6 ZEELAND Een bezoek aan Kenny Verhoene maakt duidelijk dat de oud-trainer van Hoek, Philippine en Zaamslag geniet van zijn 'nieuwe' leven. Bij Carl Zeiss Jena heeft hij op voetbaltechnisch gebied de touwtjes in handen en probeert hij een 'wij-gevoel' te creëren. Een reportage vanuit Jena. REPORTAGE KENNY VERHOENE A het stadion en ik heb geleerd om mijn werk niet meer mee naar huis te nemen." Soms lijkt hij een ander mens ge worden. In zijn tijd bij Hoek zag Ver- hoene soms achter iedere boom een vijand, had hij regelmatig een con flict met een speler en stelde hij zich soms afstandelijk op. Hier is hij an ders. Opener, toegankelijker, ja, voor al gelukkiger, zo lijkt het. „Dat klopt wel ja. Ik voel nu niet meer de druk die ik bijvoorbeeld als trainer van Hoek voelde. Misschien speelt dat wel een belangrijke rol. Bij Hoek wil de ik ook alles voorkauwen, alles voorzeggen, keer op keer vertellen wat de spelers moesten doen. Toen ik vorig seizoen hier de Onder 16 trainde heb ik het op een andere ma nier aangepakt. Meer de Nederland se manier, zeg maar. Qua omgang met elkaar, maar ook door steeds open vragen te stellen. Ze moesten nadenken over het voetbal, oplossin gen zoeken. Van de ouders heb ik na dat seizoen veel goede feedback ge kregen." Verhoene probeert zijn stempel op de club te drukken. De 43-jarige Belg is nu anderhalfjaar werkzaam bij Carl Zeiss Jena. Tijdens het seizoen 20t4-20t5, toen hij met Hoek actief was in de topklasse, besloten zijn vrouw en hij om naar Duitsland te verhuizen. Zijn echtgenote is afkom stig uit de regio rond Dresden en wil de graag terug. De kinderen, dochter Charlotte (rr) en zoon Nicolas (4), waren op een leeftijd dat het nog kon. Verhoene stuurde mails naar meerdere clubs en kon bij Carl Zeiss Jena aan de slag. Eerst als trainer van de Onder 16 en coördinator van de jeugd teams. In april van dit jaar werd hij aange steld als de nieuwe Sportdirektor. In die functie is Verhoene de technisch verantwoordelijke voor het eerste elf tal. „Ik heb meteen aangegeven dat ik het tweede elftal en de Onder 19 er ook bij wilde betrekken. Ik zie dat namelijk als één grote selectie. Als een jongen van 17 goed genoeg is, moet hij door kunnen stromen naar het eerste." De hoofdmacht van Carl Zeiss Je na speelt in de Regionalliga Nordost, het vierde niveau in Duitsland. De club wordt professioneel geleid en de meeste spelers zijn ook gewoon fulltime profs. Verhoene: „De jon gens verdienen hier een normaal sa laris, waar je goed van kunt leven. En ze hebben dit seizoen al flink wat premies bij elkaar gespeeld." De club is, zo weet Verhoene, een slapende reus. „Je gaat het morgen zien bij de wedstrijd tegen Lokomo- tiv Leipzig. Dan verwachten ze bijna 6000 toeschouwers. Bij de bekerwed strijd in augustus tegen Bayern Mün- chen hadden ze extra tribunes ge plaatst. Toen zaten er 19.000. We ver loren met 0-5, maar voor de club was het een fantastische dag. In de fanshop is toen voor 135.000 euro aan spullen verkocht." In de binnenstad van Jena wemelt het van de politie. Carl Zeiss Jena-Lo- komotiv Leipzig is een beladen der by, tussen twee voormalige topclubs, die in de jaren tachtig een Europese finale hebben gespeeld - en verlo ren. Bij het stadion, het Ernst Abbe Sportfeld, is het twee uur voor de wedstrijd al druk. De geur van braad worst dringt je neus binnen, er is bier in overvloed. Voor de ingang van de persruimte heeft Kenny Ver hoene een ontmoeting met twee Bel gische voetbalfans en één uit Til- Soepeitjes stuurt hij zijn Volvo XC60 de berg op. „We gaan naar Fuchsturm, een restaurant bovenop de berg, waar je een prachtig uit zicht hebt. Ik kom er vaak, ook om met de trainers te overleggen." Het uit- vanuit de toren is inderdaad prach tig. Jena ligt in het dal, onder een dikke laag mist. Verhoene woont met zijn gezin in een dorpje op een half uur rijden van de stad. Hij krijgt de glim lach niet van zijn ge zicht. Uit alles blijkt dat hij geniet in Duitsland. „Het is heel anders dan Nederland of België. Ik kan hier ook echt van de rust genie ten. Wij wonen aan het einde van een straat, die een beet je bergop gaat. Daarna begint het bos. Het is ontzet tend rustig, ik vind dat heerlijk. Werken doe ik in Het is een druilerige zaterdagmid dag, waarbij de zon zich niet laat zien. Kenny Verhoene is aan de zij lijn in gesprek met de coördinator van de jeugdopleiding en daardoor ziet hij de overtreding niet. De klap hoort hij wel en hij weet meteen dat het foute boel is. Aan de andere kant van het veld ligt Clemens Berg op het kletsnatte gras. De linksback van de Onder 17 schreeuwt het uit. „Hij heeft zijn been gebroken, dat kan niet anders", zegt Verhoene. Even later ontfermt hij zich over de huilende voetballer, die omringd wordt door trainers, medespelers, zijn vader en zijn zus. De sfeer is pa niekerig, maar Verhoene blijft rustig en praat op de jongen in. De ambu lance is dan al onderweg en na een shot morfine wordt de ongelukkige Berg even later afgevoerd. „Hij zat vo rig seizoen bij mij in de Onder r6. Ik ken zijn ouders ook goed", vertelt Verhoene. De wedstrijd wordt even later hervat en uitgespeeld. De On der 27 bouwt de voorsprong nog uit van 2-1 naar 3-1. Verhoene: „Als zoiets in Nederland of België ge beurt, wordt het vaak gestaakt. Ik vroeg aan onze trainer wat hij wilde. We spe len verder, zei hij meteen. Ik zeg niet dat het goed of slecht is, maar dit zegt wel iets over de Duitse mentali teit." Anderhalf uur later belt Verhoe ne in zijn auto Uwe Dern, teammana ger van het eerste elftal. In vloeiend Duits vertelt Verhoene wat er ge beurd is en vraagt of Dern ervoor kan zorgen dat er morgen voor de wedstrijd een kaart in de kleedka mer van het eerste elftal klaarligt. „Die moet iedereen tekenen. Ik neem 'm dan mee als ik naar het zie kenhuis ga." Hij legt uit dat hij zulke zaken heel belangrijk vindt. „Het zijn allemaal onze spelers. Of ze nu twaalf of twin tig zijn, ze horen bij Carl Zeiss Jena en bij de toekomst van deze club. Al leen moet die omslag door veel men sen nog gemaakt worden. Er moet nog meer een saamhorigheidsgevoel komen. De wij-mentaliteit moet je ook bij de jeugd kunnen voelen. Uwe vond het prachtig. Hij had nog nooit zo'n kaart moeten regelen voor een jeugdspeler." zaterdag 12 november 2016 Iedere dag voetbal, dat is ZONDAG, 12.04 UUR Barry van der Hooft ZATERDAG, 15.06 UUR 4 Kenny Verhoene: „Ik voel nu niet meer de druk die ik bijvoorbeeld als trainer van Hoek voelde. Bij Hoek wilde ik ook alles voorkauwen, alles voorzeggen, keer op keer vertellen wat de spelers moesten doen." foto carl zeiss jena Jena ZATERDAG, 13.14 UUR A De fanatieke aan hang van Carl Zeiss Jena zorgt iedere thuiswedstrijd voor een bijzondere sfeer. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44