1-0 achter n 20 BERT POUWELSE Econoom: Trumps barrière is schadelijker OPEN SOLLICITATIE PostNL A m\ Bert had een prachtbaan als financieel adviseur bankzaken en schadeverze keringen in de buitendienst. Totdat het hem twee jaar geleden te veel werd. „Ik ben omgevallen door de werkdruk, ik had te veel hooi op mijn vork genomen en kwam thuis te zitten met een burn-out." In juli werd Bert afgekeurd; hij belandde in de WIA. De begeleider die hem naar werk moet helpen, adviseerde hem een baan bui ten de financiële wereld te zoeken. Dus heeft Bert het over een compleet andere boeg ge gooid. „Nu ben ik door de rechter benoemd als persoonlijk mentor van een 18-jarige die met justitie in aanraking is geweest en 'een behoorlijke rugzak' met zich meedraagt. Daarnaast help ik namens een stichting een jonge man die al meer dan twaalf jaar in de bijstand zit, zodat hij zijn eigen brood kan verdienen. Dat lukt al aardig. Allemaal vrij willigerswerk. Ik zoek voor mezelf nog een betaalde baan tussen de 15 en maximaal 20 uur per week." Het liefst vindt Bert iets in het verlengde van zijn vrijwilligerswerk, bijvoorbeeld mensen met een beperking dagbesteding bieden of mensen begeleiden die het financieel moei lijk hebben. „Hoewel ik tot op het bot gemo tiveerd ben, merk ik wel dat ik bij een sollici tatie met 1-0 achter sta vanwege mijn ar beidsongeschiktheid. Ik heb toch een vlekje." Arbeidsmarktdeskundige Jan Hobbelen, directeur van Fysergo, vindt het mooi om te zien dat Bert zijn talenten inzet op een an der vlak. „Nu is het zaak dat door te trekken naar een betaalde functie. Ik adviseer hem daarbij juist vast te houden aan zijn kennis op het gebied van financiën. Er is bijvoor beeld een duidelijke marktvraag naar bud- getcoaches. Uit onderzoek blijkt namelijk dat één op de zes ziekmeldingen te maken heeft met financiële problemen." Bert moet zich mentaal vooral bezighouden met dat waar hij goed in is, zegt Hobbelen. „Het gevoel van r-o achterstaan bij sollicita ties kan ik goed begrijpen. Echter, leg dit naast je neer. Balen dat iets niet lukt, hoort erbij, maar verlies nooit je eigenwaarde in dat proces. Laat zien dat je er vol voor gaat. Een werkgever zal dat herkennen." TomTom Allianz Shell -- De muur die Trump tussen de VS en Mexico wil bouwen, gaat zijn land juist banen kósten, terwijl de Mexicaanse export groeit, denkt een topeconoom. In Mexico werd met galgenhumor op de winst van Trump gereageerd: denk aan alle banen die zo'n muur zou opleveren! De Mexicaanse grap penmakers zouden volgens Harvard- professor Summers echter zomaar eens gelijk kunnen hebben - nog los van de bouwvakkers die nodig zijn als de betonnen muur er daadwerke lijk komt. Trumps plannen hebben er sinds de verkiezingsuitslag namelijk voor gezorgd dat de koers van de Mexi caanse peso hard is gekelderd. „Dat subsidieert elke Mexicaanse export naar de VS met 10 procent en maakt elke export van de VS naar Mexico juist 10 procent duurder", zegt topeconoom Larry Summers, voor malig economisch adviseur van de regeringen-Obama en Clinton, des gevraagd tegen deze krant. Volgens hem pakken Trumps plannen die be doeld zijn om de Mexicaanse economie te destabiliseren dus vooralsnog juist omgekeerd uit. De nieuwe president van de VS wil niet alleen een 'great wall' bouwen op de Mexicaanse grens om illegale migranten tegen te houden. Hij wil ook een hoge tariefmuur opwerpen die import van goedkope goederen uit Mexico duurder maakt. Zo wil hij 35 procent belasting gaan heffen op auto's en auto-onderdelen van Amerikaanse bedrijven die hun pro ductie naar Mexico hebben uitbesteed. Dat moet werkloze Amerikanen banen terugbezorgen die afgelopen decennia naar lagelo nenlanden zijn verdwenen of door goedkope illegale arbeiders worden vervuld. Sinds de winst van Trump is het voor Amerikaanse bedrijven echter een stuk aantrekkelijker geworden om producten uit Mexico te im porteren, bevestigt Steven Brakman, hoogleraar Internationale Economie aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Op korte termijn kunnen de plan nen van Trump juist banen kosten. Het kost tijd om handelsbarrières in te voeren die Amerikaanse producten weer aantrekkelijker maken. Het openbreken van handelsverdragen met landen als Mexico en China is erg ingewikkeld." 4 dagen Van der Valk Hotel in Noord-Duitsland HOTELDEAL.NL I voor meer informatie C088-0331508 Wie: Bert Pouwelse (53) Op zoek naar: werk als begeleider of in de natuur Was: Financieel adviseur Woonplaats: Bergen op Zoom Gert van Harskamp Heeft u een baan voor Bert? Mail naar opensollicitatie@ad.nl O m Het navigatiebe- drijf schetste nieuwe groei- doelen voor de komende jaren. zaterdag 12 november 2016 De grootste ver zekeraar van Europa boekte afgelopen kwar taal fors meer winst. Beleggers re ageerden onder meer op de sterke daling van de olieprijs. m Het Nederlandse postbedrijf heeft de avances van Bpost afge wezen. o Annemieke van Dongen Van der Valk Landhotel Spornitz 3 overnachtingen inch ontbijt Gratis gebruik sauna, Wi-Fi en parkeren GeLegen in natuurgebied Lewitz Tip: bezoek het nabijgelegen Schwerin slechts Hoteldeal.nl/KU123

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20