Halina Reijn Omstreden uitlevering verdachten genocide 9n9 Rwandezen uitgezet tegen wens van Kamer Zorgeloos langer thuis met een traplift 13 Als een amechtige junk beduimel ik elke minuut mijn iPhone Onze voordelen Omdat ik een aantal toneelstukken door elkaar speel in ver schillende landen en tussendoor werk aan een film, kan ik me slecht ont spannen. Een boek lezen kost me te veel energie, mediteren kan ik nog steeds niet langer dan een minuut, de kroeg behoort niet tot de moge lijkheden omwille van een alco holstop en films kijken leidt me af van de verhalen die ik zelf tot le ven moet wekken. Als ik een speelfilm kijk, zie ik alleen maar het werk van de acteurs, de came ramensen en de scenarioschrijver. Door de drukte kan ik mijn eigen gepieker niet loslaten en is een dramaserie één grote herinnering aan werk. Als een amechtige junk bedui mel ik dus iedere vrije minuut mijn iPhone. Jachtig klik ik apps open en doe mijn rondje om de kerk (Facebook, Twitter, Insta- gram, Snapchat, Nu.nl, Blendle, Facebook, Twitter, Instagram. tot ik er blind en misselijk van word. Netflix now." mijn oog valt op een tweet van de populaire site Buzzfeed. Ik verkeerde in de ver onderstelling dat ik alle belang rijke docu's van de afgelopen jaren wel zo ongeveer had gezien, maar de tips die Buzzfeed geeft, ken ik niet. Een documentaire, dat is een goed idee, dat kan mijn hoofd wel aan. Een uur later zit ik met mijn laptop in een kleedkamer. De eer ste film die ik kijk is Amanda Knox, een bloedstollend portret van een Amerikaanse student die ervan wordt beschuldigd een seksmoord in Italië te hebben gepleegd. Ver volgens ram ik door met The Im- poster, over een jongetje dat zich voordoet als een lang vermiste zoon. Daarna houd ik mijn adem in bij een gesprek met een ter dood veroordeelde die erom smeekt geëxecuteerd te worden in de geniaal gemaakte The fear of 13. Langzamerhand begin ik de Buzzfeed-tips te laten voor wat ze zijn en mijn eigen keuzes te maken. I am not your guru, over coach Tony Robbins, is geen cri- mifilm maar fascineert me ma teloos en ook 13th, over het ge vangeniswezen in Amerika, raakt me. Een schat aan titels blijkt er te zijn en ik kan niet meer stoppen. In bed, op een stoeprand, in de auto, op de bank, in kleedkamers, midden op de set, op mijn ipad, telefoon of computer... Mijn provider waarschuwt me tevergeefs dat ik mijn data erdoorheen jaag, en ik moet oppassen dat ik niet ver geet waar ik ben als ik vlak voor een opkomst nog even het einde wil zien van weer een nieuwe ontdekking. De menselijke geest is een bi zar labyrint waar makers blijk baar niet over uitverteld raken. En juist als je je beroep gemaakt hebt van verhalen te vertellen die gedramatiseerd en bedacht zijn, zoals ik, dan is het een enorme opluchting om te kijken naar wat in ieder geval doorgaat voor echt. Want zelfs een docu mentaire is perceptie, uiteinde lijk is het product slechts een in terpretatie van de werkelijkheid. Maar dat mag de pret niet druk ken. Kijk en geniet! Het gaat om Jean Baptiste Mugimba (57) en Jean Claude Iyamuremye (40). Ze worden verdacht van be trokkenheid bij de genocide in Rwanda in 1994. Tot op het laatste moment probeerden zowel de Tweede Kamer als Amnesty hun uitlevering aan te vechten. Advo caat Bart Stapert spande vrijdag middag tevergeefs een kort geding aan. Volgens deskundigen zijn ge- nocideverdachten in Rwanda niet verzekerd van een eerlijk proces. Dat zegt onder andere de Neder landse advocaat-generaal Martin Witteveen. De aanklager van het Openbaar Ministerie werd een jaar uitgezonden naar Rwanda en zag het rechtssysteem daar met eigen ogen. Op uitnodiging van Chris- tenUnie-Kamerlid Joel Voorde wind sprak Witteveen vorige week met leden van de Tweede Kamer. Hij noemde Rwanda 'een fa^ade- rechtsstaat'. Volgens Witteveen hebben genocideverdachten er geen kans op vrijspraak. Een meerderheid van de Tweede Kamer wilde daarom dat de uitle vering van de twee Rwandezen werd uitgesteld, in elk geval tot jus titie officieel met Witteveen had gesproken. Kamerlid Voordewind noemt de uitlevering 'moreel on verantwoord'. „Juist mensen die verdacht worden van genocide, ma ken in Rwanda geen aanspraak op een eerlijk proces." Toen directeur Eduard Nazarski van Amnesty International hoorde van de ophanden zijnde uitleve ring, schreef hij met spoed een brief Opvallend dat ik pas word aangeklaagd sinds ik voor Ingabire actief ben aan minister Van der Steur van Vei ligheid en Justitie. Ook volgens Amnesty is een eerlijk proces in Rwanda niet gegarandeerd. „Zeker niet als het zaken betreft met een politieke lading. Genocidezaken zijn in Rwanda per definitie poli tiek, doordat het huidige politieke landschap het directe gevolg is van de genocide." Nazarski verzocht de minister nader onderzoek te doen naar de kwaliteit van rechtspraak in Rwanda. Daar wilde Van der Steur niet op wachten. Afgelopen zater dag werden Mugimba en Iyamure mye naar Rwanda gevlogen. Ze zit ten vast in de gevangenis van Kigali. Deze krant sprak in 2014 in een Nederlandse gevangenis met Mu gimba. De genocideverdachte zei ervan overtuigd te zijn dat zijn steun aan - de inmiddels in Rwanda gevangengenomen - op positieleidster Victoire Ingabire hem in de problemen heeft ge bracht. „Het is opvallend dat ik pas word aangeklaagd sinds ik voor In gabire actief ben. Waarom ben ik al die jaren daarvoor ongemoeid gela ten?" Kamerlid Voordewind zegt te overwegen alsnog een motie in te dienen om genocideverdachten niet langer uit te leveren aan Rwanda, zoals ook gebeurt in lan den als Engeland, Denemarken en Zweden. "Een traplift? Dat had ik veel eerder moeten doen." Uw trap blijft beloopbaar Past op bijna iedere trap Ergonomische stoel Snelle levering en montage INNnuL'jyb Voor meer informatie 0800-5003 (gratis) trapliften.nl engineering, tomorrow, together. thyssenkrupp maandag 14 november 2016 Crimi's „Best crimi documentary's on Twee van volkerenmoord ver dachte Rwandezen die jarenlang in Nederland verbleven, zijn af gelopen zaterdag uitgeleverd aan hun geboorteland. Daarmee negeerde minister Ard van der Steur de wens van een meerder heid in de Tweede Kamer die om uitstel had verzocht. Koen Voskuil Den Haag —Jean Baptiste Mugimba *Actie loopt t/m 30 november 2016 en is alleen geldig bij aanschaf van een nieuwe traplift. Niet geldig i.c.m. andere aanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13