ezer i r Lek in je hoofd Complex Stiekem grappig ze op huwbare leeftijd is, en waren haar haren oorspronkelijk blond, symbool voor onschuld. Het meisje met de zwavelstokjes maakt met haar stokjes licht dat steeds weer dooft - licht staat voor hoop. Een kat en een vos symboliseren slinksheid, en een molen was een statussymbool, zoals in De arme molenaars knecht en het katje. Symbolen zijn overigens niet eenduidig, ze kunnen altijd méér betekenen. „Veel symboliek herkennen wij niet meer", zegt Strouken. Dat bevestigt Marieke Spaans van uitgeverij Gottmer, waar dit najaar De sprookjesverteller verscheen. „Daarin staat een heks nog wel voor slechtheid, maar veel gelaagder wordt het niet." Dat komt doordat we anders kijken, legt Strouken uit. „De prinses op de erwt, bij voorbeeld, is in onze ogen een komisch verhaal. De logica dat iemand van koninklijke bloede die erwt onder de stapel ma trassen wel moest voelen, was vroeger heel duidelijk: iemand van adel was gevoelig. Anno 2016 weten we dat niet meer." De moraal - ga niet op uiter lijk af, want uiteindelijk blijkt in De prinses op de erwt de prinses een vies, onknap meisje - begrijpen we, die is tijdloos. Vrije bewerking Stroukens moeder woont in een verzorgingshuis en daar vertelt ze vaak sprookjes aan haar en andere dementerende vrouwen. Dan verandert Strou ken de naam van een prinses in een naam die ze kennen, maakt van een onbepaalde plek een bekende plek, en halverwege stelt ze de vraag: 'Wat denkt u dat er gebeurd kan zijn?' „Dat is het mooiste aan sprookjes: je mag ermee doen wat je wilt en kunt er samen over nadenken." Beste boeken LS, €13,95 magazine 29 euro heeft de Suske Wiske-actie van de afgelopen weken opgebracht. Het bedrag gaat naar SOS Kinderdorpen. H ROMAN Noah Kremer komt er als kind achter dat niet iedereen woorden proeft en cijfers in kleuren ziet, zoals hij. Het 'lekt' in zijn hoofd: zintuigen lopen door elkaar. Samen met zijn beste vriend onderzoekt hij de speelruimte van zijn synes thesie, want zo heet het neurolo gische verschijnsel. Op een dag gaat hij zijn grens over en dan komt er pas echt vaart in Lek- hoofd (Atlas Contact, €20). Het boek blinkt niet uit in opbouw of sterke dialogen, maar des te meer in stijl en taal; het knettert en pulseert van al Noahs zintuig lijke indrukken. Een intrigerende leeservaring. Fenna Riethof sprookje Alle boeken op deze pagina's zijn te koop bij debesteboeken.nl THRILLER Henning Juul heeft het zwaar gehad in de vier eerdere delen van de thrillerreeks waarin hij wanhopig zocht naar degenen die verantwoordelijk zijn voor de dood van zijn zoon Jonas. In het slotstuk van de serie, Doodsteek (Q, €20), zet de journalist zijn queeste voort. Opnieuw wordt hem niets be spaard, lichamelijk en geestelijk. Het complexe verhaal (het beste is de vijf delen in één keer achter elkaar te lezen) kent een prach tige ontknoping en doet verlan gen naar meer boeken van Enger. De Noor verdient een groot publiek. —Ellen den Hollander Alle kindcrer Behalve Petei Alle kinde ren. Een ABC van gemene versjes 'Alle kinderen springen in het water. Behalve Yvon, die landt op het beton.' Kinderen leren het alfabet met dit gemene-versjesboek van het Duitse duo Anke Kuhl en Martin Schmitz-Kuhl. Hun boodschap is cru: Vic is te dik, Steven rent voor zijn leven en Dorothee wordt ziek van de zee. Alleen al in Duitsland zijn er 90.000 exemplaren van het boek verkocht. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 95