Boud Sound Veelzijdig Büch laat zijn zoontje sterven als hij 5 is; uiteraard wil hij geen vrienden bij de crematie Boudewijn Büch, waarin zijn fas cinaties voor verre eilanden, de Duitse dichter Goethe en de dodo regelmatig aan bod kwamen. Het verbaasde Rovers zeer dat de be wondering voor de charmante verteller zo snel omsloeg in de ontmaskering als charlatan. „Dat hij grote delen van zijn leven verzon, is natuurlijk interessant. Maar die collectieve verontwaar diging over iets wat allang be kend was, vond ik bizar." Zijn vader was geen joodse ver zetsheld, zijn moeder geen joodse vluchteling en hij heeft nooit een kind gehad. Broer Patrick was het in 1995 zo zat steeds weer te wor den geconfronteerd met deze on waarheden - zijn moeder werd er op straat op aangesproken - dat hij een interview in De Tele graaf gaf en alle verzinsels ont krachtte. Boudewijn liet sinds dien niets meer van zich horen, wat zijn moeder uiteraard zeer verdriet deed. Ze sprak met Ro vers uitgebreid over Büchs jeugd. Rovers: „Best bijzonder voor een biograaf om de moeder van je hoofdpersoon nog te kunnen spreken. Doordat hij zo jong is gestorven, waren er überhaupt veel mensen die hem gekend hebben, nog in leven." Rotstreek Rovers heeft door haar onderzoek het idee Büch beter te begrijpen. Wat hij aan de buitenwereld liet zien en wat er binnenin hem ge beurde: die bij hem extreme tweestrijd vormt de rode draad van zijn leven. „Het was voor hem ook heel complex. Hij is ver halen gaan vertellen om grip te krijgen op het leven, maar hij liep er uiteindelijk helemaal in vast." Büch had veel bedpartners, veel vrienden en wist een aantal jonge vrouwen aan zich te binden, maar zodra iemand te dichtbij kwam, oftewel achter de waar heid, verbrak hij het contact. Je ziet hem afglijden naar eenzaam heid, geplaagd door steeds meer depressies. „Een onvermogen om zich open te stellen en daardoor een diepgaande relatie te hebben. Overigens: bij zijn vrienden en vriendinnen merkte ik niets van verontwaardiging over zijn leu gens, ook al had hij ze gekwetst of een rotstreek geleverd. Boude wijn vertelde de gekste dingen met zoveel humor, overtuiging en vanzelfsprekendheid. De meeste mensen vergaven het hem omdat hij zulk goed gezelschap was." Boudewijntje Een van de verhalen waarop rela ties steeds stukliepen, is dat over Boudewijntje. Dat was het zoon tje van een ex, Marianne, waar- recensie van hij beweerde de vader te zijn. Het is fascinerend om te zien hoe hij dit werkelijkheid probeert te maken. Zo chanteert hij zijn vriendin Bernadette, die moet kiezen tussen Büch of haar echt genoot, met zijn verdriet. Hij vertelt haar dat Boudewijntje op sterven ligt en een afwijzing van haar zou hij niet kunnen verdra gen. Hij laat hem sterven als hij 5 is; uiteraard wil hij geen vrien den bij de crematie. De foto van het kind die hij op zijn bureau heeft staan, draait hij af en toe om, alsof de aanblik hem te veel wordt. Personage Zou hij daar geen spijt van heb ben gehad, dat verhaal over zijn zoontje? Rovers: „Dat denk ik, maar dat zegt hij nergens. Ik ver moed dat hij beseft moet hebben dat hij mensen nooit helemaal zijn ware gezicht heeft laten zien. Zijn verzonnen verhalen raken veel aspecten van zijn leven: dat hij universitaire titels heeft, dat zijn vader zelfmoord pleegde, dat hij kanker heeft. Hij gaf allemaal hints om te voorkomen dat men sen aan die verhalen gingen twij felen. Ik ben ervan overtuigd dat hij verrekt goed wist wat wel en niet waar was. Hij heeft gewoon heel erg jong bedacht: ik moet een groot schrijver worden en dat doe je niet alleen door goede boeken te schrijven, maar door een soort persoonlijkheidscultus om je heen te creëren, precies wat Goethe heeft gedaan. Hij is er ongelooflijk goed in geslaagd om van zichzelf een personage te maken. Het fenomeen Büch had niet bestaan zonder al die verha len. Maar ik geloof onmiddellijk dat hij af en toe dacht: jezus, waar ben ik aan begonnen?" magazine 31 De liefde van Büch voor muziek is nauw verbonden met zijn leven en werk. Eva Ro vers verwerkt in de biografie songteksten die bijvoorbeeld in zijn dagboeken en brieven voor komen en zijn gemoedstoestand beschrijven. Op YouTube en in Spotify is de muziekLijst 'Boud Sound - Lyriekmuziek' te vinden. Hon derd nummers, waarvan veel van The Rolling Stones, maar ook de Boiero van Maurice Ravel en So Long Marianne van Leonard Cohen; die laatste moetje luisteren als je leest over zijn liefdesverdriet om de tekenlerares Marianne. Zoek de verschillen Net als Goethe creëerde Boudewijn Büch een persoonlijk heidscultus om zich heen. BIOGRAFIE Een sym pathise rend, maar kritisch portret van het fenomeen Büch. Dat is de biografie Boud; Het verzameld Leven van Boudewijn Büch die Eva Rovers heeft geschreven. Ontroe rend ook, want zij pro beert zijn karakter te ontrafelen met een groot inlevingsvermo gen. Het is een helder, op veel bronnen geba seerd verhaal van een gecompliceerde aan dachtstrekker. Een dichter-schrijver en journalistieke media- persoonlijkheid. Een man die overliep van de weetjes - en als hij iets niet wist of drama tischer wilde maken, verzon hij er wat bij. De biograaf is erin ge slaagd een veelzijdig beeld te schetsen van deze bijzondere man. Jolanda van der Ploeg WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 97