Wie is jouw clubheid? 9 INTERVIEW HARRY CRIELAARS EN OSCAR DROS De politie doet steeds meer dan alleen boeven vangen en hulp verlenen. Agenten staan ook slachtoffers van misdrijven bij. Tot grote tevredenheid van Harry Crielaars van Slachtofferhulp Nederland en Oscar Dros van de politie. „We denken niet meer alleen aan daders." We hebben de dure plicht te leren van water is gebeurd Tien jaar geleden zaten de medewer kers van Slachtofferhulp nog met hun neus in de krant. Ze pluisden de berichten uit, op zoek naar nieuws over moord, doodslag, diefstal, mis handeling. Alles om slachtoffers van misdrijven op te sporen. Soms kregen ze hulp van de politie, soms ook niet. Nu is alles anders, zegt Harry Crie laars, bestuurder van Slachtofferhulp Nederland. Nooit was er zo veel aan dacht voor slachtoffers van misdrij ven - hun rechten zijn inmiddels bij wet vastgelegd. Zo kunnen slacht offers van zware misdrijven een be roep doen op een gratis advocaat. En net zoals daders op hun rechten wor den gewezen, krijgen slachtoffers in de toekomst bij de politie informatie over hun rechten mee. Slachtoffers dwongen de verbete ringen zelf af, met schrijnende voor beelden. Zoals nabestaanden die niet mochten spreken tijdens de rechts zaak tegen degene die hun kind om bracht. Die onbegrijpelijke brieven ontvingen van justitie. Of een kei harde boodschap. Crielaars: „Dan stond er bijvoorbeeld dat een nabe staande twee dagen de tijd had om opgeslagen spullen van een moord- slachtoffer op te halen, die anders vernietigd zou den worden. Terwijl die spullen al jaren lagen opgeslagen." Zulke extreme voorbeelden zijn nu verleden tijd. Ook de ultieme droom van Slachtofferhulp lijkt bin nen handbereik: één digitaal portaal, waar gedupeerden die te maken kre gen met een misdrijf alle informatie kunnen vinden die ze nodig hebben. Ze kunnen zien of ze recht hebben op een schadevergoeding via het Schadefonds Geweldsmisdrijven, om maar wat te noemen, en hoe het met de rechtszaak staat, die tegen 'hun' dader is aangespannen. Een groep van 500 slachtoffers experi menteert daar op dit moment mee. Lelijke voorbeelden De politie kwam al met een soort gelijk systeem. Na aangiftes van in- ternetoplichting, diefstal en vernie ling is via een digitaal volgsysteem op politie.nl te zien hoe het onder zoek verloopt. Het is het resultaat van een drie jaar geleden ingevoerde 'portefeuille': politiechef Oscar Dros heeft dienstverlening en slachtoffer zorg onder zijn hoede. „Van oudsher houdt onze orga nisatie zich be zig met boe ven vangen en hulp verlenen. Het belang van slachtoffers van criminaliteit was lang een braakliggend terrein. Daar mee zijn we aan de slag gegaan bij de vorming van de nationale politie." Niet zonder reden, zegt Dros. „Er zijn lelijke voorbeelden uit de prak tijk, waarbij het misgaat." De moord op Linda van der Giesen bijvoor beeld, de verpleegster die werd ge- stalkt door haar ex, aangifte deed, geen hulp kreeg en uiteindelijk werd doodgeschoten op het parkeerterrein van het ziekenhuis in Waalwijk, waar ze werkte. Voor stalking en huiselijk geweld waren er al proto collen die vrouwen zoals Linda hadden moeten beschermen. Andere vragen Dros: „Er is geen politieman die zoiets koud laat. Ze hebben dit vak gekozen, omdat ze iets goeds willen doen. We hebben de dure plicht om te leren van wat er is gebeurd." En om een stap verder te gaan. Mensen die aangifte doen, worden in de toekomst standaard geanalyseerd, om te kijken of zij extra hulp of zelfs bescherming nodig hebben. „We gaan andere vragen stellen. Een fietsendiefstal kan voor een ou dere vrouw heel andere effecten hebben dan voor een student." Waar de laatste doorverwezen kan worden naar internet, is het voor een oudere soms fijner om thuis de aangifte op te laten nemen, om gevoelens van onveiligheid weg te nemen. Ogenschijnlijk eenvoudige delic ten worden dus ook nauwkeuriger onder de loep genomen. Een vernie ling van een autospiegel kan worden gepleegd door een baldadige jongere, maar wat als de melder van het mis drijf te maken heeft met een agres sieve ex? Daarom wordt ook gekeken naar de thuissituatie van mensen die aangifte doen. „Er is een hele lijst aan maatregelen die we kunnen nemen. Aangifte kan 'onder domicilie' worden gedaan, zonder dat de woonplaats wordt vermeld. Of geanonimiseerd, omdat er gevaar bestaat voor represailles." Een alarmsysteem waarbij met een druk op de knop de politie wordt ge waarschuwd, is ook een optie. Of een afspraak dat er bij een melding van uit het huis van een slachtoffer de politie onmiddellijk met man en macht uitrukt. „Maar dan gaat het wel om heel uitzonderlijke gevallen." Dros geeft toe: het is een extra be lasting voor de politie, die toch al zo veel te doen heeft. Vorig jaar trok de korpsleiding bijvoorbeeld nog aan de bel over het vluchtelingenvraagstuk, dat zo veel capaciteit opslokte dat de politie noodgedwongen andere taken moest laten vallen. Extra opleiding Het in alle gevallen beoordelen van de kwetsbaarheid van een slachtoffer is weer een nieuwe taak, maar Dros is ervan overtuigd dat die aansluit bij het huidige politiewerk. Daarom worden agenten de komende tijd extra opgeleid. „Als je zelf een slachtoffer belt om te laten weten hoe een onderzoek loopt, merk je hoeveel waardering dat oplevert. Ik doe zelf ook zulke te lefoontjes, dan hoor je: 'wat fijn dat u even belt', zelfs als je een zaak niet kunt oplossen. Politiemensen krij gen positieve feedback, waar dat in de dagelijkse praktijk vaak anders is. Dat de aandacht niet alleen bij daders ligt, maar ook bij slachtoffers, appel leert aan het rechtsgevoel." 10.000,- Stem op die onmisbare vrijwilliger van jouw vereniging en maak zelf kans op een Ford Fiesta! Ga nu naar pzc.nl/clubhelden maandag 14 november 2016 'Belang van slachtoffers was lang braakliggend terrein' Carla van der Wal Utrecht —Oscar Dros STEM EN WIN VOORJOUW CLUB!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9