M 'Hulst voor Elkaar heeft status aparte' N 19 Kunstenaarsgroep krijgt mensen weer naar 'vergeten' stukje Terneuzen In de Nieuwstraat- Zuid in Terneuzen staat al jaren een rij horecapanden te verloederen. Creatievelingen van Ons Zeezout geven de straat op eigen initiatief haar glans weer terug. Vakbonden voeren druk op en dreigen Cargill met ultimatum Alles kan in de Nieuwstraat. Je kunt hier ook komen zingen maandag 14 november 2016 De Nieuwstraat-Zuid in Terneuzen is van bruisende uitgaans- straat naar stil stukje van de stad gedegra deerd. Maar vrijdagavond staat het straatje stampvol met kinderen en ouders die meedoen aan de lam- pionnenoptocht van de Wijkraad Binnenstad Terneuzen en onderne mers uit de Nieuwstraat. Ze staan rond Stijn de Roo van Ons Zeezout die, getooid met een cape, even voor Sint Maarten speelt. „Goedenavond kinderen", roept hij met luide stem. Hij voert een klein maar overtuigend toneelstuk je op, springt op zijn bakfiets en vervolgt met de stoet zijn tocht door de straat. Missie geslaagd, voor de jonge kunstenaarsgroep. Sinds april probeert Ons Zeezout op allerlei manieren weer mensen naar Nieuwstraat-Zuid te krijgen. „Omdat het een vergeten stukje wordt", legt initiatiefneemster Mai- ten de Schepper uit Terneuzen uit. „Bij de Havendagen zagen we het ook, mensen snijden gewoon de straat af. Ze komen hier niet meer." Dat resulteerde in Ons Zeezout, een symbolische naam om aan te geven dat als de zee verdampt, er nog steeds iets waardevols over- blijft: zout. Alles begon afgelopen april. Toen vroeg de gemeente Ter neuzen aan instelling voor kunst en cultuureducatie Toonbeeld om mee te denken over verfraaiing van de straat. Tot er een definitief plan is voor Nieuwstraat-Zuid. Maiten werkt bij Toonbeeld en kreeg een ingeving: „Er kon meer, vonden we." Ze tipte kunstenaar Vincent van Leeuwen die in op dracht van de gemeente de gevels beschilderde en Maiten verzamelde nog meer creatievelingen om zich heen. Zoals Stijn de Roo, Donja Odijk, Sauro Locchi en Joyce Tim mermans. Zij zorgen voor activitei ten. De gemeente betaalt de materi alen maar de rest doen ze, zoals Vincent zegt, 'kneitervrijwillig'. Zo als de samenwerking met onder meer de wijkraad. „De lampionnen- optocht bestaat al jaren", vertelt Maiten. „Maar door mee te doen, kunnen we nu de leegstaande pan den in Nieuwstraat-Zuid erbij be trekken." Eerder werden in de pan den al meubels gepimpt en tijdens de beeldenroute werden er ook beeldjes gekleid, die binnenkort in de straat worden tentoongesteld. Ie dereen die een leuk idee heeft, kan de groep benaderen. „We richten ons op alle leeftijden", zegt Donja. „En als je hier op zaterdagmiddag wil komen zingen, kan dat ook", vult Maiten aan. Op r6 december is Ons Zeezout weer te zien. Als de ondernemers uit de Nieuwstraat een kerstmarkt in de straat hou den, zorgt Ons Zeezout voor een knutselactiviteit. „Het lijkt wel alsof Hulst voor El kaar een status aparte heeft. Mis schien omdat het onder één dak met het gemeentehuis zit." Het waren duidelijke woorden van fractievoorzitter René van Domburg van Progressief Hulst, vorige week tijdens een gemeen teraadsvergadering. Hij wil dat de welzijnsorganisatie duidelijk maakt waar het de subsidiegel den voor gebruikt. De fractie van Progressief Hulst en onafhankelijk raadslid Jos van Eek vragen al langer tever geefs bij wethouder Frank van Driessche om een activiteitenlijst je van de organisatie. Daarom lijkt Hulst voor Elkaar voor Van Domburg een 'status aparte' te hebben. „Ze krijgen de meeste subsidie. En wij kunnen een jaar lang kijken wat ze ermee doen. Wij willen duidelijk hebben wel ke opdracht we aan Hulst voor El kaar geven en welk bedrag daar mee is gemoeid. Welk gedeelte van onze subsidie gaat uiteinde lijk naar de samenleving?" Van Driessche was niet echt on der de indruk van de stevige taal van Van Domburg. „Dan moet él ke club exact vertellen wat er met de subsidie gebeurt." Hij zeg de Progressief Hulst wel toe een activiteitenlijstje te sturen. SAS VAN GENT Vakbonden FNV en CNV Vakmensen hebben de druk opgevoerd om tot een nieu we collectieve arbeidsovereen komst (cao) te komen bij voe dingsmiddelenproducent Cargill. Ze hebben aangekondigd het be drijf vandaag, maandag, om r8.oo uur een ultimatum te stellen, als Cargill zich niet bereid toont tot serieuze onderhandelingen. De bonden willen dan met het perso neel, onder meer in Sas van Gent, in gesprek over acties. CNV-onder- handelaar Michiel Wallaard ver wijt de directie 'een halsstarrige houding'. Cargill-werknemers in Neder land zitten sinds juli zonder een cao. De bonden willen een eenja rig contract afsluiten met onder meer een loonsverhoging van drie procent en een verbeterde rege ling voor oudere werknemers. Panden Nieuwstraat-Zuid weer hip door snufje zeezout Sophie Stockman Terneuzen Donja Odijk (uiterst rechts) en Maiten de Schepper (tweede van rechts) van Ons Zeezout liepen vrijdag ook mee in de lampionnenop- tocht. In de Nieuwstraat wachtte Stijn de Roo, verkleed als Sint Maarten (achterin), de groep op. foto ronald den dekker Maiten de Schepper, initiatiefneemster Ons Zeezout Ons Zeezout zet alle activiteiten op onszeezout.nl. Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82