Guardado wéér met blessure naar PSV 2 HUGO BORST Oranje ploeterde in Luxemburg. Het won wel, maar er was weinig aanleiding tot optimisme. tï' maandag 14 november 2016 Column Tijdens Luxemburg-Neder land zapte ik naar Ziggo. Ik loerde naar Max Verstap pen. Het leek ingegeven door het chauvinisme dat het Nederlands elftal bij mij niet meer oproept. Maar het was vooral de zucht naar het zien van klasse. Oranje is Jan Modaal. Arjen Rob ben, dat scheelde wel, maar hij raakte geblesseerd. Daarover moe ten we niet zeuren. Die man is 32, calculeer gewoon in dat hij maar één op de drie wedstrijden zal meedoen. In die tijdspanne pres teert hij beter dan pakweg Bas Dost in zes wedstrijden. Waarbij ik de verwachting uitspreek dat Dost vast geen zes hele wedstrij den meer zal spelen voor het Ne derlands elftal. Zelfs tegen Luxem burg mag een bondscoach de wed strijd niet beginnen met zo'n spits. Dost is, net als Luuk de Jong, een invaller. Wie er dan had moeten staan, nu Vincent Janssen er niet was? Ro bin van Persie. Een uurtje. Sluw, technisch gaaf, nog niet helemaal op. Oranje is in transitie. Robben, Sneijder én Van Persie hebben hun nut nog voor Oranje. De ene keer is het een ouwetje dat de doorslag geeft, zoals Sneijder te gen Zweden, de andere keer is het een jonkie, zoals gisteravond Memphis. Op het kletsnatte circuit in Brazi lië reed Max' bolide gestroomlijnd rondjes. Ongeveer op het moment dat Oranje klaar was, sloeg het noodlot toe. Max die tweede had gelegen moest opnieuw beginnen. In de laatste zestien rondjes ging ie van plaats dertien naar plek drie. Niet normaal. Vertaald naar voetbal was Max Verstappen Rob ben, Sneijder en Van Persie - de jongere versies van ze - in één per soon. Nog waarschijnlijker is dat Max zijn sport domineert zoals Cruijff en Maradona dat ooit op een voetbalveld deden. Nadat Max als derde was gefi nisht, zapte ik naar NPO 1. Ik zag de slechtste actie van Joshua Bre- net terug. En tijdens een inter view voelde Arjen Robben aan zijn bovenbeen. Niet dat we iets te zoeken hebben in Rusland, maar het zou razend knap zijn als deze roestbak op wielen zich kwa lificeert voor het WK voetbal in 2018. Wie de vervanger van Janssen moest zijn? Van Persie In de WK-kwalificatiewedstrijd van zaterdag tegen de Verenigde Staten (1-2 overwinning) liep Guardado een hamstring blessure op. „Het is weer mijn rechterdijbeen", liet de 30-jarige Mexi caan na afloop van het duel in Ohio weten. „Een blessure die mij mijn hele loopbaan achtervolgt. Gezien mijn eerdere ervaringen denk ik dat ik drie tot vier weken ben uit geschakeld." PSV reist op 18 december naar Ajax en zal Guardado in die top per dolgraag aan boord hebben. De routinier greep tijdens vorige blessureperiodes alles aan om zo snel mogelijk weer te spelen bij de Eindhovense ploeg. Tijdens we ken met een dubbel programma of in interlandtijdvakken blijkt hij vaak kwetsbaar. Koppel dat gege ven aan zijn wil om zoveel moge lijk wedstrijdminuten bij PSV én Mexico mee te pikken en de kans op blessures neemt nog verder toe. Guardado wekt niet de indruk erg zuinig te zijn op zich zelf. Hij wilde afgelopen zomer naast het toer nooi om de Copa América ook nog de Olympische Spelen meepikken. Met de we tenschap van nu is het misschien maar goed dat PSV destijds op de rem trapte. De Mexicaan loopt steeds vaker tegen zijn fysieke grenzen aan en oogt dit seizoen sowieso al minder fris dan de afgelopen jaren. Een extra probleem voor PSV is dat zijn vervanger Jorrit Hendrixe- veneens geblesseerd is. om mee, ge baart Mem phis Depay, zondagavond in een water koud Luxem burg, in de ui terste hoek van het Stade Josy Barthel. 'Kom mee een klein feestje vieren', zegt Memphis met zijn handen, vooropgaand in een vreugdedans. De aanvaller van Manchester United, in de serieuze belangstel ling van Everton, heeft zojuist de bevrijdende 1-3 binnengeschoten tegen Luxemburg, uit een fraaie vrije trap. Zijn tweede doelpunt van de avond, en voor het eerst sinds het WK van 2014 is Mem phis weer eens écht van waarde voor Oranje. Een persoonlijke bevrijding is het, na een maandenlange, einde loos lijkende worsteling met zich zelf. Geen vleugje zelfvertrou wen had de voetballer de laatste maanden nog over. Volledig 'op slot' oogde zijn spel vaak, alsof al les in zijn lichaam blokkeerde. „Dit geeft een heel goed ge voel", zegt hij na afloop. „Het is wat te makkelijk om na zo'n in valbeurt te roepen dat ik hele maal terug ben. Ik moet gewoon heel hard blijven werken. Maar het was wel een mooie avond zo. Dat zeker." Het mag dan slechts om Luxemburg gaan; Memphis toont in elk geval wat individue le klasse in een flets, ploeterend Nederlands elftal. Want bovenal biedt de laatste interland van 2016 reden tot zorg, over het ge brek aan kwaliteit. Dit Oranje komt domweg klasse tekort, ze ker in de gehavende staat waarin het momenteel verkeert. Winterjas „We maken veel te veel verkeer de keuzes", verzucht Arjen Rob ben na afloop, weggedoken in een dikke winterjas. „Het moet beter, écht veel beter." De aanvoerder maakt in Luxemburg eindelijk zijn rentree bij Oranje, na een jaar afwezig heid, en prompt schiet Robben de openingsgoal binnen. Maar niet veel later moet de Groninger alweer afhaken met klachten aan het bovenbeen, in de rust, ten te ken dat Oranje onmogelijk kan bouwen op zijn 32-jarige su perster. Roestbak Voor de zesde keer sinds zijn komst naar PSV (in 2014) is Andrés Guardado geblesseerd geraakt tijdens of rondom een interlandperiode met Mexico. Rik Elfrink Eindhoven Kwaliteitsarm Oranje gered door Memphis Sjoerd Mossou Luxemburg LUXEMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30