14 vragen over virtual reality 2.2016 zou hét jaar van vr worden. Lukt dat nog? 1. Help, ikzie door de bomen het bos niet meer... 3. Hoe overweldigend is een virtual reality- ervaring? en bedrade vr. Dus: of de bril is een speciale houder waar je je smartphone in kunt doen of hij hangt via een kabel aan een krachtige pc. Een overduidelijke winnaar onder al die brillen is er niet. Wat betreft kwaliteit, de mo gelijkheden en ook de prijs zijn het appels, peren en kiwi's. Een kartonnen Google Cardboard die je om je telefoon vouwt kost een paar euro, voor de topmodellen ben je voor een bril plus bijbeho rende computer al snel 1600 euro verder. Qua software is het nog ingewikkelder dan in het begin van het videotijdperk, toen con sumenten moesten kiezen of ze een film wilden kijken op VHS, Betamax of Video2000. Ja. En nee. Afgelopen voorjaar kwamen twee nieuwe vr-syste- men op de markt: de brillen Oculus Rift en de HTC Vive vlogen als superhete broodjes over de toonbank, maar nadat de eerste lading early adaptors was bediend, bekoelde de interesse. En nu, zo op de valreep van het jaar, probeert Sony het met hun beginnen zijn ze in ruwweg twee kampen te verdelen: mobiele vr PlayStation VR. Daarvoor heb je naast de speciale bril aan een PlayStation 4 genoeg. Er zijn in middels al ruim 40 miljoen exem plaren van verkocht. Maar ook hier geldt: de hardcore gamers die in de virtuele boot springen vormen nog lang niet de grote massa. Je mag dan wel om de ha verklap worden doodgegooid met de woorden 'virtual reality', een fenomeen van het kaliber 'gluten vrij' of Pokémon Go is het nog be paald niet. Een artikel of een filmpje kan die unieke sensa tie niet over brengen, het muntje valt al leen als je zo'n overmaatse ski bril op je toeter hebt. En dat is een Alles wat je altijd al wilde weten over virtual reality, maar niet durfde te vragen. Voor een mooie natuur wandeling hoef je je huiskamer niet meer uit, net zo min als voor een trip naar Mars of een duik naar de bodem van de oceaan. Met een vr-bril op zitje net zo gemakkelijk naast Dance Dance Dance-jurylid Dan Karaty als in een videogame. De techniek van virtual reality staat misschien nog in de kinderschoenen, maar het beeld oogt en voelt nu al be- driegelijk echt. Je ziet ze vliegen Er zijn veel, heel veel verschil lende vr-brillen te koop. Om te Zeer. De eerste, tweede en derde reactie is dan doorgaans ook: 'wow!' Tekst: Anton Damen Foto's: Pim Ras Met dank aan: Avifauna, Intenz Wonen, Jeanet Dorothy Martherus (model) 16 zaterdag 12 november 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82