-i m J Blind kan niet rekenen op Robben en Sneijder 'We spelen niet meer op het niveau dat mensen van ons gewend zijn' 3 maandag 14 november 2016 Bondscoach Danny Blind zal simpelweg door moeten met de nieuwe generatie, hoe weinig kwaliteit er ook voorhanden is. Joshua Brenet, Bas Dost, invaller Steven Berghuis: ze komen dom weg tekort voor Oranje, maar er is niet of nauwelijks beter. Tweede worden in de poule wordt nog lastig genoeg. Want los van de zo kwetsbare Robben; ook van een routinier als Sneij- der mogen allang geen wonde ren meer verwacht worden. De 126-voudig international wordt in Luxemburg volkomen terecht gewisseld voor Memphis, na een slechte eerste helft, spelend in een vrije rol op links. Onooglijk Alles opgeteld leidt het tot een ronduit onooglijke wedstrijd, ge speeld in een desolaat decor, op een hopeloos knollenveld. Oran je krijgt zijn kansjes, maar voor rust moet zo'n beetje alles van Robben komen. Die scoort dan ook na 36 minuten, na een han dig doortikballetje van Davy Klaassen, maar vlak voor rust is het opeens gelijk. Rechtsback Brenet gaat olie dom in de fout tegen linkshalf Daniel da Mota, door een volko men onnodige overtreding te ma ken in de hoek van het straf schopgebied. Gedecideerd wijst scheidsrechter Anthony Taylor naar de stip, Maxime Chanot schiet koel raak vanaf elf meter: 1-1. Prompt kan Oranje weer hele maal opnieuw beginnen, en zon der Robben bovendien. De inval lers Berghuis en Memphis moe ten het na rust doen voor Oran je, nota bene een regelmatige wisselspeler van Feyenoord, én een voetballer die dit seizoen am per speelt bij Manchester Uni ted. Maar het spel van Nederland wordt er niet minder op. Met na me op links brengt Memphis schwung in het aanvalsspel, met de opkomende Daley Blind in zijn rug. Precies die tandem vindt na een klein uur spelen de opening. Blind zet goed voor, Memphis kopt prachtig raak, hoog springend: 1-2. Kort voor tijd is het rommelige duel beslist, wanneer Memphis de bal fraai in de benedenhoek krult: 1-3. Danny Blind balt twee vuisten aan de zijlijn, bovenal op gelucht. „Het niveau moet omhoog", vindt ook de bondscoach. „Maar zaak is nu vooral dat je wint en op koers blijft." Dat het Nederlands elftal zijn kwets bare aanvoerder nog steeds nodig heeft. Maar óók dat Danny Blind hem steeds meer als een bonusspeler moet gaan beschouwen. Niet als de captain op wie je onvoorwaardelijk bouwt. He laas, want er waren gisteren twaalf mi nuten gespeeld op de Luxemburgse ak ker en Robben had alweer twee kansen voor Oranje ingeleid. Ook de 0-1 kwam geheel op zijn conto. Na de pauze gaf Memphis eindelijk weer eens een te ken van leven, maar zeker als je tegelij kertijd Steven Berghuis ziet invallen en ziet worstelen met de bal, moet ieder een beseffen hoe dun de spoeling aan opvolgers van Robben is. Hij was de grootste tegenvaller. Voorafhadden ze het bij Oranje zo be dacht: vorige maand speelde Zweden in Luxemburg met een speler a la Sneij der hangend op links. Luxemburg had er nooit een antwoord op. Maar het be spelen van Sneijder kostte nu geen moeite. Hij oogde verloren op links, log en traag ook. Het leek soms op een ver traagde film. De tussenbalans in zijn nieuwe rol na vier duels: goed tegen Zweden, geblesseerd geraakt tegen Wit-Rusland, niet inzetbaar tegen Frankrijk en tegen Luxemburg na een anonieme eerste helft eraf gehaald. Conclusie: een lust is Sneijder hangend op links dus zeker niet. Halverwege kon het eigenlijk niet beroerder gisteren. Ga maar na: Robben uitgevallen, vlak voor rust de 1-1 geïncasseerd en de invallers voor de tweede helft waren een wisselspeler Analyse Wie Berghuis ziet worstelen met de bal, moet beseffen hoe dun de spoeling bij Oranje is van Feyenoord plus een speler die bij Manchester United op de tribune zit. Toch creëerde Oranje in het eerste kwartier meteen drie grote kansen. Die veerkracht zit in dit team, dat is al va ker gebleken. Ramselaar was misschien wel de beste man gisteravond. Dynamisch aan de bal, altijd in beweging en kenmer kend: de eerste blik steeds vooruit ge richt. Juist op de zompige ondergrond hielp zijn lichtvoetigheid hem. Dan draaide hij net een fractie eerder weg dan zijn tegenstander. Uit zo'n actie ontstond ook zijn grote kans na 68 mi nuten. Maar een doelpunt, dat is iets voor 2017. De sterspeler van Bayern Mün- chen werkte gisteren zijn eerste en laatste interland in 2016 af. En het bleef bij een helft, omdat hij voor rust een kleine verkramping in zijn bovenbeen voelde. „In balbezit hebben we gewoon nog altijd heel veel problemen", zegt Robben. „Dat was tegen Bel gië zo en dus ook tegen Luxem burg. Oranje maakt wel heel erg veel fouten, we hebben zoveel slor dige passes afgeleverd. Om stap pen te zetten moeten we eerst eens wat verzorgder gaan voetbal len. Dan helpt zo'n veld niet mee. Maar dit mogen we niet als een ex cuus gebruiken, want het moet veel en veel beter." De eerste helft tegen Luxem burg was tenenkrommend slecht. Schrok Robben van het niveau? „Schrikken, schrikken", zegt hij. „Ik werd er in elk geval niet be paald vrolijk van, laat ik het zo zeg- Van deze wedstrijd werd ik niet bepaald vrolijk, laat ik het zo zeggen gen. Het gaat gewoon moeizaam. Als we de bal kwijt raakten, kon Luxemburg veel te vaak ook echt counteren. Ik weet wel, met deze overwinning hebben we ons doel gewoon bereikt. Maar de uitvoe ring, die is nog niet best." De meest optimistische conclu sie zou kunnen zijn dat Oranje na rust enigszins orde op zaken stel de. Robben schudt het hoofd. „We creëerden toen zelf ook niet heel veel hoor. Tegen een ploeg als Luxemburg, met alle respect." Is het voor iemand die bij Bayern München op alle posities betere medespelers heeft eigenlijk wel leuk om voor Oranje uit te ko men? „Ik vind het nog steeds leuk. Maar ik wil ook realistisch zijn: met Oranje spelen we niet meer op het niveau dat mensen van ons gewend zijn. Dat er veel spelers ontbraken? Ja, maar zo is er altijd wel wat hè. Je moet het doen met de jongens die er zijn, dat moet voldoende zijn om Luxemburg op zij te zetten. Het zit hem echt in de uitvoering, niet in de poppe tjes. En ook niet in de instelling, die is juist goed. Het is bij vlagen een kwaliteitsprobleem." .'W'- Memphis krult de 1-3 binnen uit een vrije trap. Hij was een van de weinige spelers die wat klasse toonde, foto pim ras Daley Blind speelde tegen Luxemburg zijn 42ste inter land, Daarmee evenaart hij zijn vader Danny. De huidige bonds coach kwam bij het EK in 1996 voor de laatste keer uit voor Oranje. IWat vertelde deze interland over de relatie tussen Arjen Robben en Oranje? 2 Wesley Sneijder hangend op links in Oranje, lust of last? 3 Toonde Oranje veerkracht, ook na tegenslag? Bij elke interland legt Oranje-expert Maarten Wijffels de nationale ploeg langs de meetlat. Vier vragen en antwoorden over Luxemburg - Nederland. 4 Was Bart Ramselaar de juiste keuze als middenvelder? De rentree van Robben in Oranje duurde slechts 45 minuten, foto pim ras Hoe hoog mag je de lat eigenlijk nog leggen bij Oranje? Als het aan Arjen Robben ligt, in elk ge val niet op de hoogte waar hij gisteren lag in Luxemburg. Mikos Gouka Luxemburg —Arjen Robben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31