Zijn stem zal worden gemist Betoverend Bonn 12 'vergeten' sprookjes Inbraakcijfers in Zeeland lachen' Verkoop en prijs mosselen daalden scherp De mosselsector heeft dit jaar in zes weken tijd minstens tien miljoen euro omzetverlies geleden en voor nog eens enkele miljoenen schade opgelopen als gevolg van de TTX-crisis. Walcheren De mosselsector heeft een miljoe- nenverlies geleden door het gif TTX. Dat zegt Wouter van Zandbrink, voorzitter van de Vereniging De Mos- selhandel. Eind juni werden twee van de vijftien Nederlandse productiege bieden gesloten nadat in mosselmon sters tetrodoxine werd aangetroffen. Dat is een gif dat van nature in onder waterbiotopen voorkomt. Het was het eerste jaar dat op dit gif werd ge controleerd. De consument reageerde direct, ondanks het feit dat de NVWA de veiligheid van de mosselen garan deerde. Het aantal verkochte kilo's daalde drastisch. Bovendien ging ook de prijs naar beneden. Terwijl de sec tor dure maatregelen nam om de toe voer van mosselen naar de afnemers te verzekeren en onderzoeken op te tuigen, daalde de omzet in de eerste weken in Nederland met 30 procent. „We verwachten op jaarbasis op min stens tien miljoen euro omzet minder uit te komen", zegt Van Zandbrink. Inmiddels is het consumentenver trouwen hersteld, zo blijkt uit een on derzoek dat in september werd afge rond. De verkoopcijfers zijn weer ver gelijkbaar met vorig jaar. Maar de prijs is laag gebleven. Bacterie Boven op het omzetverlies kwamen de miljoenen die de sector moest uit trekken voor extra maatregelen. Aller eerst voor onderzoeken naar het gif, dat relatief onbekend is en waarvoor nog geen Europese normen bestaan. De European Food Authority brengt in maart een advies uit. Onderzoek naar de oorsprong van het gif is nog gaande en wijst naar vijf bacterie stammen die TTX produceren. „Rare weken", noemt Van Zand brink de periode juni-juli eufemis tisch. „Je zag het geld weglopen. We moesten logistiek het wiel uitvinden. We hebben het geprobeerd met alter natieve verwaterpercelen, maar dat werkte niet - de mossels spoelden daar weg." Gedurende de TTX-crisis werden daarom de mosselen recht streeks van de kweekpercelen in de Waddenzee op vrachtwagens gela den en direct verwerkt in Yerseke. „Dat vergde een heel strakke organi satie en veel geld om die vrachtwa gens te laten rijden." Deze winter worden de monsters die deze zomer genomen zijn in de gesloten gebieden, op kweek gezet en onderzocht. In de tussentijd kan ie dereen gerust zijn." Inbrekers sloegen vorig jaar 1400 keer toe Voor slachtoffers is een inbraak een ingrijpende ervaring 'Als ik ze tegen was gekomen, had ik ze iets naar hun hoofd geslingerd' Kijk voor het laatste nieuws ook op bndestem.nl Kras.nl/53420 of bel 0900-96977ocPg Uit de schatkamers van de Efteling Nieuwsmedia FOTO ANP Angst voor gif kost miljoenen Ondine van der Vleuten Vlissingen ZEELAND 2 Vanaf 18 november verandert Bonn in een echt winters sprookje. Bezoek zeker deze mooi versierde en verlichte kerstmarkt! Comfortabel hotel nabij het stadscentrum Inclusief ontbijtbuffet en gebruik wifi Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds zaterdag 12 november 2016 Zaterdag en zondag blijft het fris pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws 5°C Jaargang 258 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,00 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 1161 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1