Ifc Parijs snikt om zijn slachtoffers 3 Een door ALS geheel verlamde vrouw kan weer communiceren dankzij elektroden in haar hersenpan. De Utrechtse vinding is wereldnieuws. „Het is bijzonder om de eerste te zijn", zegt ze. Ik zou graag bijdragen aan vooruitgang voor mensen zoals ik HERDENKING PARIJS In 2008 kreeg ze te horen dat ze aan de progressieve spierziekte ALS lijdt. Een paar jaar later was ze totaal verlamd. Maar dit weekend gaf de 59-jarige Han neke de Bruijne een interview. Dankzij de wetenschappelijke ont dekking uit Utrecht, die haar nu wereldnieuws maakt. „Ik heb meer vertrouwen, ik ben zelfstandiger. Ik kan weer communiceren", aldus de moeder van drie uit Den Bosch tegen het blad New Scientist, dat haar mocht interviewen. De Bruijne gaf haar antwoorden via het hersenimplan- taat waarmee ze een tablet kan aan sturen. Haar antwoorden zijn kort: het kost haar een minuut om een woord te spellen. Maar veel belan grijker dan dat: ze kan weer spellen. En dat heeft ze te danken aan neu- rochirurg Nick Ramsey, een van oor sprong Britse onderzoeker die al sinds de jaren tachtig werkt in het UMC Utrecht. Hij vertelt hoe de patiënt een paar jaar na de diagnose zelfs niet meer zelfstandig kon ade men. Ze kon nog wel communiceren door haar ogen te bewegen, maar wist dat de ziekte haar ook die mo gelijkheid vermoedelijk zou ontne- week. Ze had niet verwacht dat het zoveel voor haar zou gaan beteke nen." CNN De wetenschappelijke doorbraak werd dit weekend gepresenteerd tij dens een conferentie in San Diego. De Bruijne zag zichzelf gisteren terug op CNN. Ze vindt het geweldig om de eerste te zijn, zegt ze in New Scientist. „Ik wil graag bijdragen aan mogelijke vooruitgang voor mensen als ik." De plaatsing van de elektro den was zwaar, maar nu ze er zitten voelt ze er niets meer van. De Bra bantse weet dat haar vooruitzichten slecht zijn: wie de diagnose ALS kri jgt, wat ruim 500 Nederlanders per jaar overkomt, heeft nog vijfjaar te leven. Ze blijft optimistisch. „Mijn droom is om mijn rolstoel weer zelf te kunnen bedienen." biet overgebracht kunnen worden. Dat gebeurt via een klein apparaat, dat als een pacemaker onder de huid van haar borst is geplaatst. Wat volgde: oefenen, oefenen en nog eens oefenen. De signalen van haar hersenen werden verbonden aan bewegingen op het scherm van haar tablet. Het begon met de meest elementaire bewegingen, daarna met het eenvoudige computerspelletje Pong - en uiteindelijk, na maanden vol oefensessies, typen op het toet senbord op haar tablet. Het zoeken naar de juiste letters ging steeds sneller: inmiddels heeft De Bruijne een minuut nodig om een woord te spellen. „Het systeem werkt echt," zegt Ramsey. „Het heeft ons verrast." De Bruijne gebruikt het systeem nu een jaar, vertelt hij, en het is een deel van haar geworden. „Ze gebruikt het een paar keer per men. En dus moest er iets anders worden bedacht. Signalen Ramsey en zijn collega's besloten in oktober vorig jaar twee elektroden op het oppervlak van haar hersenen te plaatsen, vlak onder de schedel. De één op het deel van de hersenen dat het bewegen van de hand aanstuurt, de ander op het deel van de hersenen waarmee een mens achteruit telt. De hoop was dat die elektroden signalen in de hersenen zouden opvangen, die via een zender draadloos naar een ta- maandag 14 november 2016 Verlamde Hanneke stuurt tablet aan met hersenen Peter Groenendijk Utrecht Hanneke de Bruijne Hanneke de Bruijne. FOTO UMC UTRECHT Twee sensoren op hersenschors geven data door aan een processor.. geïm- planteerde processor die letters aanstuurt op een tablet Sting FOTOEPA PARIJS Een jaar na de aanslagen zijn littekens nog steeds zichtbaar Een paar honderd ballonnen - in rood, blauw, groen en paars - wor den losgelaten en gaan de lucht in, niet ver van de Bataclan. Als een vrolijk gekleurde regenboog zweven de ballonnen in de grijze regenach tige lucht boven Parijs. Gisteren was het precies een jaar geleden dat Parijs werd aangevallen door terroristen. Ze bliezen zich op bij het Stade de France, schoten hun wapens leeg op terrasbezoekers en vielen de concertzaal Bataclan bin nen waar ze het vuur openden op de bezoekers en mensen gijzelden. Er- vielen 130 doden. Afgelopen zaterdagavond ging de Bataclan weer open, met een con cert van Sting. Het was emotioneel beladen. Hier en daar werd gesnikt. In de zaal waren veel nabestaanden aanwezig van de 90 mensen die in de Bataclan zijn vermoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3