9 DIT VALT TE VERWACHTEN Donald Trump houdt van golfen. En hij gunt elke landgenoot datzelfde genoegen. Het land ligt al bezaaid met golfbanen en het worden er alleen maar meer DIT WORDT MOEILIJK DIT WORDT LEUK DIT GEBEURT ECHT NIET anderhalfjaar geleden zijn kandidatuur aankon digde. „Die muur gaat er komen." Hij is het blijven herhalen, vaak in combinatie met de woorden 'Mexicanen', 'verkrachters', 'criminelen' en 'illega len'. Zijn aanhangers namen het meteen over en bleven het roepen: 'Build that walU Bouw die muur!" Toen hij voorzichtig aanstalten maakte om een beetje terug te krabbelen over de aanpak van illegalen, kreeg hij onmiddellijk Sarah Palin op zijn nek, een spreekbuis van de ultra-conservatieven in de Republikeinse Partij. De boodschap: waag het niet, anders verlies je onze stem. Hij bond onmid dellijk in. Zo zijn er meer beloftes waar Trump niet onder uit komt of in elk geval iets mee moet. Als we straks dan toch door die zuidelijke staten rijden, dan kan het niet anders of het moet opvallen dat de steden en dorpen iets leger zijn. Trump gaat snel een begin maken met het uitzet ten van de elf miljoen illegalen, een van de centrale thema's in zijn campagne. Al die mensen uit Latijns-Amerika - Mexicanen, Hondurezen, Colombianen - zijn straks terug naar huis. Het is niet per se een punt van de Republikeinse Partij, maar Trump heeft duidelijk laten zien dat hij zich niks aantrekt van de gevestigde orde. We zien ook geen Syrische vluchtelingen meer. Ook hier is hij helder over geweest: opvang is de verantwoordelijkheid van de landen in de Golf. Geld genoeg daar, dat kan Saoedi-Arabië best betalen. Ze komen er niet meer in, en de Syriërs die er al zijn, mogen hun koffers pakken. En eindelijk zoeven we weer over glimmende bruggen en strakke wegen, geen roest meer, geen scheuren en gaten. De vliegvelden bieden weer een aanblik die je mag verwachten in een land met de status van de VS. Trump is ervan overtuigd dat hij het kan doen 'voor een derde van de huidige kosten'.Overal zien we mensen met wapens, zelfs op plekken die nu nog gun free zijn, zoals scholen. De president vindt dat 'goede, eerlijke mensen' alle wapens moeten kunnen kopen die ze willen. Maar let op: wie een wapen gebruikt voor een mis daad, kan rekenen op een gevangenisstraf van minstens vijfjaar. En voor degene die een politie agent vermoordt, is er geen enkel pardon. Daar staat de doodstraf op. Het leven in de arme wijken wordt er niet beter op. Het is zuur voor de zittende president, maar Obamacare gaat eraan, 'on day one!' Het schrappen van deze zorgwet, intens gehaat door de Republi keinen, betekent dat er straks bijna zeventien mil joen mensen zonder ziekteverzekering zitten. Ze moeten voor zichzelf zorgen. Trump wil het over laten aan de markt. Op onze tocht hebben we het misschien niet zo in de gaten, maar in havens als San Diego, op bases in Arizona, New Mexico en elders in het land bruist het van de activiteit. De nieuwe president maakt haast met een totale make-over van het le ger. Het moet 'zo groot worden, zo sterk, zo gewel dig, dat niemand meer met ons durft te sollen'. Er komen schepen bij, hele bataljons mariniers en het aantal actieve soldaten gaat naar 540.000. Probleem hierbij is dat defensie nu al meer dan de helft van het budget opslokt. Dat wordt dus alleen nog maar meer. Wie gaat dat betalen? Niet de belastingbetaler, als Trump zijn woord houdt. Hij wil namelijk een belastingverlaging voor iedereen (al krijgt de aller rijkste 0,1 procent van de Amerikanen in totaal meer korting dan de zestig procent die onderaan bungelt). Als dit doorgaat, voorzien experts voor de komende tien jaar een begrotingstekort van tien triljoen dollar. Trump rekent er echter op dat hij vele miljoenen nieuwe banen gaat creëren - „Ik word de grootste banenpresident ooit door God geschapen" - waardoor het aantal belastingdollars weer gaat stijgen, (zie onder het laatste kopje: 'Echt niet'). Zijn belofte om 'verkwisting, fraude, mis bruik en overbodige regeringsprojecten' aan te pakken, biedt een beter perspectief. En dan NAFTA en TPP, de twee grote handels verdragen die volgens zo veel Amerikanen de bron van hun economische ellende zijn. Trump liet er geen misverstand over bestaan: heronderhandelen of misschien wel weg ermee. Het leverde hem veel belangrijke stemmen in het Midwesten op. Maar je kunt niet zomaar verdragen opzeggen. Net zoals je niet zomaar importtarieven kunt verhogen; een dreigement dat Mexico en China al voor de voeten geworpen kregen. Voor je het weet breekt er een handelsoorlog uit, waar honderdduizenden Ame rikaanse arbeiders de dupe van kunnen worden. Ook het schrappen van de atoomdeal met Iran staat op Trumps fo-do-lijstje. De mullahs daar heb ben al gezegd dat er niet eens over gepraat gaat worden. Afspraak is afspraak. Trump denkt daar vooralsnog anders over, dus dat wordt spannend. Het was even zoeken, maar ook de lichte noot ontbreekt niet in de plannen van de nieuwe pre sident. Wat we nooit gaan zien in Central Park of in Mar-a-Lago in Florida is een fietsende Trump. Voor je het weet ga je op je gezicht en moet je af zeggen voor belangrijke onderhandelingen (zoals Obama's minister van Buitenlandse Zaken John Kerry overkwam in Genève). Hij gaat wel golfen, en let op: hij gunt elke landgenoot datzelfde ge noegen. Het land ligt al bezaaid met golfbanen, zelfs in de kurkdroge woestijnen, maar het worden er alleen maar meer. En wie rond de kerst gaat winkelen, moet een paar uur extra uittrekken; Trump wil dat het verplicht wordt om de mensen om je heen een zalige kerst te wensen. Hij moet overigens zelf kijken of hij daar een minuutje voor vrij kan maken, want de president gaat geen va kantie nemen. Beloofd. Trump gaat ervoor zorgen dat al die metaal arbeiders en lopendebandwerkers in Michigan, Virginia of Ohio weer aan de slag kunnen, en dat er zelfs extra werk komt. Economen zien het niet ge beuren. Alan Blinder van de universiteit van Prin ceton zegt niet dat er helemaal niks kan, 'maar het zal heel weinig zijn, en ook nog eens een keer heel duur'. Zelfs Harry Moser van het Reshoring Initia tive, een club die pleit voor het terughalen van goedkope arbeid, ziet in het aller-gunstigste geval een horizon van twee decennia. Wat evenmin gebeurt, is dat Amerika 'the shit out of IS gaat bombarderen, zowel in Syrië als in Irak, vervolgens de olievelden gaat innemen en al de ex tra dollars gaat gebruiken voor de veteranenzorg. Dit zou zo ongeveer een Derde Wereldoorlog bete kenen en dat wil zelfs Trump niet. En dan tot slot een puntje dat onverwacht lijkt te zijn geschrapt. Er lag nog de belofte dat er geen en kele moslim het land meer in zou komen. Deze is stilletjes verdwenen van Trumps website. Bezoe kers aan de pagina worden nu doorverwezen rich ting een vrijwillige donatie en een vriendelijk woord: 'Thank you for your support' Twintig miljoen nieuwe banen moeten er ko men, of 25, of 15; al die getallen zijn genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9