7A 1 7 Op de dag dat Trump won, adverteerde D66 met 'stop het populisme'. Volgens Alexander Pechtold dreigt een omgekeerde politieke correctheid: niet meer durven zeggen dat populisten niet deugen. Mijn grootste doel is dat Nederland op 16 maart niet wakker wordt met zo'n uitslag - ij D66-leider Alexander Pechtold heeft zijn verbijstering over Trumps uitverkiezing plaatsgemaakt voor een mengeling van getergdheid en strijdlust. Hij is verontwaardigd. Volgens hem laten politici en opiniemakers veel te veel hun oren hangen naar populisten uit angst te worden uitgemaakt voor 'elite' of 'links', of het verwijt te krijgen dat ze niet weten wat er onder het volk leeft. „De zogenaamde elite van politici, columnis ten en commentatoren bestrijdt elkaar op de vierkante centimeter of je wel over populisten mag spreken. Er ontstaat een gek soort politieke correctheid die door conservatief Nederland wordt afgedwongen. We gebruiken het woord 'extreemrechts' nooit meer. Als je niet oppast kruip je als politicus in je schulp en word je murw. Mensen durven dat nauwelijks nog te uiten, omdat er verbaal geweld en intimidatie van de andere kant komt. Voor mij is de grens bereikt. Ik laat me niet meer intimideren. We moeten extremisme bestrijden en benoemen voordat hetmainstream wordt. We drijven als kikkers in een pan en we heb ben niet in de gaten dat het vuur naar het kookpunt gaat. Ik wil met optimisme mensen die zijn afgehaakt overtuigen." I iun „Ik zou zo graag mensen die zijn afgehaakt betrekken in een nieuwe Nederlandse belofte en daarbij hun zorgen serieus ne men. Het is niet meer vanzelf sprekend dat wat jij hebt bereikt door te werken en te sparen ook voor je kinderen is weggelegd. Dat staat onder druk omdat de wereld snel verandert, concurrerender en com plexer wordt. Politici hebben hun best gedaan onze verworvenheden zo goed mogelijk en toekomstgericht intact te houden, maar ze zijn niet de schuld van die veranderingen. Maar zet je er samen de schouders onder of zoek je een zondebok? Het populisme doet het laatste en doet de ene onhaalbare belofte na de andere. Het stomste wat je kunt doen is je achter de dijken terugtrekken." „Het taalgebruik is zó vilein. Patriottisch, het eng nationalistisch denken. Terwijl ik nu for muleer, probeer ik zorgvuldig te vermijden woorden te gebruiken die aanstoot geven. Ter wijl het verdomme toch extremistisch is! Men sen tegen elkaar opzetten is toch polarisatie van de bovenste plank?" „Daar doe ik het om, roepen anderen. Nee, het is bij mij het gedachtegoed van de partij en wat ik persoonlijk tot in al mijn vezels voel, recht vaardigheid. Niet mijn mond houden als er din gen gebeuren. Hoe lang geven we dat vrij spel, dat geschreeuw en gediscrimineer? Daarom ben ik als kunsthistoricus in de politiek beland. Ik wil niet aan de zijlijn blijven staan. Ik wil be noemen en bestrijden wat extreem is en tegelijkertijd werken aan de nieuwe Neder landse belofte. De verkiezing van Trump is het moment om te zeggen: zij doen dat, maar wij dus niet. Mijn grootste doel is dat Nederland op r6 maart niet wakker wordt met zo'n uitslag. Ik was al gemotiveerd. Maar dit is eigenlijk een kickstart van de verkiezingscampagne voor 2017 geworden. Nederland wordt zo niet wakker!" „Nee! Het is zelfbewustzijn. Juist nu een klein stukje hoop, al is het een advertentie. We heb ben in 24 uur tweehonderd nieuwe leden ge kregen, onder wie een dame van 95 jaar. Die zegt: het is genoeg!" „Merkel geeft subtiel maar duidelijk aan: we zijn landen die elkaar vaak tegenkomen en delen waarden van gelijkheid. Rutte reageerde ondoordacht en nietszeggend: „Van harte gefeliciteerd." Grijp de kans aan om een boodschap te plaatsen a la Merkel. Waar ik me helemaal over heb verbaasd is onze minister van Buiten landse Zaken Koenders: „We hebben campagneretoriek gehoord." Dat zegt dan verdorie een sociaaldemocraat tegen vrouwen, gehandicapten, homo's, veteranen en latino's die ronduit beledigd en gedis crimineerd zijn. Nederland heeft de internationale rechtsorde in de Grondwet staan. Discriminatie kan je niet af doen als campagneretoriek." „Mannen als Trump, Poetin en Erdogan kennen zelf geen grenzen. De enige manier is om zelf grenzen te trekken. Dat kan diplomatiek, maar duidelijk. De laatste jaren is Nederland zo be scheten in zijn omgang met dat soort leiders. Dan word je ook het toneel afgeduwd en houdt niemand rekening met je. Ze lopen over je heen. Ze hebben alleen respect voor mensen die zelf duidelijke grenzen aangeven." „We zijn steeds minder geneigd dan in de vorige eeuw onze nek uit te steken bij grote misstanden in de wereld zoals bij apartheid. We hadden in onze reactie de dominee en de koop man, maar we hebben de dominee met pen sioen gestuurd." „Je moet oppassen dat de muis de olifant voor de zoveelste keer waarschuwt. Maar zo worden wij niet gezien. Nederland is een belangrijke trendsetter als het gaat om mensenrechten." zaterdag 12 november 2016 GO 'Ik laat me niet intimideren' Jan Hoedeman Wageningen B Populisme valt in vrucht baardere aarde dan de nuance. Rechts Europa verwacht een 'patriottische lente'. Verkiezingsoverwinningen die de gevestigde orde wegvagen. Wilders geeft u profiel, u springt in het gat dat niet wordt gevuld door anderen. U verwijt anderen populisme. Maar met zo'n advertentie surft u toch ook mee op de gol ven van het populisme? De Duitse bondskanselier Merkel en premier Rutte hebben hun nieuwe Amerikaanse tegenhanger verwelkomd. Wat valt u daar in op? Wat is daar precies verkeerd aan? Waar komt volgens u de Nederlandse angst voor Trump en Poetin vandaan? Heeft het iets te maken met het feit dat Ne derland een klein land is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7