EU: Nederland moet investeren Coöperatie schroeft melkproductie terug MIE 21 Ondernemers zijn nog steeds ontevreden over regeldruk van de overheid Minister Henk Kamp (VVD, Eco nomische Zaken) spreekt van 'een belangrijke mijlpaal'. „Wanneer be drijven, burgers en professionals in hun werk minder regeldruk erva ren, wordt ondernemen en het op zetten van nieuwe initiatieven een stuk makkelijker", meldt hij samen met de ministers Blok (VVD, Wo nen) en Plasterk (PvdA, Binnen landse Zaken). Volgens Kamp is hiermee het gestelde doel uit het regeerakkoord bereikt. In elf sectoren is de bureaucratie en administratieve rompslomp af gelopen vier jaar succesvol aange pakt of zijn maatregelen genomen die snel in werking treden. Daaron der de bouw, zorg, retail en kinder opvang. Zo is de papieren werkge versverklaring bij het verstrekken van een hypotheek niet langer no dig, dankzij inspanningen van UWV, banken en hypotheekadvi seurs. Bedrijven en burgers bespa ren daardoor een half miljoen euro per jaar. Voor agrariërs is de import vergemakkelijkt doordat de NVWA de aangifteprocedures van groen ten en fruit eenvoudiger heeft ge maakt. Ander voorbeeld is de tenaam stelling van voertuigen door de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). De procedure is gedigitali seerd, verder is er een kentekencard ingevoerd. Resultaat: een vermin dering aan regeldruk van 59 mil joen euro. Kleine bedrijven hoeven verder geen uitgebreide jaarreke ning meer op te stellen: een bespa ring van 330 miljoen euro. Ook op lokaal niveau is resultaat geboekt. Diverse gemeenten, waar onder Amsterdam, Dordrecht en Capelle aan den IJssel, hebben de administratieve lasten voor winkels verminderd of vereenvoudigd. Om de komende jaren invoering van overbodige regels te bestrijden, komt er een nieuw onafhankelijk college dat vanaf juli alle voorgeno men wetgeving gaat toetsen. Het huidige Adviescollege toetsing re geldruk (Actal) wordt opgedoekt. Actal kiest sinds 2000 zelf de terrei nen en wetten die het wil controle ren, maar het kabinet wil die werk wijze veranderen en regelgeving in een veel vroeger stadium laten checken. „Op deze manier kan on nodige regeldruk eerder in het wet gevingsproces worden voorkomen en kan een betere afweging tussen de regeldrukkosten en de baten van voorgenomen wetgeving worden gemaakt", schrijft Kamp aan de Tweede Kamer. Ontevreden Het kabinet mag in zijn nopjes zijn, ondernemers zelf denken daar heel anders over. Uit de afgelopen nieuwjaarsenquête van VNO- NCW bleek 88 procent van alle on dernemers ontevreden over het verminderen van de regeldruk. Michael van Straalen, voorzitter van werkgeversorganisatie MKB Nederland, stelt dat ondernemers de vermindering van de regeldruk 'lang niet altijd als zodanig ervaren'. „Met name op de andere vakdepar tementen heeft men er nog een handje van om de zaken 'dicht te regelen'. Een positieve uitzonde ring is VWS", aldus Van Straalen. Regeldrukcollege Actal is milder. „Op basis van de rapportages die we tot nu toe kregen, blijken de gege vens van het kabinet grosso modo te kloppen", zegt woordvoerder Rudy van Zijp. „Af en toe vinden we het kabinet te optimistisch, maar het betreft doorgaans kleinere dingen. We zijn benieuwd naar het volledige overzicht." Niet alle regeldrukvermindering is per se positief. Zo rekent het ka binet ook mee dat PostNL voortaan niet zes maar vijf dagen post hoeft te bezorgen en het mes mag zetten in zijn netwerk van postkantoren en brievenbussen. Dat scheelt het postbedrijf bijna 40 miljoen euro per jaar. Op korte termijn zit er overigens nog meer in het vat voor onderne mers. Zo mogen leveranciers per ja nuari 2017 hun facturen volledig di gitaal naar de overheid sturen. Waar de maatregel slechts 11 mil joen aan directe besparingen biedt, zijn bedrijven op termijn r,2 miljard euro per jaar goedkoper uit. Nederland en andere eurolanden met een goed draaiende econo mie moeten met extra investe ringen de Europese Centrale Bank gaan helpen om de Euro pese economie aan te jagen. Vol gend jaar moet dat leiden tot 50 miljard extra investeringen. Het is voor het eerst dat Brus sel aanwijzingen geeft voor de eurozone als blok, zo erkent Eu rocommissaris voor Economi sche en Monetaire Zaken Pierre Moscovici, maar de ruimte is er, betoogt hij. Het gemiddelde te kort is gezakt van 6 procent in 2010 - toen de crisis in volle he vigheid doorwerkte - naar 1,5 procent volgend jaar, de helft van het kritische maximum dat Brussel hanteert. „Laat niemand dus zeggen dat de tekortregels niet werken", aldus Moscovici. Maar hij rekent wel op 'een ge animeerde discussie' als de euro- groep onder leiding van Jeroen Dijsselbloem zijn herfstpakket bespreekt. Zeker noordelijke lan den houden er niet van dat Brus sel aan hun portemonnee zit. Toch vindt ook Commissie voorzitter Juncker, geestelijk va der van een driejarig investe- i Solide EU-landen moeten extra geld steken in de Europese economie ringsplan dat al tot een totaal in vesteringsbedrag van 137 miljard heeft geleid, dat de ECB 'de last niet alleen mag dragen'. „Elke lidstaat moet meedoen. Wie het zich kan veroorloven moet meer investeren, wie minder ruimte heeft, moet verdergaan met eco nomische hervormingenV" Dat betekent dat solide landen zelfs flink meer moeten doen om op een bestedingsimpuls van ge middeld 0,5 procent uit te ko men. Ook zonder extra uitgaven ris keren zes landen (België, Cy prus, Finland, Italië, Litouwen en Slovenië) volgend jaar een te groot tekort, drie andere (Frank rijk, Spanje en Portugal) zitten al op de strafbank. FrieslandCampina kan de melkpro ductie verminderen. Daarvoor heeft de grootste zuivelcoöperatie van Nederland zijn statuten gewij zigd. Tot nu toe was de zuivelfabri- kant verplicht om alle melk af te nemen die de 23.500 aangesloten melkveehouders produceren. Met die maatregel brengt Fries landCampina een akkoord tussen de zuivelbedrijven, boeren en ban ken over het inperken van het aan tal melkkoeien dichterbij. De melk veestapel moet met zeker 175.000 dieren krimpen omdat Nederland de Europese milieuregels voor fos faat overtreedt. Als de zuivelsector er zelf niet in slaagt de hoeveelheid fosfaat (dat in koeienmest zit) terug te dringen, dreigt Nederland zijn Europese uit zonderingspositie kwijt te raken. Nu mogen onze boeren meer mest op hun land kwijt dan elders in Eu ropa. Is dat niet meer het geval, dan dreigen ze 480.000 koeien de deur uit te moeten doen - een vijfde van de melkveestapel. Ook voor de zui- velfabrikanten en banken zou dat een strop zijn. Om dat scenario te voorkomen, onderhandelen boerenbond LTO, de zuivelfabrikanten en banken deze week over maatregelen die de fosfaatproductie volgend jaar fors moeten verminderen. Een akkoord is echter nog niet bereikt. Minder regels voor bedrijven en burgers donderdag 17 november 2016 Veel minder papierwerk Versoepeling Cookiewet, bedrijven hoeven op hun websites minder vaak banners en pop-ups te plaatsen om toestemming te vragen voor cookies. Scheelt 10 miljoen euro per jaar. Afschaffing jaarlijkse heffing voor ingeschrevenen in het Han delsregister van de Kamer voor Koophandel. Scheelt onderne mers 12,8 miljoen euro aan administratieve lasten per jaar en veel ergernis. Vooraf ingevulde aangifte door de Belastingdienst. Scheelt 6 miljoen burgers jaarlijks 37,50 miljoen euro en levert 2,5 miljoen uur tijdwinst op. De administratieve rompslomp voor bedrijven en burgers is de afgelopen vier jaar met 2,5 mil jard euro teruggedrongen. Dat maakt het kabinet vandaag met gepaste trots bekend. Onderne mers zijn minder enthousiast over de claim dat de regeldruk fors zou zijn afgenomen. David Bremmer Den Haag Frans Boogaard Brussel Annemieke van Dongen Amersfoort Geldigheid paspoort van vijf naar tien jaar. Scheelt tijd en geld. Burgers zijn jaarlijks 62,75 miljoen goedkoper uit. Vereenvoudiging energielabel voor bestaande woningbouw. Totale administratieve kosten nu 26,2 miljoen, gaan naar 14,1 mil joen. Scheelt 10,56 miljoen per jaar. Minder regeldruk in de vleesketen door efficiënter toezicht door NVWA. Scheelt bedrijven 7,95 miljoen per jaar aan min der tijd en kosten. PostNL van zes naar vijf verplichte bezorgdagen, minder brie venbussen, minder postvestigingen: 39,50 miljoen euro per jaar. PostNL hoeft nog maar vijf dagen in de week post te bezorgen. FOTO LEX VAN LIESHOUT/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21