Zeeuwen lijken enquêtemoe ZEELAND 17 Ambulanceverpleegkundige Wim de Schipper sluit 25 jaar hulpverlening af met een minisymposium over agressie. „Hij staat op en pakt een keukenmes." II Hulpverlener in het nauw maandag 14 november 2016 Na een kwart eeuw op de ambu lance schudt Wim de Schipper uit Oost-Souburg de voorbeelden zó uit zijn mouw. Agressie tegen hulpverleners - welk verhaal wil len we horen? Hij heeft er zóveel. „Een man had ernstige buik klachten. Wij komen daar aan, staat er een kind op het balkon. 'Vader kan jullie niet betalen! Jul lie moeten weg!', horen we roe pen. We kijken toch in het huis rond, zien aanvankelijk niemand en besluiten weer weg te gaan als dat kindje roept: 'Papa is hier!'" Daarna lopen de zaken snel uit de hand. Papa staat helemaal over zijn toeren in de keuken en vuurt een scheldkanonade af. Terugke rende thema's: werkloosheid, scheidingsperikelen, geldproble men. De Schipper probeert hem te kalmeren. „Ik zei: laat me je nou helpen. Maak je even niet druk over geld. Ik wil je helpen." 'Sodemieter op', is het enige wat hij terugkrijgt. „Hij staat op en pakt een mes van een keuken blok. Een gróót mes. Hij komt naar me toegelopen. Ik maak dat ik wegkom, schiet het portiek in, hij komt achter me aan maar gaat gelukkig de verkeerde kant op", blikt De Schipper terug. Als de in middels gealarmeerde politie de man gevonden heeft, geeft De Schipper hem een kalmerend mid del. „Die man zat zo in de shit dat hij eigenlijk niet meer toereke ningsvatbaar was. Daar zit een he le story achter. Moet je die man dan aangeven?" De laatste jaren is er meer aan dacht gekomen voor agressie te gen hulpverleners. Hoe reageer je daarop? Dat is het thema van het symposium Inleven-Over-leven. Die man was eigenlijk niet meer toerekeningsvatbaar. Moet je dan aangifte doen? „Mijn baas, het Witte Kruis, vroeg hoe ik mijn afscheid wilde vieren. Nou, ik wil geen borrel met bitter ballen, maar een bijeenkomst over hoe je omgaat met die agressie, voor professionals én anderen, zo als mantelzorgers of familieleden van psychiatrisch patiënten", zegt De Schipper. Op het symposium, dat donder dag 17 november gehouden wordt in de Open Haven in Oost-Sou burg, wordt eerst de fdm Struggle For Life getoond, dat een blik geeft in de wereld van de hulpverle ning. Daarna spreken onder meer dominee Eewout van der Linden van de Protestantse Kerk in Oost-Souburg en Marike Lub, die als psychologe van het Medisch Centrum Haaglanden verpleeg kundigen en artsen helpt om te gaan met stresssituaties. Afhankelijk van hoe mensen in elkaar zitten, kunnen ze in stresssituaties reageren met vluch ten, vechten - of blokkeren en he lemaal niks meer doen, legt Lub uit. Al lijkt het wel zo, de agressie is niet 'persoonlijk bedoeld' maar een uiting van onmacht om met de situatie om te gaan. Ambulan cepersoneel wordt geselecteerd en getraind op stressbestendigheid. Maar ook hen kan het teveel wor den. „Het zijn meestal mensen die hoge eisen aan zichzelf stellen", zegt Lub. „Maar het is belangrijk dat ze erkennen: ook mij kan het te veel worden. En dan durven zeggen: ik functioneer nu niet op timaal. Ik kan niet meer neutraal reageren. Ik laat het nu aan een collega over." De GGD Zeeland stuurt deze week ruim dertigduizend Zeeuw en een herhaalde oproep om mee te doen aan het vierjarige, groot schalige onderzoek naar de ge zondheid van de Zeeuwse bevol king. Slechts één op de vier uitgeno digde Zeeuwen heeft tot nu toe gereageerd; bij voorgaande onder zoeken bedroeg de deelname bijna veertig procent. De GGD Zeeland voert het onderzoek uit in opdracht van de dertien Zeeuwse gemeenten. De antwoor den geven inzicht in de mening van de Zeeuwen over hun ge zondheid en in de voorzieningen op het gebied van gezondheids zorg. Overheden gebruiken de uit komsten van het onderzoek om nauwkeuriger beleid te maken. „Dus als je denkt iets bij te kun nen dragen, is het verstandig de enquête alsnog in te vullen", al dus Arjan van Schaik van de GGD Zeeland. Terneuzen hecht zoveel belang aan de uitkomsten, dat die ge meente de steekproef verbreed heeft om ook op wijkniveau in zicht te krijgen in de situatie en de behoeften van haar burgers. Daar zijn 17.500 volwassenen extra uitgenodigd om de digitale enquête in te vullen. Zeeland- breed zijn 26.000 Zeeuwen bena derd. De score die Zeeuwse onderzoe kers de afgelopen jaren boekten, was bijzonder hoog, geeft Van Schaik aan. „In het algemeen zijn onderzoekers al blij met tien pro cent. Maar hoe meer mensen de vragenlijst invullen, hoe steviger de conclusies die je kunt trekken. We hopen na deze oproep zo rond de dertig te scoren." Hij denkt dat de Zeeuwen misschien een beetje enquêtemoe zijn. „Je wordt tegenwoordig doodgegooid met verzoeken om enquêtes in te vullen." Ook de hulpverlener kan het te veel worden Ondine van der Vleuten VLISSINGEN —Wim de Schipper Niet alleen hulpdiensten als po litie en ambulancediensten krij gen met verbale of fysieke agressie te maken, ook men sen met een publieke taak. Zestig tot 70 procent van het ambulancepersoneel zegt zelf weieens slachtoffer geweest te zijn van verbaal of fysiek ge weld. In 2014 noteerden 22 am bulanceregio's 351 incidenten. Verbaal geweld kwam het 64 procent het meest voor, ge volgd door fysiek geweld (24 procent). In 35 procent van de gevallen was de patiënt zelf de agressor. Aanmelden voor het symposium kan via schipper1954@gmail.com of 06-23150155 Wim de Schipper heeft in 25 jaar op de ambulance de nodige confrontaties meegemaakt. FOTO LINKS RUBEN OREEL. FOTO'S RECHTS (GEËNSCENEERD) ANP Ondine van der Vleuten VLISSINGEN 10114 '003' 23 Knip deze bon uit en Lever deze in bij uw verkooppunt. Deel 1: De gelaarsde Kat Deze bon is geldig t/m 2-12-2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17