WEER EVEN THUIS 19 II II De kelder van de limonade-gazeuse fabriek aan de Kinderdijk 64-66 in Middelburg was in de oorlog een veilige schuilplaats, vertelt Wil Bommeljé. We keken uit op de ruïnes aan de Rouaansekaai. Er lag een Duits oorlogsschip voor de deur Mijn moeder floot het speciale deuntje, en de acht mannen uit ons pand verdwenen voor uren In het monumentale pand uit 1725 was eerst de Zeeuwsche Bierhandel gevestigd. Vanaf de jaren 30 van de vorige eeuw fa briceerde men er de Wemco gazeu- se-limonades. „Tijdens de inundatie van Walche ren heb ik hier met mijn ouders en zusjes Annie en Lenie twee jaar ge woond", zegt Wil Bommeljé (79). „Ik was zes jaar toen onze buurt aan de Seisweg, waar ik ben geboren, on der water liep, en iedereen vluchtte naar verwanten in de hoofdstad. Om dat vader bedrijfsleider was bij Wem- co en tijdens de oorlog de fabriek stil lag, kregen wij toestemming ons bi vak op te slaan in het kantoor op de eerste verdieping. Een aantal maan den woonden we er zelfs met fami lie, buren en kennissen. Hier bene den, achter de grote deuren, stonden twee koeien van de boer die ook in ons gezelschap was." Spanningen of irritaties tussen al die mensen op een kluitje, kan zij zich niet herinneren. Als kind gaat er veel langs je heen, denkt ze. Hon ger hadden ze evenmin; ze aten wor tels en uien, net als de koeien, waren voorzien van melk en een oom had goede connecties met een bakker. Ondanks de granaat- en glasscher ven in hun bed na bombardementen op de lampenvoetfabriek Vitrite was het vooral een levendige en plezieri ge tijd. „We keken uit op de ruïnes aan de Rouaansekaai. Er lag een Duits oor logsschip voor de deur en soldaten marcheerden over de kasseien", ver telt Wil. „Scholen waren gesloten. Als het even kon, speelden we bui ten. En emmertjes water halen uit de put bij de Oostkerk. Vaak stond de brug open en moesten we omlo pen. In het centrum was veel te bele ven. Maar in het Bellinkstraatje mochten we niet komen - daar zaten vrouwen van lichte zeden." Het zeewater klotste langs de ach terdeur. Met alle kinderen uit de buurt waren ze veel in het dokje; vlotten bouwen, vissen, leren zwem men met een touw om hun middel, en ze speelden er in een half gezon ken veerboot. Aan de kaai meerden vrachtschepen af, met graan of vod- den, waaroverheen zwarte zeilen wa ren gespannen. „Daarin verstopten we ons. Kwamen we ónder de vlooien weer thuis." Ook de bierton netjes uit de fabriek boden vermaak: „Als je erop ging staan, kon je jezelf trappelend over de kade voortrol len." Tijdens de laatste drie oorlogs maanden schuilden ze regelmatig met meer dan 35 mensen in de kel der. Deze bleef begaanbaar, in tegen stelling tot die van de panden er naast: „Vader had van houten limo nadekistjes een drijvende bodem ge maakt. Wanneer het luchtalarm af ging, holden we met z'n allen via de smalle trap naar beneden om langs de koeien via het luik de kelder in te gaan. Daar bleven wij dan, ook met de baby van de buren en grootmoe der, ineengedoken wachten tot het voorbij was. We konden alleen bij eb rechtop zitten." Wat Wil nooit zal vergeten is de razzia aan de overkant: „Voorbijgan gers werden van de straat geplukt om tewerkgesteld te worden. Mijn moeder floot het speciale deuntje, en de acht mannen uit ons pand ver dwenen voor uren. Waar hielden zij zich toen schuil? Vermoedelijk op de vliering, waar wij nooit mochten ko men. Het leek of er een waterreser voir op het dak was. Maar ze ker is het niet." Het intrigeert haar nog steeds. In 1946 keer den ze terug naar hun huis aan de Seisweg. Daar miste zij de reuring van de stad. In de jaren er na heeft ze met haar ouders nooit over de snelle ver dwijning van de mannen gesproken. „Een nuchtere tijd was het. Als kind vroeg je nergens naar. We leerden zwijgen." Sinds kort houdt het haar weer bezig: „Mijn man is vorig jaar overle den. Het is voor mij belang rijk om erover te vertellen en er onderzoek naar te doen." Want wat er toen pre cies is gebeurd, wil zij graag weten. zaterdag 12 november 2016 Een pand met geheimen Jacoline Vlaander Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer even thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Wil Bommeljé aan de Kinderdijk 64-66, waar zij schuil de in de kelder tijdens de laatste oorlogsmaanden, foto KATJA VAN NOORT Vlnr: Annie, Wil en Lenie (1946).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57