, want het werkt beter op mijn eigen manier. Ik heb nu succes met een muzieksoort die tien jaar geleden niet werd geaccepteerd. De zalen staan vol en ik verkoop veel platen in een tijd waarin er geen platen meer worden verkocht, terwijl ik niets verkocht in de tijd waarin dat juist heel goed ging," Het optreden is al bijna twee uur aan de gang. De zaal geniet en Danny Vera en zijn band zijn op dreef. Tijdens 'If you want me to'nodigt hij, a la Bruce Springsteen, iedereen uit ver zoeknummers te roepen, eigen of andermans werk. Ze worden als een geoliede jukebox uit gevoerd, telkens pakweg een minuut lang, van 'A58' tot 'Pur ple velvet roses', van 'Suzie Cf' tot 'I'm on fire'en van 'Great balls of fire' tot 'Suspicious minds'. Je publiek is zeer gevarieerd, van jong tot Oud. „Ik heb geleidelijk mijn eigen publiek opgebouwd. Dat is wel heel tof. Omdat ik geen hype ben, denk ik dat deze mensen over tien jaar nog steeds komen. Ik doe al twintig jaar ongeveer hetzelfde. Ik ga mijn muziek ook niet aanpassen omdat ik bijvoorbeeld aan een hit heb geroken. Er staan nu inderdaad meisjes van vijftien voor mijn podium, maar er zijn ook mensen van 83. Prima toch? Zolang het niet alleen maar 83-jarigen zijn, want dan ben ik over vijf jaar uitgespeeld." Je optredens duren al gauw tweeënhalf uur. Waarom zo lang? „ik ben gewoon nog niet klaar na anderhalf uur. Ik wil doorspelen. Mensen zijn ook best wel wat geld kwijt voor een avond. Als ik dan gewoon mijn riedel zou afdraaien, moet ik wat anders gaan doen. Bij elk optreden denk ik: wat fijn dat jullie er allemaal zijn, we gaan er mooie avond van maken. En ik ga niet het podium af voordat iedereen het naar zijn zin heeft gehad." „Dank je wel, Bergen op Zoom. Het was me een genoegen", zegt Danny Vera, voorafgaand aan het vaste slotnummer: 'Folsom Prison Blues'. Vlak voor het slotakkoord legt hij het ineens stil, vanwege een opstootje. „Be moei je er niet mee", roept een van de aanstichters. „Ik bemoei me er wél mee, want het is mijn fuckingfeestje", zegt de zanger. „Er wordt hier niet gevochten. Er is al genoeg shit op de wereld." Er ontgaat je weinig als je op het podium Staat. „Ik ben een controlfreak. Ik zie wat er om me heen gebeurt. Zo'n zaal is op dat moment mijn huiskamer. Je mag doen wat je wil, zolang iemand anders er maar geen last van heeft. Zo zou het in de rest van de wereld ook moeten gaan. Er is helaas veel te veel haat. Het is een heel opgefokte tijd." Ben je als muzikant nu waar je zijn wilde? „Nee, anders zou ik niets meer hebben om naar te streven. De reis ernaartoe is meestal beter dan ergens zijn. Ik ben een soort zwerver. Het mooie van dit vak is dat ik op mooie plekken kom, leuke mensen ontmoet. Ik heb niet de droom of de ambitie om bijvoorbeeld ooit in de Ziggo Dome te staan. Dan liever Carré. Dat is nog een haalbaar doel, want zoveel mensen gaan daar niet in. Ik wil het directe contact met het publiek niet verliezen." donderdag 17 november 2016 t *J If irrSeSli 'Ik ben altijd een outsider geweest' Echte naam: Danny Polfüet Geboren: 31 mei 1977 Woonplaats: Middelburg Getrouwd met: Escha Tanihatu (2013) èoöTZZTnheLi9htlnYo"rEyes Man (2007) Sr? °5)°rdin^y Rumble (20 31 Th 90 (2009>' Distant (W 20M, neNew Rrfa°k 4 (2014) 9Sk,edeman^n Nederland Rolf Bosboom Danny Vera bij gebouw Olau Line in Vlissingen. FOTO ESCHA TANIHATU k-vj :y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41