Aduriz schiet zichzelf in Spaanse recordboeken 5 Balkanland doet voor het eerst mee bij WK-kwalificatie Van alle Europese landen die meedoen aan de WK-kwalificatie heeft Kosovo het meest bijzondere verhaal. Al is met één puntje uit vier wedstrijden het WK ver uit zicht. maandag 14 november 2016 Shkodran Metaj (28), voor malig prof bij FC Gronin gen, RKC en FC Emmen, moest de wedstrijd van 'zijn' Kosovo zaterdag avond volgen op de mobiele telefoon. Met zijn amateurclub HHC Flarden- berg had hij net gevoetbald en om dat sommige ploeggenoten moeilijk konden plassen, liep de dopingcon trole een uur uit. En dan stond de spelersbus op de terugweg ook nog eens in de file. Bij thuiskomst was de 2-0 nederlaag tegen Turkije al een feit. Metaj vluchtte als 5-jarig jochie met zijn ouders voor de oorlog in Ko sovo. De eindbestemming bleek Noord-Nederland. Hij speelde in jeugdelftallen van Oranje, maar heeft inmiddels drie interlands voor Ko sovo op zijn naam staan. Oefeninter lands voor euforische fans, die zich sinds 2014 eindelijk kunnen identifi ceren met hun eigen nationale voet balelftal. Het werd nog mooier. Afgelopen zomer kwam het groene licht van de FIFA om ook officiële wedstrijden te spelen: de kwalificatiereeks voor het WK 2018 in Rusland dus. Daarvoor was de voetbalbond al druk om spe lers met Kosovaarse roots te bewe gen voor het nationale team te gaan spelen. Want overal in Europa wo nen profvoetballers met Kosovaars Aritz Aduriz is wat je noemt een laatbloeier en zaterdagnacht deed hij wat er van een laatbloeier ver wacht mag worden. Hij maakte voor Spanje de vierde goal in de met 4-0 gewonnen WK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Macedonië. Daarmee kroonde de Bask zich op 35-jarige leeftijd als de oudste doelpuntenmaker van het Spaan se nationale team. Het valt niet uit te sluiten dat Aduriz zijn eigen record nog eens gaat breken, want de spits lijkt wel met de tijd beter te worden. In 2010 debuteerde hij weliswaar al voor Spanje, maar daarna moest hij zes jaar wachten op een oproep. De interland tegen Mace donië was zijn tiende interland. Dat hij plots weer in het ge zichtsveld van de nationale bond is gekomen, is niet zo gek. Aduriz scoort voor zijn club Athletic Bil bao meer dan ooit. Op zowel na tionaal als internationaal niveau. Afgelopen seizoen werd hij de topscorer van de Europa League. In de Priméra Division loopt hij momenteel alweer één op twee. Jaloersmakend Dus hoewel bondscoach Julen Lo- petegui kan beschikken over een jaloersmakend arsenaal aan super- spitsen, mag de naam van Aduriz inmiddels niet ontbreken. „Ik ben zo trots dat ik hier op mijn leeftijd nog mag staan", toonde hij zich bescheiden. Aduriz is hét bewijs dat Spanje niet hoeft te wanhopen als het heeft te maken met een waslijst aan blessures. Tegen Macedonië ontbraken de oud-wereldkampi oenen Gerard Piqué, Sergio Ra mos en Andrés Iniesta. Ook Jordi Alba was afwezig. Ze werden niet gemist. Koploper Kroatië verslaat IJsland in leeg stadion België haalt uit tegen Estland leren doen goede zaken in Wenen bloed. Zij mochten, ondanks gespeel de interlands voor andere landen, switchen naar Kosovo. Maar de twee bekendste bleven voor Zwitserland spelen. Die keuze van Xherdan Shaqiri (Stoke City) en Granit Xhaka (Arsenal) was een te leurstelling in heel Kosovo, weet Me taj. „Want met hen had het Kosovaar se voetbal direct boegbeelden ge had. Maar die jongens hebben recht op hun eigen keuze." Toch gebeurt er genoeg. Zo kozen de eredivisiespelers Ar- ber Zeneli van Heerenveen (op gegroeid in Zweden) en Milot Rashica van Vitesse (opgegroeid in Albanië) er wél voor om voor Kosovo te spelen. Zij stonden za terdag in de basis. Metaj: „En recent heeft een groot talent van Schalke in Duitsland, Donis Avdijaj, zijn woord gegeven aan Kosovo." Maar het is een lang zaam proces. En wonde ren kun je simpelweg nog niet verwachten van de nieuweling, vindt Metaj. „Maar in Kosovo zijn de verwachtingen juist enorm", zegt hij. „Typisch de Balkanmentaliteit. De fans, de pers. Ze willen alles. Voor hen vallen de resultaten daar om ook tegen. Maar de trots over heerst nu nog wel. Je ziet toch steeds 'Kosovo' staan tussen al die andere landen. Dat geeft een heel speciaal gevoel." Fiasco Matej zelfheeft het nationale elftal nog niet uit zijn hoofd gezet. Maar hij snapt dat hij als speler van HHC Hardenberg nu uit beeld is. „Na Em men ben ik in Albanië gaan spelen. Dat werd één groot fiasco. Ik heb bijna anderhalfjaar niet gespeeld. Dan moet je ergens weer beginnen. Ik heb het goed naar mijn zin hoor, bij Hardenberg. Maar ik ben 28, dan wil je nog prof zijn." In Kosovo probeert hij minimaal één keer per jaar te komen. „Ik heb er nog veel vrienden en familie. Mijn oma leeft nog, dat koester ik. Ook zij woont nog in Kosovo. Ik voel me Nederlander én Kosovaar. Van beide landen hou ik even veel." Trots overheerst in Kosovo... nog wel Daniël Dwarswaard Antalya Nik Kok Granada VOETBAL Kroatië is goed op weg zich te plaatsen voor het WK van 2018 in Rusland. In een leeg Maksimir-stadion in Zagreb, wegens een straf na discrimi nerende spreekkoren van de supporters, versloegen de Kroaten IJsland met 2-0. Bei de doelpunten - de eerste na een kwartier, de tweede in blessuretijd - werden gemaakt door Marcelo Brozovic. De Kroaat Ivan Perisic incasseer de in de slotminuut na een vol slagen overbodige overtreding nog rood. Oekraïne blijft in het spoor van koploper Kroatië door een een moeizame 1-0 ze ge op Finland. Artem Kravets maakte de enige treffer. VOETBAL België heeft gisteren in poule H van de WK-kwalificatie ver nietigend uitgehaald tegen Est land. Bondscoach Roberto Martinez zag zijn ploeg in ei gen land met maar liefst 8-1 winnen. Dries Mertens (drie goals, foto), Romelu Lukaku (twee), Thomas Meunier, Eden Hazard en Yannick Carrasco kwamen tot scoren namens het gastland, Henri Anier deed nog iets terug namens Est land. België lijkt hard op weg naar het wereldkampioen schap van 2018 in Rusland. Het leidt in de poule met twee punten voorsprong op Grieken land, dat thuis gelijkspeelde te gen Bosnië-Herzegovina (1-1). VOETBAL Ierland heeft in de WK-kwalifi catie een belangrijke overwin ning geboekt op Oostenrijk: 0-1. In een uitverkocht Ernst Happel Stadion in Wenen maakte James McLean kort na rust de enige treffer, waar door de leren alleen aan de lei ding gaan in groep D. Concur renten Wales en Servië bleven in Cardiff steken op een gelijk spel: 1-1. De Welshmen leken lange tijd op weg naar een ze ge. Gareth Bale zorgde na een halfuur voor een verdiende voorsprong. Wales bleef de be tere ploeg, maar in de slotfase kwam Servië (met Ajacied Ne- manja Gudelj als invaller) langs zij via Aleksandar Mitrovic. Milot Rashica, de Kosovaar van Vites se, houdt de Turk Hasan Kaldirim van zich af. FOTO AFP Kosovo staat momenteel zesde in groep I van de WK-kwalificatie, met slechts één punt uit vier wedstrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33