Hulpdiensten niet over Vuurtorenpad Inwoners van Sint-Maartensdijk zijn het minst tevreden over leefbaarheid 19 Talenten in Brogum WORKSHOP PROMOTIE EN PODIUMTECHNIEK maandag 14 november 2016 Negentien muzikale talenten die meedoen aan de competitie RegioRuis kregen gisteren in het Zierikzeese poppodium Brogum workshops promotie en podiumtechniek van mensen uit het vak. Ik dacht dat ze dit alleen bij grote bands deden." Drummer Jesse de Lange (18) uit Zierikzee, heeft gisteren geleerd dat ook zijn metalband Dispelled meer succes op het po dium heeft als hij de opstelling van zijn band uittekent en zijn wensen kenbaar maakt aan de mensen van het licht en het ge luid. Dat is dan ook het huiswerk dat Dispelled, Pontes-schoolband Party PuberZ en twee dj's giste ren meekregen van de ervaren po diumtechnicus Guus Hogerheij- de uit Zierikzee. Volgens Hogerheijde zijn het al tijd de gitaristen die de volume knop omhoog draaien en vinden de drummers zichzelf ten onrech te het belangrijkste bandlid, puur en alleen omdat zij als eer ste aan de beurt komen in de soundcheck voorafgaand aan het optreden. Voor zangers had de technicus een serieuze tip. „Oefen in de op stelling die je op het podium ook hebt, want je hebt daar de nei ging uit het licht te lopen. Dat komt omdat je in het licht het pu bliek niet kan zien. Maar dat is oké. Het publiek moet jou zien, niet andersom." „Ja," probeerde een van de zangeressen van Par ty PuberZ, „maar ik moet toch kunnen lopen om de mensen mee te krijgen in onze show?" „Prima", reageerde Hogerheijde. „Bespreek dat dan vooraf met de lichtman. Dan volgt hij je." „Blijf vriendjes met de techni ci," was Hogerheijdes belangrijk ste les gisteren, „want zij gaan jouw avond maken of breken." De workshop promotie werd gisteren verzorgd door Swen Blik- man. De voorzitter en PR-man van Brogum en ook muzikant had de persoon Tom verzonnen om te laten zien hoe je vooral géén optredens krijgt. Tom ver stuurt mailtjes zonder foto, zon der biografie en zonder telefoon nummer. „Zelfgebrande cd'tjes met in viltstift geschreven naam erop gaan bij Brogum meteen de prullenbak in," hield Blikman zijn negentien leerlingen voor. „Zet in plaats daarvan een linkje in je bio, zodat ik met één muis klik jullie beste nummer kan ho ren. Bel me de dag daarna op om te vragen wat ik ervan vond." Een verzorgde Facebookpagina, waarop de band zijn optreden aankondigt, helpt ook mee om optredens te krijgen. Beginnende bands moeten zichzelf financieel niet tekort doen maar ook niet te veel vragen, vindt Blikman. „Dui zend euro voor een onbekende naam gaan we natuurlijk niet be talen. Er wordt vaak gedacht dat zaaleigenaren rijk zijn, maar dat is - zeker in het geval van Brogum - niet het geval." Drummer Jesse de Lange moet het allemaal nog op zich in laten werken. „Het was heel informa tief. Het geeft wat stress als je be seft wat er allemaal bij een optre den komt kijken. Maar uiteinde lijk is het wel relaxed. Je weet pre cies wat er op je afkomt." Dat blijkt uit een onderzoek dat is gehouden door onder meer wo ningcorporatie Stadlander. Meer dan achthonderd inwoners van de gemeente vulden de vragen lijst in. De inwoners van Sint-Maartensdijk geven hun dorp gemiddeld een 6,9. Er zijn zorgen over onder meer de veilig heid, criminaliteit en de ontwik keling van het dorp. De uitslag mag geen verrassing heten. Bewoners maken zorgen over criminaliteit, veiligheid en ontwikkeling dorp Sint-Maartensdijk zit momenteel in de hoek waar de klappen val len. Veel inwoners zijn ontevre den over de lege plekken in de kern, leegstand en de sociale sa menstelling van het dorp. De inwoners van Sint-Anna land zijn met een 7,6 gemiddeld het meest tevreden over de leef baarheid. Daar worden juist op vallend hoge cijfers gegeven voor het veiligheidsgevoel. Er is ook grote tevredenheid over het aan tal winkels en voorzieningen. Alle andere kernen in de ge meente Tholen scoren cijfers van 7,3 tot 7,5. In zijn algemeenheid zijn inwoners van de gemeente minder tevreden over het groen onderhoud. In 2011 en 2013, toen het onderzoek ook werd gehou den, vonden ze dat beter. NIEUW-HAAMSTEDE Door een afgesloten slagboom kunnen hulp diensten het strand van Nieuw-Haamstede niet bereiken over het Vuurtorenpad. De belangenvereniging Nieuw-Haamstede heeft hierover een brandbrief gestuurd aan het gemeentebestuur. Afgelopen zomer heeft zich twee keer een ambulance klemge reden op de tweede slagboom aan het Vuurtorenpad. De brandweer moest eraan te pas komen om het hangslot door te knippen. De Explosieven Opruimings dienst van Defensie overkwam in mei hetzelfde. Toen verleende de politie assistentie. Hulpdiensten moeten beschikken over sleutels waarmee zij op campings en in na tuurgebieden de slagbomen kun nen openmaken. Volgens de belangenvereniging hebben de diensten geen sleutel van het Vuurtorenpad omdat de particuliere eigenaar van dit stuk duingebied die niet heeft gegeven. De vereniging vindt dit een merk waardige en onaanvaardbare situa tie waarbij het voor de gemeente, als verantwoordelijke voor het on derhoud van het pad, wachten is op schadeclaims van slachtoffers voor wie de ambulance te laat is gekomen. 'Blijf vriendjes met de technici. Zij gaan jouw avond maken of breken' Ton van den Nouweland De beginnende bands Dispel led en Party PuberZ, sin ger-songwriter Juanita de Potter en twee dj's doen vrij dag 25 november vanaf 20.00 uur mee aan de eerste voorronde van de 'live stage contest' RegioRuis. De finale winnaar verdient 250 euro en een optreden tijdens het festi val Anywave in Zierikzee. Dit jaar krijgen de deelnemers voor het eerst een coaching- dag aangeboden. RegioRuis is het initiatief van het SMWO in Goes en Zierikzee en pop podium Brogum. Voorrondes en finale worden in Brogum gehouden. Technicus Guus Hogerheijde laat de leden van schoolband Party PuberZ een deel van de podiumver lichting van Brogum zien. foto marieke mandemaker Binnen de gemeente Tholen zijn de inwoners van Sint-Maar tensdijk het minst tevreden over de leefbaarheid van hun kern. Sint-Annaland scoort het best. Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52