Word bezorger Werken in de buitenlucht? NYNKE DE JONG Vaker poging zelfmoord na kindermishandeling bij jou in do buurt! 6 www.krantenbezorgen.nl Column netwerk is, hoe meer mensen je vertrouwt. En dat dit vertrouwen alleen nog maar omhoog gaat als je bruggen weet te slaan met andere netwerken. Je kunt natuurlijk in je eigen bubbel blijven zitten, vol met mensen die jouw waarden delen, jouw opleidingsniveau hebben of jouw huidskleur, maar je vertrou wen in de mensheid wordt groter naarmate je meer mensen leert kennen die veel van je verschillen. Dit is jarenlang onderzocht door onderzoekers van de grootste uni versiteiten. Het klinkt zo vreselijk logisch dat ik het bijna idioot vind dat ik ervan opkeek. En wat bleek: in Amerika werden de sociale net werken steeds kleiner. Steeds minder mensen zijn lid van een sportvereniging, of van de scou ting, of zitten in de ouderraad van de school van hun kinderen. Plek ken waar je nieuwe sociale net werken maakt, met mensen bui ten je bubbel. En welk land droegen de weten schappers aan, als voorbeeld van een land waarin de mensen een groot vertrouwen hebben in de ander? Nederland. Hier zegt 70 procent van de men sen de medemens te vertrouwen, tegenover zo'n 30 procent in de VS. Ja mensen, onze eeuwige club jescultuur, met z'n fanfares en z'n voetbalverenigingen en z'n mede zeggenschapsraden, zorgt ervoor dat ons vertrouwen in de mens heid nog een stuk hoger ligt dan in de VS of in Brazilië. Dus lees je dit terwijl je kantinedienst hebt bij de voetbalclub van je kind, of terwijl je in het buurthuis een sinter klaasviering organiseert, bedenk dan: je helpt nu mee aan een sa menleving waarin we meer ver trouwen hebben in elkaar. Iets waar de Amerikanen jaloers op zijn. Klinkt prima toch? Onze clubjescultuur zorgt ervoor dat we elkaar vertrouwen Dat blijkt uit onderzoek van Motiv- action dat in opdracht van Stichting NO KIDDING Stop kindermishan deling is uitgevoerd. Motivaction ondervroeg 560 jon geren, van wie 144 zeggen als kind te zijn mishandeld. Van die groep heeft 27 procent gedachten over zelfdoding gehad en heeft 5 procent een poging gedaan. Dat percentage ligt onder de overige 416 jongeren veel lager: respectievelijk 11 en r pro cent. No Kidding-directeur Friso van der Wal uit Apeldoorn is geschokt. „Het onderstreept duidelijk hoe groot de impact van kindermishan deling is." Monica van Zaane (28), een van de ervaringsdeskundigen die met NO KIDDING jongeren uit hun isolement willen halen om erger te voorkomen, herkent zich volledig in de uitkomst. „Dit bevestigt het vreselijke vermoeden dat we al hadden en laat zien hoe belangrijk een sociaal netwerk is. Het stimu leert om volop door te gaan met ons werk." Monica zegt dat ze is gered door haar muziekdocent. „Hij zal het misschien zelf niet beseffen, maar ik dacht aan zijn woorden toen ik op het punt stond uit het leven te stappen. Hij zei na een les: 'Je bent altijd welkom voor een praatje'." i Verdrietige cijfers tonen belang van sociaal netwerk voor jongeren in isolement Volgens het CBS pleegden vorig jaar 1871 mensen zelfmoord, onder wie 48 jonger dan 20 jaar en 185 tussen 20 en 30 jaar. Met Monica gaat het inmiddels beter dan ooit. „Ik heb voor het eerst echt mijn ver jaardag gevierd." Gezocht, vroege vogels* voor het bezorgen van dagbladen zoals AD, de Volkskrant, Trouw en PZC. 's Ochtends voor 7 uur de krant bezorgen is goed betaald en snel verdiend. Het bezorgen duurt 1 tot 1,5 uur per dag, van maandag tot en met zaterdag. Wat staat er tegenover: een aantrekkelijke 4-wekelijkse vergoeding; gratis de krant lezen; gratis regenpak; diverse extra's te verdienen. Kijk voor meer informatie of aanmelden op Ik zat in de trein, en luisterde naar een nieuwe aflevering van mijn favoriete podcast, Freak- onomics Radio. Voor de mensen die het niet kennen: een podcast is een soort online radioprogramma. Je hebt ze over allerhande onder werpen. Enfin. De nieuwste aflevering van Freakonomics ging over elkaar vertrouwen. De makers hebben natuurlijk ook de verkiezingen ge volgd. Het viel ze op dat men el kaar steeds minder vertrouwt. Re publikeinen vertrouwen de De mocraten niet en vice versa. En ze stelden dus de vraag: hoe lossen we dat probleem op? Het antwoord lag onder andere in soci ale netwerken. Hoe groter je zaterdag 12 november 2016 @nynke Bubbel Jongeren die als kind zijn mis handeld, verwaarloosd of mis bruikt denken veel vaker aan zelfdoding en doen vaker een poging zich van het leven te beroven dan jongeren die zulke ervaringen niet hebben. Anne Boer Barneveld Jongeren met ervaring kinder mishandeling vaker suïcidaal Wel mishandeld als kind Niet mishandeld als kind Suïcidale gedachten gehad Suïcide pogin9 ondernomen 0 O 10 20 30% *De minimumleeftijd is 15 18 jaar. Legitimatie verplicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6