Centra gaan aan de slag met talenten psychische patiënten Op handtekeningenjacht in de Goese binnenstad N 19 Sint komt via Vlissingen en Middelburg aan op Walcheren IJzig koud was het zaterdag, maar duizenden kinderen zorgden voor een warm welkom voor sinterklaas. En die heeft goed nieuws: „Zet de grootste schoen die je kunt vinden." maandag 14 november 2016 Eindelijk, nü mag het. Je schoen zetten! „Zet maar de grootste die je kunt vin den", tipt sinterklaas de kin deren in Middelburg. „Maar wel een wortel erin hé." Sinterklaas kwam zater dag aan op Walcheren. Eerst in Vlissingen, waar hij met een boot de Koopmansha ven in voer en op zijn paard Amerigo een tochtje door de stad maakte. Duizenden kin deren en papa's en mama's stonden op de kades. Ze trot seerden de snijdend koude wind en bezorgden sint een warm welkom. Misschien bo den de Pieten-mutsen de kinderhoofdjes wat extra warmte. En die waren er veel. Pieten-mutsen, Pieten- pakken. Sint kan ook dit jaar vertrouwen op talloze hulp-Pietjes. In Vlissingen én in Middel burg. Want ook daar ston den duizenden kinderen ver kleed op de kades, in de stra ten en op de Markt. Sinter klaas reed in Middelburg een grote ronde door de bin nenstad en eindigde op de Markt. Hij er duidelijk zin in en vroeg Fleurtje en de Koe le Pietenband om een paar extra liedjes te zingen. In het stadhuis mocht een aantal kinderen op audiëntie bij de Sint. De kinderen hadden er zin in en de Pieten ook. Wie even niet oplette, had zo een hand pepernoten in de capu chon van zijn jas zitten. Overal doken ze op, de hulp jes van de sint. Zelfs op het dak van een oliebollenkraam stond er ééntje te dansen. Ook sinterklaas bleek za terdag in een opperbeste bui. Maar ja, hij heeft dan ook helemaal geen reden tot klagen. Want, zei de sint: „Hier wonen helemaal geen stoute kindjes." Dus ieder een kan 's avonds met een gerust hart zijn schoen zet ten. De kans is heel groot kans dat er de volgende och tend een cadeautje in zit. Niet élke keer natuurlijk. En zeker niet altijd iets groots, waarschuwde de sint. Maar dan hoefje echt niet teleur gesteld te zijn „Want iets klein kan veel waardevoller zijn dan iets groots", zei de goed heiligman. De komende weken brengt sinterklaas nog een paar bezoeken aan Walche ren. Zaterdag 19 november komt hij naar Oost-Souburg, Westkapelle, Oostkapelle, Koudekerke, Domburg, Vrou wenpolder en Arnemuiden; zaterdag 26 november naar Zoutelande. Het idee is dat ze - vanwege hun eigen ervaringen - elkaar verder kunnen helpen om nieuwe stap pen te zetten in hun leven. HerstelTalent heeft bij de drie gemeente geld gevraagd om vol gend jaar zogenoemde zelfregie- centra te openen. De gemeente Middelburg heeft al een startsub sidie van 30.000 euro toegezegd. De stichting wacht nog op ant woord van Veere en Vlissingen, zegt Irene van de Giessen. Zelfregie duidt volgens Van de Giessen op de werkwijze dat mensen die zelf psychische pro blemen hebben gehad, lotgeno ten kunnen helpen bij het ont dekken en verder ontwikkelen van hun talenten. „Het gaat om mensen die al allerlei behandelin gen achter de rug hebben. Men sen, waarbij het al heel lang over hun 'ziekte' is gegaan. In ons cen trum gaat het niet meer over de ziekte, maar over de talenten, de toekomst." In Middelburg komt het cen trum in Hof van Buren in de wijk Nieuw-Middelburg. Het gaat open in 2017 en zal drie dag delen per week toegankelijk zijn, zegt Van de Giessen. Ook voor Veere en Vlissingen heeft de Stichting HerstelTalent al loca ties op het oog, maar daarover kan ze nog niks zeggen omdat er nog geen zicht is op de gevraagde subsidie. Per centrum zullen vijf begeleiders aan de slag gaan. Hoe veel mensen gebruik zullen ma ken van HerstelTalent durft Van de Giessen niet te voorspellen. „Maar we verwachten een snelle groei als we eenmaal open zijn." Goes De signeersessies die boekhande laar en uitgever Anthoni Fierloos van Het Paard van Troje in Goes met enige regelmaat organiseert, zijn bekend. Maar voor zijn nieuwste uitga ve, het informatieve stripprenten boek Verder op zoek naar Zeeland, wilde hij het over een andere boeg gooien: op vijf verschillende locaties in de binnenstad. Verder op zoek naar Zeeland leent zich daar ook uitstekend voor, want er werkten liefst elf mensen aan mee: negen auteurs, een teke naar en een vormgever. Danker Jan Oreel maakte de thematische tekeningen, die door de auteurs zijn voorzien van lezenswaardige informatie. Auteurs Ad Tramper (gemeente archivaris in Vlissingen) en Frank de Klerk hadden zich zaterdag in de gewelven onder Slot Oostende in aanbouw geposteerd. De man nen hadden eigenlijk continu aan loop. Mattie van Willegen vond het de moeite waard om te komen vanuit Vlissingen. „Ik heb het boek vorige week gekregen voor mijn verjaardag." Ook het eerste deel heeft zij in bezit. „De geschie denis, de korte en krachtige tek sten en het zoekelement spreken me aan." Sinterklaas kapoentje, gooi wat in mijn schoentje Maurits Sep Middelburg De sint krijgt in Middel burg een warm onthaal. FOTO' IZAAK VERKESTE -4 Een minipiet in Vlissin gen. FOTO RUBEN OREEL ■4 Piet met Middelburgse kinderen, foto izaak verkeste Stichting HerstelTalent wil op Walcheren drie centra openen waar mensen met psychische, fysieke of verstandelijke proble men elkaar kunnen treffen. Maurits Sep Middelburg Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19