Abou Jahjah al decennia omstreden 14 De maatschappij moet op z'n kop, want de heersende orde voldoet niet meer. In zijn nieuwe boek, dat vandaag verschijnt, houdt de controversiële Belgische activist Dyab Abou Jahjah een 'pleidooi voor radicalisering'. Nee, Dyab Abou Jahjah po seert liever niet op de trap pen van het beursgebouw in Brussel. „Die plek is voor altijd verbonden aan de aanslagen in deze stad." Toch stelde hij zelf een café aan het Beursplein voor als plek voor dit interview. Het plein waar op 22 maart van dit jaar dui zenden Brusselaars rouwden om de doden die vielen bij de aansla gen van die dag. Nu zijn de kaar sen en de knuffels weg. De he lende woorden op de muren van de Beurs, zijn aan het vervagen. U was in maart diep ontdaan door de aanslagen. Is dit dan niet een wat vreemde plek om te praten over een boek met als titel Pleidooi voor radicalisering „Misschien klinkt de titel wat pro vocerend, ja. Maar het is geen boek dat moet aanzetten tot het plegen van aanslagen. Het is een essay waarin ik de tijd waarin we leven beschrijf. Een pleidooi voor een vorm van radicalisering die het kan opnemen tegen de destruc tieve radicalisering. De opkomst van Wilders, Trump, Le Pen is on heilspellend. Het is een danse ma cabre tussen moslim-extremisten en islamofoben." „Mensen hebben het gevoel dat de maatschappij die er was, nu niet meer voldoet. Mensen voelen zich niet meer veilig in hun eigen ruimte. Het is onder meer een ge volg van globalisering. Ieders identiteit staat onder druk en de heersende elite heeft er geen ant woord op. Ik maak de vergelijking met de crisisjaren 30 in Duitsland: daar voelden de Duitsers zich zo vernederd door de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog dat ze ra dicaliseerden. Momenteel voelt ie dereen zich vernederd. De autoch tone westerling omdat hij zijn tra dities en privileges ziet verdwij nen. De allochtoon omdat hij zich gediscrimineerd voelt. Dat is een voedingsbodem voor radicalise ring aan alle kanten." „Constructieve radicalisering. Als we niets doen, gaat het fout. We moeten met zijn allen iets anders gaan doen, zonder dat we de maatschappij vernietigen. We moeten het systeem onder druk zetten en weer claimen wat van ons is. Ik pleit voor minder con centratie van macht op één plek. Geef meer macht aan steden, aan burgers. De democratie hoeft niet aan de kant, maar moet wel an ders." ledereen voelt zich vernederd. De autochtoon ziet zijn tradities verdwijnen. De allochtoon voelt zich gediscrimineerd „De kritiek van een schrijver als Leon de Winter raakt me niet, je weet van tevoren dat hij dergelijke dingen gaat zeggen. De verwijten van Tommy Wieringa deden me wel iets. Wat ik vooral zeg: staar je niet blind op de holocaust, maar analyseer wat daaraan vooraf ging, het politieke discours. De geschie denis zal zich niet als een kopie herhalen. Maar ik zie wel dat mos lims hier nu worden gedemoni- seerd. Je hoeft het daarover niet met me eens te zijn, maar ga wel met me in debat." „Na maart zijn de onderlinge haat en het wantrouwen alleen maar groter geworden. Ik houd mijn hart vast voor de verkiezingen bij jullie, komend voorjaar. Let wel: het zijn geen aanslagen die een maatschappij kapot kunnen ma ken, maar wel de angst die daarna komt." Pleidooi voor radicalisering verschijnt vandaag. Zondagavond gaat Abou Jahjah in De Balie in Amsterdam in debat met publicist Paul Scheffer. Aanvang 20.00 uur. VLUCHTELING donderdag 17 november 2016 'Radicaliseren moet. Want als we niets doen, gaat het fout' Cyril Rosman Brussel U stelt dat we leven in het tijd perk van het radicalisme, dat de heersende orde niet meer houd baar is. Waarom niet? Tegelijkertijd houdt u dus een pleidooi voor radicalisering? Uw boek riep al controverse op ver voor het af was. Auteurs ver lieten uw uitgeverij de Bezige Bij. AD-columnist Tommy Wie- ringa verwijt u steeds provoca ties te zoeken op het terrein van antisemitisme. U schrijft over de holocaust en trekt een vergelij king tussen jodenvervolging en moslimhaat. —Dyab Abou Jahjah Dat debat is er toch ook? Het is juist, na de aanslagen in Brussel, alleen maar heviger geworden. Dyab Abou Jahjah (1971, Libanon) komt als 19-ja- rige naar België. Hij is de oorlog beu. In België stu deert hij politieke weten schappen. In 2000 richt hij daar de Arabisch-Eu- ropese Liga (AEL) op, een radicale organisatie die opkomt voor de rechten van migranten. Hij komt in opspraak als hij begrip toont voor de aanslagen van 9/11 in Amerika. Die heeft het land deels aan zichzelf te danken, vindt hij. Als de AEL uit elkaar valt, gaat hij terug naar Libanon om Hezbollah te helpen tegen de Israëli sche invasie. „Een mooie dag om te sterven", schrijft hij. Later komt hij, teleurgesteld in Hezbol lah, terug naar België. Daar wordt hij weer een toonaangevende stem in het radicaliseringsdebat. Afgelopen zomer is Abou Jahjah te gast in het tv-programma Zo mergasten. AD-columnist Tommy Wieringa schrijft daarna: „Naar Abou Jah jah luisteren is alsof je spiritus hebt gedronken, je gaat er scheel van zien, met een barstende koppijn toe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14