Penning van Naerebout, kleinzoon van Frans 18 WALCHEREN Door een nieuwe korting van 3,3 miljoen euro stijgt het gat voor het betalen van uitkeringen tot 6,7 miljoen euro Mijn vondst is nog mooier dan die uit het boek maandag 14 november 2016 Dat is het gevolg van een nieuw verdeelmodel van geld voor uitke ringen. Walcheren krijgt op basis daarvan volgend jaar 3,3 miljoen euro minder. Daar moeten de te genvallers die dit jaar zijn ont staan, bij worden opgeteld. Dan loopt het gat al op tot 4,7 miljoen euro. En er was al een tekort be groot van 2 miljoen euro, waar door het totale tekort uitkomt op 6,737.000 euro. De gemeenten prij zen zich nog enigszins gelukkig met de vangnetregeling die het Rijk wel heeft getroffen, anders was sprake geweest van een gat van bijna 8,5 miljoen euro. De ge meenten krijgen binnenkort meer informatie over de reden waarom Walcheren er 3,3 miljoen euro op achteruit gaat. Zij verwachten niet dat het Rijk alsnog met meer geld over de brug komt of dat het ver deelmodel van het geld over de Nederlandse gemeenten wordt aangepast. Daarom is het plan van aanpak waar Orionis Walcheren binnenkort mee komt, van extra groot belang. Daarin maakt Orio nis duidelijk hoe zij denkt het aan tal mensen met een uitkering te kunnen verlagen en het miljoe nentekort terug te brengen. Orio nis en de gemeenten hebbenal be sloten vooral de jeugdwerkloos heid hard aan te pakken. Jongeren krijgen eigenlijk geen toegang meer tot een uitkering, maar moe ten kiezen: werken of verder le ren. Orionis zal in beide gevallen helpen, ofwel op weg naar een baan ofwel op weg naar een stu die. Tegelijkertijd moeten de ge meenten binnen hun eigen begro tingen opnieuw zoeken naar geld om alle bijstandsuitkeringen te kunnen betalen. Ze hadden al ge zorgd voor een gezamenlijke bij drage van 2 miljoen euro. Dat is dus niet meer genoeg. Er moet ge woon meer geld bij om mensen te geven waarop ze recht hebben. F. Naerebout staat op de redders penning. Frans? De beroemde Vlis- singer? Nou, dat niet. Wel Frans, maar dan een kleinzoon van de man wiens standbeeld op de bou levard van Vlissingen staat. Toch glundert Leen Schouls van Museum Arnemuiden als een Oost-Souburger een originele red derspenning uit 1845 aan hem toont. Op zulke bijzondere objec ten zitten ze zaterdag te wachten tijdens de taxatiedag in het mu seum. En al meteen is het prijs. Schouls schat de waarde van de penning op 150 tot 200 euro. „Maar hij is niet te koop", bena drukt de eigenaar, die de penning erfde van zijn tante. Zij heette Naerebout, net als zijn moeder. Hijzelf niet, maar hij is wel een na zaat van de beroemde Frans. „Dat was de opa van de man die deze penning kreeg, en dat was weer mijn betovergrootvader." Het verhaal achter de redders penning is niet bekend. Schouls belooft dat verder uit te zoeken. Naast Schouls zit Rinus Schroe- vers, vrijwilliger bij het Museum Arnemuiden. Hij weet veel van bo demvondsten en kan bezoekers met zo'n vondst dus helpen. Maar hij heeft er zelf ook één die hij laat taxeren door het Zeeuws Vei- linghuis, dat zaterdag betrokken was bij de taxatiedag. Schroevers vond dit jaar bij werkzaamheden in de Noord straat in Arnemuiden een bron- zen pelgrimsteken van een Maria met kind. Hij slaat het boek Heilig en profaan, deel 3 open en wijst een bijna identiek pelgrimsteken aan. Dat is gedateerd 1400-1450 en is gevonden in Oudenbosch. „Vol gens het Zeeuws Veilinghuis is mijn vondst nog mooier. De waar de is geschat op duizend euro." Het pelgrimsteken wordt in het museum tentoongesteld. Ruud Geerlofs uit Kamperland brengt vier schilderijen mee. Hen ri van Maanen van het Zeeuws Veilinghuis heeft slechts teleur stellende mededelingen over zo wel de kwaliteit als de waarde van de werken. „Niet met liefde ge maakt?", vraagt Geerlofs bij het vierde schilderij. „Nou, dat wel, maar hij kon gewoon niet schilde ren." Zelfs schoonmaken heeft vol gens Van Maanen niet altijd zin. „Dat kost u al gauw tweehonderd euro, net zoveel als het schilderij waard is." Toch keert Geerlofs niet teleurgesteld huiswaarts. „Je wilt ze niet weggooien zonder te we ten wat ze waard zijn. En weg gooien zal ik ze toch niet doen. Weggeven misschien, dat wel." IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD RUIMTEVAARTCOLLEGE Miljoenen minder voor uitkeringen De Walcherse gemeenten krij gen miljoenen euro's minder voor het betalen van bijstands uitkeringen. Het effect is dat er nu 630 mensen meer in een uit kering zitten dan waar het Rijk geld voor geeft aan de gemeen ten. Maurits Sep Vlissingen Bij een taxatiedag in Museum Ar- nemuiden zijn zaterdag twee bij zondere objecten ontdekt: een originele redderspenning van F. Naerebout uit 1845 en een bron zen pelgrimsteken van Maria met kind uit 1450. Maurits Sep Arnemuiden Robin Peters van het Zeeuws Veilinghuis bekijkt de redderspen ning van Frans Naerebout uit 1845. foto ruben oreel Rinus Schroevers, vrijwilliger bij het Museum Arnemuiden MIDDELBURG Symposium over duurzaamheid Het University Colle ge Roosevelt houdt woensdag 16 no vember een sympo sium in de voorhal van het oude stad huis in Middelburg. Het University Colle ge Roosevelt doet dit in samenwerking met HZ, de Provin cie Zeeland en de Zeeuwse Milieufede ratie. Het sympo sium zal zich bezig houden met het duurzaamheids- vraagstuk en duurt van 15.15 tot 21.30 uur. Opgeven kan via greenfuturesymposi um@outlook.com. MIDDELBURG Cursus over men sen met psychi sche problemen Manteling start op dinsdag 15 novem ber met een cursus voor mantelzorgers die voor iemand zor gen met psychische problemen. Deze psychische problemen kunnen zijn: schizofrenie en verwante psycho sen, borderline, de pressie, bipolaire stoornis, angststoor nissen en autisme spectrum stoornis sen. De cursus wordt gegeven in Middelburg en bege leid door twee coör dinatoren van Man teling. Tijdens de bij eenkomst krijgen deelnemers meer in zicht in het psy chisch functioneren en de stoornis van hun naaste. De cursus gaat zo veel mogelijk uit van de vragen en knel punten van de deel nemers. De bijeenkomst vindt om 19.30 uur plaats bij Porthos Middelburg en duurt tot ongeveer 21.30 uur. De kosten bedra gen 15 euro, inclu sief lesmateriaal en koffie of thee. Aanmelden kan via 0118-553530 of info@mantelingwal cheren.nl. VLISSINGEN André Kuipers gaf gisteren in Vlissingen een uniek kijkje in het leven van een astronaut. Hij verbleef meer dan zes maanden in de ruimte en vertelde daarover tijdens een ruimtevaartcollege in CCXL. Aan de hand van video's en foto's nam Kuipers de aanwezigen mee op een magische reis. foto ruben oreel BIGGEKERKE Dorpshuis, 14.00-16.00 uur- T afeltennisactiviteit voor senioren. KOUDEKERKE De Couburg, 13.00-16.30 uur-Bil jarten voor senio ren; De Klimop, 13.30-16.00 uur - Koersbal. MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Ade laarstraat 26, 13.30-14.30 uur- Bewegingsgymnas- tiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur - Seniorensoos met o.a. sjoelen en gezel schapsspellen. MIDDELBURG Scalda, 13.30 uur- Bijeenkomst over uitwisseling van ken nis over zeewier; Ci nema Middelburg, 18.30 uur-Verto ning '24 wochen'. OOST-SOUBURG Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur- Peuterdans, waarbij peuters op een speelse manier le ren bewegen op mu ziek. VEERE Gymzaal Frans Nae- reboutstraat, 09.30-10.30 uur- Activiteit 'GALM', Gezond en actief leefmodel voor se nioren. VLISSINGEN Gymzaal de Combi natie, Pablo Picas- soplein 120-126, 09.00 uur-Gym nastiek voor peu ters die al zelf kun nen lopen, samen met een (groot)ouder; Spui straat 6, 10.00-12.00 uur- Start cursus Digis- terker; Ter Reede, 13.30 uur-Leden middag Senioren Vereniging Walche ren met o.a. fotopre sentatie en bingo. 19.00 uur-Optre den jeugdkoor De Nachtegaaltjes; 19.45 uur-Optre den koor Conamo- re; Gymzaal de Bran ding, Verkuijl Guak- kelaarstraat 106, 16.00 uur - Kleuter- gym; Falckstraat 4, 19.00-21.30 uur- Avond van de De mentietafel met le zing Jelte Holwerda; Cine Café, Spuikom- weg 3,19.45-23.00 uur - Mr. Bright's Guiz Night. VROUWENPOL DER Verenigingsge bouw, 14.00-15.30 uur-Volksdansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18