u ZEELAND 21 maandag 14 november 2016 cie over de Westerschelde heeft verspreid voordat nieuwe kan worden gestort. Soms kunnen de natuur of het bodemleven schade oplopen als we doorgaan. Dan stoppen we en wijken we uit naar een andere plek. Flexibel storten noemen we dat." Beirinckx: „Zo zijn we twee jaar geleden gestopt met storten in de Schaar van Waarde, een ne vengeul. Zouden we doorgaan, dan zouden we de natuur schade kunnen toebrengen. We wachten nu een aantal jaar om te zien hoe de natuur zich herstelt." We willen het zand in de Rich @RichJayco69 #Belastingdienst... @Denk_NL ziet overal racisme... PZC ONLINE Westerschelde zich gedraagt. Nog maals: onze locaties nu zijn niet vol, maar het is om andere rede nen niet goed om ze veder te be lasten. Sommige gebruiken we een tijdje minder, andere meer. Dat zal met die nieuwe plekken ook zo zijn. Andersom: zijn er lo caties (tijdelijk) niet geschikt, dan gaan we op zoek naar andere plekken. Hoe meer locaties we kunnen gebruiken, des te makke lijker is het om te voldoen aan de uitgangspunten om de rivier toe gankelijk, natuurlijk en veilig te houden. Als er meer stortplekken zijn, wordt er dan ook meer gebag gerd? Liek: „Nee, dat blijft rond die ne gen a tien miljoen kuub per jaar. We verspreiden de bagger alleen over meer locaties." Waarom niet op zee storten? Liek: „We willen het zand in de Westerschelde houden. Op ter mijn heb je dat zand nodig om mee te kunnen gaan met de zee spiegelrijzing. En het is onhandig als je over 50 jaar weer tientallen miljoenen kuubs moet importe ren. De uitdaging is dus om het zand zo goed mogelijk te versprei den in de Westerschelde." Er zijn vijf'nieuwe' stortplek ken gevonden. Hoe? Beirinckx: „We hebben gekeken wat mogelijk nieuwe stortplek ken zouden kunnen zijn. Sommi ge vallen automatisch af, omdat er kabels liggen, het ankergebie- den zijn of omdat baggerschepen er niet kunnen komen. 13 plek ken waren het bestuderen waard. Uiteindelijk zijn er vijf over geble ven: twee diepe zones (de Put van Hansweert en de Inloop van Ossenisse) en drie ondiepe zones (de Suikerplaat, het Gat van Bors sele en Ossenisse Oost)." Hoeveel bagger kan daar wor den gestort? Westerschelde houden om mee te kunnen gaan met zeespiegelrijzing Liek: „Dat is afhankelijk van hoe lang zand op een plek blijft lig gen. Daarom doen we proeven om te leren wat er precies ge beurt. In plaats van dat we een be paalde hoeveelheid op de 'norma le' plekken neerleggen, storten we nu op proeflocaties. Het gaat om honderdduizenden kuubs. De plekken zijn onderverdeeld in vakjes van 50 bij 100 meter. Wij geven aan baggerschepen door welke vakjes ze mogen gebruiken en tot welk niveau. Eind 2017 zijn de proeven klaar." En dan worden de nieuwe stort plekken gekozen? Beirinckx: „De keuze maakt deel uit van een grotere strategie die we opstellen over hoe we in de komende jaren met de baggerspe cie omgaan. Aan de hand daarvan zal één nieuwe vergunning voor het onderhoudsbaggeren wor den aangevraagd." Als alle proefloca ties geschikt zijn, hoe lang kunnen we dan vooruit? Beirinckx: „Dat is niet te voor spellen. We le ren steeds weer bij over hoe de Inloop Ossenisse Diepe put Hansweert Inloop Ossenisse van Borssele Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie fï facebook.com/depzc ©pzcredactie Terneuzen oog op de toekomst TWITTER —Volgens politieke partij DENK behandelen ook over heidsinstanties als de Belas tingdienst, de FIOD en de ar beidsinspectie allochtone Ne derlanders anders dan au tochtone Nederlanders. In het verkiezingsprogramma van DENK staat dat zij willen dat de instanties hier strenger op gecontroleerd worden. UW REACTIE Een al dan niet tolvrije Wester- scheldetunnel is volgens Die- derik Samsom vooral een Zeeuws probleem. Fred Jan sen zegt: „De redenatie van Samsom is een goeie, met de tol worden er nog 'Zeeuwse projecten', zoals de Sluiskiltun nel, betaald! Dit zijn projecten waar uiteraard ook 'niet Zeeuwen' gratis van gebruik maken." T. van Gunst weet het goed gemaakt: Voor Zeeuwen wordt de tunnel ge woon tolvrij en de rest van Ne derland betaalt gewoon tol. Komt de rest van Nederland daardoor geld tekort dan maakt de rest van Nederland toch gewoon van de Maastun nel, de IJtunnel en de Coen- tunnel een toltunnel!" Met de ze reactie kreeg hij twintig duimpjes omhoog. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Gevonden persoon Schel- de-Rijnkanaal is door geweld om het leven gekomen man 2. Nooit meer pakketje van be zorger mislopen door Zeeuw se innovatie 3. Dode man gevonden in wa ter bij Zinderweg Vlissingen 4. Op zoek naar handtekenin gen in de Goese binnenstad 5. Diederik Samsom in Goes: tolvrije Westerscheldetunnel is Zeeuws probleem VIDEO De Sint, Piet en Amerigo kwa men dit weekend op meerde re plaatsen in Zeeland aan. Benieuwd naar de intocht? Kijk op: pzc.nl/video -Gert-Jan Liek, Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84