i» vers voer B¥ Voor kleine en grote boekenwurmen Achter de 'vergeten sprookjes' die nu als Gouden Efteling Boekjes bij deze krant verschij nen, zit méér dan de Lezer op het eerste gezicht vermoedt. Er was eens... een allereerste versie van Roodkapje. Die liep slecht af. Niks geen 'ze leefden nog lang en geluk kig': de wolf verslond zowel grootmoeder als het meisje. In de 19de eeuw, toen het idee ontstond dat kinderzieltjes dienden te worden beschermd, pasten de gebroeders Grimm het verhaal aan en sindsdien snijdt een jager Roodkapje en oma springlevend uit de buik van de sla pende slechterik. Sprookjes - magische verhalen die zich afspelen op onbekende plaats en onbekende tijd - staan niet vast, zegt Ineke Strouken, directeur van het Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland. „Het zijn volksverhalen, die gaan van mond tot mond. Ieder een heeft het bekende spelletje wei eens gespeeld: je fluistert in een kring een verhaaltje in eikaars oor en krijgt een ander verhaal terug. Sprookjes veranderen mee met de behoeftes en ideeën van de tijd." Vreemde mannen Ooit waren ze de tv van nu. Als mensen vroeger na het werk niets te doen hadden, vertelden ze elkaar sprookjes. Vermaak dus, maar ook méér dan dat; sprookjes vertelden hoe de wereld in elkaar zat. Rood kapje had de wolf nooit moeten ver trouwen - boodschap: ga nooit met vreemde mannen mee! Het meisje met de zwavelstokjes werd niet geholpen door gezinnen in hun warme huizen, vroor dood op de stoep - moraal: help de armen. „Sprookjes houden de samen leving een spiegel voor", zegt Strouken. „Voor armen en zwak keren zijn ze een hart onder de riem: met weinig bezittingen ben je tóch tot grote dingen in staat, blijkt bijvoorbeeld uit De ge laarsde kat. Zijn laarzen, eenvou dige dingen, symboliseren dat. En neem Klein Duimpje. Die ont snapt dankzij de zevenmijlslaar zen aan de reus." Sprookjes lopen over van sym boliek. Het was een middel om de waarheid te vertellen en tege lijkertijd te versluieren: om de diepgang van het leven in taal te vatten. Zo is het kapje van Rood kapje rood om aan te geven dat Samenstelling: Ellen den Hollander, Ruud Roodhorst 28 zaterdag 12 november 2016 WG Het leven is (g)een Tekst: Fenna Riethof Illustratie: Flos Vingerhoets Achter gesloten deuren Britse bestseller over een echtpaar dat voor de buitenwereld een perfect bestaan lijkt te hebben. (Ambo Anthos, €18) Het moet nog ergens liggen Lichte en zwaardere thema's wisselen elkaar af in de nieuwe dichtbundel van Joke van Leeuwen. (Querido, €18) Liefde is Samen in slaap vallen in hetzelfde bed. Pedro Chagas Freitas be schrijft de vele gezich ten die de liefde heeft in ultrakorte verhalen. (Xander, €20)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 94