van Ajax onder De Boer miste een einddoel' 29 in gedachten nog bij hun landenteams zijn Hoe presteren clubs in de eredivisie na een interlandronde? ,r ILIP^i wMËkI de schoonheid van het aanvalsspel al evenzeer en ja, natuurlijk heeft hij zich de laatste jaren geregeld zitten ergeren aan het tekortschie tende Ajax-voetbal. Dat tergende rondspelen, ver van het vijandelij ke doel, het druiste tegen zijn voet balopvatting in. „Het leek soms positiespel om het positiespel, met als streven een zo hoog moge lijk percentage balbezit. Ik heb daar niet zoveel mee, het is voet bal zonder werkelijk einddoel." Te vaak was het bij Ajax voetbal len in z'n achteruit, in plaats van in z'n vooruit. En zo zelden in de overdrive die de grote Ajax-ploe- gen kenmerkte; versnellingsvoet bal waar Bergkamp zelf zo gewel dig goed in was. Hij verzette zich ertegen. „Zoek het avontuur", zei hij dan. „Durf te voetballen, durf risico te nemen, verschans je niet in afwachtend voetbal." Maar te vaak ontbrak het lef om een doel punt te willen maken en was het veiligheid voor alles. Dat korteter- mijnresultaatvoetbal deed het pu bliek morren en Dennis geregeld mopperen in het trainersoverleg. De rem erop, terugschakelen, Bergkamp zag de angsthazerij niet alleen in Ajax sluipen, maar in het gehele Nederlandse voetbal. Het aarzelende balbezitvoetbal stoort hem, evenals het wanhopig zoe ken naar aanknopingspunten in het spel van buitenlandse succes- ploegen. „Als het bij ons in Neder land weer eens niet is gegaan zo als we hadden gehoopt, wordt er gepraat, massaal. 'Wat doen we er aan?', wordt er dan gevraagd. 'Bar celona speelt zus en Duitsland zo, laten we ook zus en zo gaan doen.' Dat ergert me. Kopieerge drag ergert me, kopiëren leidt tot mislukken, omdat een kopie nooit zo goed is als het origineel. Kopiëergedrag leidt tot mislukken. Een kopie is nooit zo goed als het origineel „Ik wil origineel zijn. Ik wil dat wij, Ajax en het Nederlandse voet bal, origineel zijn. Dat hoort bij ons, al eeuwenlang. Het gaat terug tot de middeleeuwen. Onze mees ters in de schilderkunst waren ori gineel. Zij kopieerden niet. Als wij dominant in het voetbal willen zijn, moeten wij niet bij de eerste de beste tegenslag terugdeinzen. 'We moeten zekerheden inbou wen', wordt er gezegd als we weer eens op onze donder hebben ge kregen, 'we moeten realistischer gaan voetballen.' „Realistisch? Wat is dat? Het rea lisme van wie? In elk geval niet het realisme van een Ajacied, niet dat van een Nederlander. Realis tisch voetbal is vlak spel, zonder ri sico's, zonder avontuur, niet uniek en dat is nou juist wat wij moeten willen zijn: uniek. „In ons voetbal moeten we weer brutaal durven zijn en als het no dig is, moeten we overal op het veld één op één durven spelen. Dan kun je op je bek gaan, maar daar word je hard en beter van. Laat je niet afschrikken, ga ermee door, denk en doe aanvallend. We moeten terug naar voren, in de geest van Johan Cruijff, onze grootste avonturier. Cruijff is het beste wat het Nederlandse voetbal heeft voortgebracht en hij heeft nooit iemand gekopieerd." Het nieuwe Santos Magazine ligt vanaf deze week in de winkel. donderdag 17 november 2016 faalt PSV het vaakst De prestaties van alle eredivisieclubs in de speelrondes na interlandperiodes, bekeken over de laatste vijf jaar. Voor PSV zijn dit momenten om extra alert te zijn. Van de traditionele top drie lieten de Eindhovenaren de meeste punten liggen bij hervatting van de competitie. Ook opvallend: Ajax verloor in de 21 meegetelde wedstrijden na interlands geen enkele keer. Clubnaam (aantal wedstrijden na interlandperiode) 5 Winst Verlies H Verlies punten: Feyenoord 18 Dennis Bergkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28