Schrijver Herman Koch bij lancering 'KunstinZeeland' Overzichtsexpositie op nieuwe locatie Galerie Van den Berge Él ZEELAND 13 Galerie Van den Berge in Goes is verhuisd naar de Albert Joachimi- kade. 24 kunstenaars wijden de nieuwe plek in. Je onttrekken aan onwetend heid is iets heel anders dan zonder nadenken beweren dat je een mening hebt ZATERDAG 19 NOVEMBER Even leek het erop dat Ga lerie Van den Berge Goes zou verlaten. Ge bouw Westwal 45 kreeg van de gemeente een andere func tie. Een alternatief ontbrak. Maar vorige week werd de nieuwe loca tie ingewijd. Met een mooie over zichtsexpositie. „Belangstelling voor kunst hangt samen met nieuwsgierig heid, de intrinsieke wil om te we ten", zei Tom van den Berge afge lopen zondag tijdens een gesprek over kunst en publiek in CBK Zee land. Dat slaat natuurlijk meer op kunst die je nog niet kent, dan op kunst waarmee je vertrouwd bent. Galeriehouders Tom van den Berge en Joyce van Elzakker kennen het werk van de 24 kunste naars die ze momenteel presente ren goed. Ook mij is hun werk niet nieuw. Maar het appelleert wel aan de wil om te weten. Want de kunst die Galerie Van den Ber ge toont is nooit in één oogopslag te doorgronden. Ook al lijkt dat soms zo. Je moet er moeite voor doen. Je openstellen, goed kijken, waarnemingen met elkaar verbin den en je zo een beeld vormen. Daarin ligt ook de waarde van de ervaringen die het twee dozijn ex posanten je bieden. Sybille Pattscheck bijvoorbeeld creëert subtiele oppervlakken door lagen ingekleurde bijenwas aan te brengen op plexiglas. Haar werk oogt verstild, met tinten wit of ondefinieerbaar blauw als dra ger van het beeld. Het stelt niets voor, maar reikt je een ontdek kingsreis aan in een wereld van subtiele tinten. Een reis waarin je ruimte en rust kunt vinden om je op te laden en in de veelheid van het bestaan je plek te vinden. Een werk van Ditty Ketting is dan een mooie verbeelding van die com plexiteit. Een patroon van recht hoekige kleurvlakken, vol contras- ten. Een dynamisch ritme, met op de voorgrond - althans op het eer ste gezicht - zwarte en grijze lij nen van verschillende dikte, die als snaren voor de kleurvlakken zijn gespannen. Bij nader inzien is een deel ervan gebonden aan één kleurvlak. Niet alle lijnen lopen dus door. En soms worden kleur vlakken ook door horizontale lij nen van elkaar gescheiden. Ik blijf kijken. Krijg een gevoel van orde, zonder dat ik er een systeem in kan ontdekken. Als me dit al niet lukt in zo'n overzichtelijk werk, kan ik dat dan wel in de 'gewone' wereld? Naast een boeiende kijker varing brengt Ketting iets om over te denken. Het scherpen van mijn blik gaat samen met dat van mijn geest. Een laatste voorbeeld. Heel an ders. 'De schuur' van Maurice van Tellingen. Een hyperrealistische verbeelding van een fragment van een gepotdekselde schuur. Door het perspectief binnen de ovale vorm ontstaat er een ruimtelijke spanning tussen beeldvlak en voorstelling. Van Tellingen bena drukt zo op een andere manier dan Ketting het probleem de wer kelijkheid te ontsluiten. De kunst die je in kerken zag, was een oefening in deugd. De kunst in paleizen en op pleinen een appel op ontzag voor de macht. Eigentijdse kunst van het genre dat Van den Berge toont is een oefening in waarnemen, over wegen en conclusies trekken. Visu ele filosofie. Of een metafoor voor een manier van leven. Je onttrek ken aan onwetendheid is iets heel anders dan zonder nadenken be weren dat je een mening hebt. In dat opzicht is deze kunst een re medie voor volksziekte nummer 1. MIDDELBURG Schrijver Herman Koch is dinsdag 15 november te gast bij de lancering van de ver nieuwde website Kunst- inZeeland.nl. De presentatie vindt plaats vanaf 15.00 uur in het gebouw van het Centrum Beeldende Kunst Zeeland (CBK) aan de Balans in Middelburg. De website 'kunstinzeeland' be staat al langer. Het is de bedoe ling dat op de vernieuwde versie in één oogopslag te zien is wat er op het gebied van beeldende kunst georganiseerd wordt in Zeeland. Alle galeries, musea, kunstinstellingen, kunsthandels en kunstenaarsinitiatieven in Zee land zijn vertegenwoordigd. Het overzicht wordt aangevuld met de Kunstkrant Zeeland: elke week drie geïllustreerde verhalen van kunstrecensent Nico Out over beeldende kunst in Zeeland. Lidmaatschap van de Kunstkrant kost 2,50 euro per maand. Nico Out gaat tijdens de presen tatie in gesprek met schrijver Her man Koch en Bianca Runge, kun stenaar en coördinator Kunstuit leen Terneuzen. Ze praten over 'kunst en publiek vanuit het per spectief van een schrijver en een beeldend kunstenaar'. VMBO MBO HBO Opleidingen voor havens - scheepvaart - transport - proces en maintenance 1 www.scheepvaartentransportcollege.nl zaterdag 12 november 2016 Kunst die oog en geest scherpt Maurice van Tellingen zet je op het verkeerde been. Nico Out RECENSIE Ditty Ketting verbeeldt complexiteit en dynamiek. Overzichtsexpositie: t/m 24/12, Galerie Van den Berge, Albert Joachimikade 5, Goes, do. t/m za. 12.00-17.00 uur. SCHEEPVAART en TRANSPORT COLLEGE Herman Koch foto ade johnson Kijk voor alle opleidingen en de locaties op de website. De HBO-opleidingen worden verzorgd door Rotterdam Mainport University.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51