KIEK HULP Geloof en een hoop liefde 18 ZEELANI De afgelopen week stemt tot nadenken. Er is heel veel om over na te den ken. Sluis staat een week lang in het spotlicht bij 'Ge loof en een hoop liefde' van de Evangelische Omroep (EO), de Protestantse Kerk Nederland (PKN) lanceert een reclamecam pagne 'zonder God' en op mijn zolderkamer is een oud boekje van de plank gevallen: De markt van geloven, van Anne van der Mei den. Laat ik me daartoe beperken. Het is een publicatie uit 1999. De (emeritus) hoogleraar commu nicatiewetenschappen en predi kant breekt daarin een lans voor een gedegen communicatie- en marketingbeleid voor kerken. Een kleine twintig jaar later wordt hij op zijn wenken bediend. Uit on derzoek is gebleken dat mensen denken dat ze een soort van vol leerd gelovigen moeten zijn om bij een kerk te horen. Die drempel mag wel geslecht worden, vindt de PKN. De kerk heeft afgelopen week een campagne gelanceerd onder het motto: Geloven doe je in de kerk? Om vervolgens aan te geven dat de kerk ook een plek is om na te denken, te verwonderen, te twijfelen, te troosten en te ont haasten. In De markt van geloven schreef Monnikenwerk José Baars schrijft wekelijks over religie en ker ken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. Van der Meiden: 'De grote kerken hebben geen Research en Develop- ment-afdeling en zijn niet in staat tot een krachtige heroriënta tie op de markt van geloven.' Dat lijkt nu anders te zijn. De Remon stranten lieten ook al een reclame campagne ontwikkelen in vervolg op onderzoek, onder het motto: 'Geloof begint bij jou'. Het heeft de Remonstrantse Broederschap naamsbekendheid en nieuwe vrienden opgeleverd. Zou je kunnen zeggen dat de kerk 'als organisatie' professionali seert? De kerk. Wat is dat eigen lijk? De EO heeft afgelopen week het resultaat uitgezonden van haar verkenning van West-Zeeuws-Vlaanderen in het programma 'Geloof en een hoop liefde'. In het programma komen mensen aan het woord die in de gemeente Sluis wonen, werken en leven. Ook enkele passanten en va kantiegangers praten over wat hun leven betekenis geeft. Ik keek voor het eerst naar het program ma en ik vond het verrassend leuk. Ik zag Anita Bekers, van de dansschool uit Oostburg, gelovi gen in beweging brengen en dan sen bij een oecumenische tent- dienst. Ik hoorde Adrie Oosterling zingen in zijn thuistheater en be zield spreken over het museum straatje in Groede waar niet alle daagse mensen werk vinden. Ani ta van Stichting Anita Helpt voor ziet wekelijks bijna zeventig gezin nen - met ernstige financiële pro blemen - van voedsel. Zij werd knap verlegen van de camera en de aandacht voor haar vrijwilli gerswerk. De EO brengt mooie mensen in beeld met prachtige verhalen en ik vraag me af: Is dat niet de kerk, springlevend en mét God die mensen in het dagelijkse leven het nodige te doen geeft met geloof, hoop en liefde? Is dat niet het ware antwoord op de kernvraag die Van der Meiden ker ken voorlegt: 'Hoe verwerk je de ontsokkeling en vernieuw je en hoe stuur je veranderingen?' Is de vorm niet minder relevant dan de inhoud? PZC ONLINE LEZERS HELPEN LEZERS Marie-José vd Berg @mariejosevdberg Voor de laatste keer wakker wor den met/door @giels. Toch wel een momentje hoor. zaterdag 12 november 2016 Gered, op het nippertje. Verdwaald in Oost-Souburg, de winterschuilplaats bleek onbereikbaar. Passanten boden de helpende hand. Gehandschoend, dat wel. foto lex de meester José Baars Links en een actueel overzicht van de kerkdiensten van morgen staan op pzc.nl/monnikenwerk. Op zoek naar dat ene spe ciale kop en schoteltje? Heeft u gestempelde post zegels uit Australië waar u iemand blij mee wil maken? In de rubriek Lezers helpen lezers proberen we vraag en aanbod met elkaar in contact te brengen. Laat het ons weten via pzc.nl/lezershelpenlezers ONLINE TOP 5 1. Stoffelijk overschot ge vonden in kanaal bij Rilland (video) 2. Dode onder viaduct bij Breskens 3. Zwarte Piet blijft zwart in Zeeland 4. Rederij Flinter failliet, België draait op voor ber- gingskosten 5. Drie auto's branden uit in Hulst Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie D facebook.com/depzc (Dpzcredactie TWITTER Giel Beelen presenteerde gisteren, na 12,5 jaar, voor de laatste keer zijn ochtendshow op radio 3FM. Veel mensen hebben zich al die jaren mate loos aan hem geërgerd. Maar voor zijn trouwe schare fans - eveneens een aanzienlijke groep - was het een dag met een traan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56