Robben rekent op goals bij Oranje-rentree M 29 Ik praat best veel met jonge spelers. Dat mag ook wel, hè. Ik ben 32 nu 1 OPSTELLING dit keer gaat die ook nog verge zeld van een vleugje symboliek. Morgen is het exact een jaar gele den dat Robben voor het laatst bij een interland aan de aftrap stond. 365 dagen terug was Cardiff het decor en Wales de tegenstander. Robben verdiende er op een natte, koude vrijdagavond zijn 88ste cap en hij tekende voor twee goals. Hij staat nu op 30 treffers in Oran je- Dat hij er weer bij is, geeft het team een impuls. Iedereen die je ernaar vraagt bij Oranje, zegt dat het zo voelt. Extra stootkracht voorin. Extra ervaring. Extra ont zag bij de tegenstander, voor wie het uiteraard nogal uitmaakt of Robben rechtsbuiten speelt of pak 'm beet Steven Berghuis. Maar red der des vaderlands? „Nee, dat soort termen, daar heb ik niks mee", zegt Robben zelf. „Zo werkt dat niet. In het huidige voet bal draait het alleen maar om het team. Één speler die het hele elftal draagt, dan ben je veel te makke lijk te bespelen." Het is een constatering uit erva ring. Denk maar terug aan een wedstrijd zoals IJsland - Neder land in de vorige EK-kwalificatie- reeks. De IJslanders slaagden erin Robben bij de zijlijn te isoleren en andere spelers bij Oranje had den niet de macht of het vernuft om van de ruimte te profiteren en zelf iets te doen. Snel scoren Bij de training gisteren in Alk maar oefende Oranje achter geslo ten deuren op zijn strijdplan. Dat zal erop geënt zijn om snel te sco ren. Bondscoach Danny Blind brengt voorin naast Robben ook Bas Dost nieuw in het elftal als vervanger van de weggevallen spits Vincent Janssen. Rechts ach terin wordt Joshua Brenet de aan vallende rechtsback die nodig is te gen dit soort tegenstanders. En dan heeft Blind nog één andere positie in te vullen, die van derde man op zijn middenveld na het wegvallen van Stijn Schaars. Daar zou weieens een verrassen de naam kunnen opduiken. Bart Ramselaar presteert goed bij PSV en legt dynamiek en diepgang in zijn spel, ook zónder bal. Blind liet de 20-jarige middenvelder af gelopen woensdag tegen België de buteren. Als eventuele andere op ties gelden Jordy Clasie (matig te gen België tijdens zijn invalbeurt) en Marten de Roon. Tegen België zat oefenen voor Luxemburg er niet in voor Oranje. Aan meer dan tegenhouden kwam de ploeg niet toe, zag ook Robben vanaf de kant. „Morgen wordt natuurlijk een heel andere wedstrijd. Eén waarin we hele maal van onszelf uit moeten gaan", zegt hij. „Natuurlijk moet je respect hebben voor je tegen stander, maar laten we ze zeker niet groter maken dan ze zijn. We gaan voor een zege, nee, voor een 'goeie' zege. Dus: niet stoppen als we 1-0 voor zouden komen, maar doorgaan op jacht meer goals. Zij moeten nooit de tijd krijgen om op adem te komen." Dat het veld van het stade Josy Barthel er beroerd bij ligt, heeft Robben ook gezien. „Een knollen tuin ja, ik zag het op een foto. Het doet me denken aan een trapveld je van vroeger. Nou, daar kon je ook prima op spelen en scoren, hoor." maar door al die blessuregeval len is het nóg moeilijker om aan een vast elftal te bouwen. Dat is nieuw, ook voor mij. Ik kan me niet herinneren dat ik dat ooit zo extreem heb meege maakt." Metamorfose Sneijder speelde woensdaga vond tegen België zijn 125ste in terland in Oranje. Hij brak door in 2003, als jong mannetje in een elftal vol grote namen, van Edgar Davids tot Edwin van der Sar, van Ruud van Nistel- rooy tot Phillip Cocu. Ook in die jaren zou het Nederlands elftal een metamorfose onder gaan, maar dat gebeurde gelei delijk. De generatie Van Per- sie-Robben-Sneijder- Van der Vaart speelde bovendien al op jonge leeftijd in de absolute top van Europa. De ene generatie ging vloeiend over in de ande re. „Destijds waren er bij wijze van spreken wel tien aanvoer ders", zegt Sneijder. „Er was een grote vaste kern. Dat is nu heel anders. Ik ben heel blij dat Arjen weer terug is, als gezicht van de oude generatie. Niet al leen omdat hij zo geweldig kan voetballen, maar ook voor het team als geheel. Bij de vorige in terlands was ik de enige die over was. Ik neem die verantwoorde lijkheid graag hoor, maar het is wel prettig als je daarin niet hele maal alleen staat." Met een beetje fantasie kun je Sneijder zien als de Ruud Krol van deze tijd. Ook de oud-verdedi- ger werd destijds recordinternatio nal - en ook Krol maakte in het be gin van de jaren 80 de neergang van Oranje mee, in de jaren na twee gespeelde WK-finales. Sneij der werd met Oranje tweede (2010) en derde van de wereld (2014). „Nu je het zegt, lijkt dat inder daad wel een beetje op elkaar", al dus Sneijder. „Of het nu allemaal minder leuk is? Nee, ik kom nog steeds met heel veel plezier naar het Nederlands elftal. Echt waar. Alleen: vroeger reed je naar de Arena en vroeg je je alleen maar af met hoeveel we gingen win nen. Dat is nu niet meer zo." Zelfs niet richting morgen in Luxemburg. Oranje moet er aan treden op een knollenveld, waar nota bene vorige week nog een rugbywedstrijd werd gespeeld. „Het wordt geen makkie, nee", aldus Sneijder. „Maar vergeet niet: dat was het de laatste paar keer ook niet dat we tegen Luxemburg speelden. Toen won nen we ook krapjes met 1-0, in de zogenaamde gouden tijden." Sneijder: „Het is gemakkelijk pra ten als je er wat verder vanaf staat. Ik kan daar niet zoveel mee. We zitten met Oranje in een nieuwe fase, het heeft geen zin om discussies te gaan voeren over of Pietje beter is dan Jantje. Wat ik nu zie, is een talentvolle, gretige groep met veel potentie. Het niveau gaat elke dag om hoog." „Met verbazing. Als ik terugkom in Turkije en we hebben weer verloren, snappen de mensen daar niets van. Ze kennen veel van de spelers ook niet. Maar dat is ook wel logisch, hè. Zoals jul lie het Turkse voetbal niet op de voet volgen, kennen zij het Ne derlandse voetbal alleen van een afstandje. Maar ik krijg wel veel vragen in Turkije, ja. Ze zijn hier gewoon gewend dat Oranje al tijd top is." „Je moet het andersom zien. Ik wil gewoon heel graag nog één keer een eindtoernooi meema ken. Dat ik in dat geval automa tisch recordinternational wordt, is mooi meegenomen. Prachtig. Maar dat is niet het doel op zich. Met een nieuw Oranje het WK in Rusland halen, dat zou ik mooi vinden. En dan hoop ik dat de nieuwe generatie straks óók uitgroeit tot een heel sterk Ne derlands elftal. Natuurlijk heb ik weieens heimwee naar de tijd dat we alles wonnen. Maar dit is ook best leuk, hoor." „Nog steeds wel, hoor. Een gein tje moet nog steeds kunnen, dat is echt niet opeens heel anders geworden. Maar het klopt: ik pro beer jongere spelers wel te hel pen nu. Ik praat best veel met ze, over voetbal, dingen eromheen. Dat mag ook wel hè. Ik ben 32 nu, man. Hartstikke oud." tree in Oranje. De zoveelste. En 'Zo, toch alweer twee trainingen overleefd", zegt Arjen Robben. Zijn grijns uitleggen als zelfspot vindt hij prima in aanloop naar Luxemburg-Nederland. Je moet immers 'een beetje de humor in zien' van zijn situatie, vindt hij. „Want zo is het toch?" De beste voetballer van Neder land staat weer eens voor een ren- zaterdag 12 november 2016 De vermoedelijke opstelling van het Nederlands elftal, mor gen in en tegen Luxemburg (18.00 uur): Stekelenburg; Brenet, Van Dijk, Bruma, Blind; Ramselaar, Klaas- sen, Wijnaldum; Robben, Dost, Sneijder. De laatste interland van 2016 wordt pas zijn eerste dit jaar. Ein delijk kan Arjen Robben zelf weer bijdragen aan de prestatie van Oranje. „We moeten Luxem burg nooit op adem laten ko men", zegt hij over het duel van morgen. Maarten Wijffels Alkmaar Arjen Robben fotoanp Het zijn andere tijden voor Wesley Sneijder in Oranje. „Vroeger reed je naar de Are na en vroeg je jezelf af met hoeveel we gingen winnen. Dat is nu niet meer. foto pim ras Rafael van der Vaart zei deze week bij FOX Sports dat jon gens als Van Persie en Huntel- aar nog altijd beter zijn dan de huidige spelers. Hoe kijk jij naar zo'n opmerking? Hoe kijken ze in het buitenland naar dit Nederlands elftal? —Wesley Sneijder Je wilt zelf graag recordinterna tional worden, maar wat drijft je daarbuiten nog? Een WK-finale ga je met dit Oranje niet meer halen. Vind je het soms weieens gek om nu de serieuze routinier uit te hangen? Tot voor kort had je altijd de rol van het vrolijke rot ventje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29