M Dave Roelvink: 'Ik ben niet gevluchtik trok het even niet' 19 Mijn kind vroeg: 'Heb je mensen gered, papa?' prescan Jaarlijks 15.000 nieuwe gevallen van darmkanker vastgesteld Langlois in de concertzaal zijn po sitie in. In de hoeken van de zaal worden bewapende agenten neer gezet om de artsen hun werk te la ten doen. Boven, op de eerste ver dieping, houden de terroristen op dat moment nog een onbekend aantal mensen in gijzeling. „Ik ben in de zaal gaan staan en riep heel hard: 'Wil iedereen die nog kan lopen hier komen?' Dat werkt het snelst. De mensen die kunnen lopen, lopen dan, en wij kunnen ons concentreren op de mensen die er erger aan toe zijn." Na zijn oproep kijkt Langlois de zaal in. „Het was afschuwelijk. Niemand reageerde, niemand stond op. Er gingen alleen hier en daar wat armen de lucht in. De li chamen lagen allemaal over elkaar, de mensen die nog leefden lagen boven of onder lichamen die niet meer bewogen. Dat beeld zal ik nooit vergeten." Zijn blik kruist die van een jonge man, die drie meter voor hem ligt. „Hij keek me alleen aan. Hij zei niks, maar ik zag in zijn ogen wat hij bedoelde: 'ik kan niet meer bewegen, help me'." Langlois vertelt het gedecideerd. Hij wil zijn eigen verhaal niet tot een drama maken. Maar hij wil wel dat het publiek weet hoe het er die verschrikkelijke avond echt aan toeging. Daarom schreef hij - een jaar na dato - een boek waarin hij alles, bijna van minuut tot mi nuut, reconstrueert. „We nemen de eerste gewonden op onze rug en brengen ze zo voorzichtig mogelijk naar de in gang van de Bataclan, waar ze moeten wachten op brancards. We halen mensen tussen de doden vandaan en dragen ze op onze ar men of over onze schouders." Dat lopen met gewonden is geen sinecure. „Je moet proberen niet op lichamen te stappen, maar vooral ook om niet uit te glijden. Overal ligt bloed, de vloer is daar door zo glad als een ijsbaan." Hij moet ter plekke beslissingen nemen over leven en dood. In een paar seconden wordt de inschat ting gemaakt: moet iemand met een worden geholpen of eerst worden geëvacueerd? Heeft ie mand snel hulp nodig of is de per soon ernaast nog ernstiger ge- wond en gaat die voor? „Als ie mand erg bloedt, kan ik proberen ter plekke het bloeden te stoppen. Daar heb ik tien seconden voor." Die tijd is beperkt, want de artsen van de RAID worden allereerst ge acht zo veel mogelijk mensen te redden. Intensieve hulp per per soon is voor later. Als het werk in de zaal beneden er grotendeels op zit, gaat Langlois met anderen naar boven in de Ba taclan. Het wordt een bizarre tocht. Concertbezoekers hebben zich overal verstopt, tot op het dak van het concertgebouw. „We moe ten zo'n 50 mensen evacueren via de ramen, op vier meter hoogte. We vragen de brandweer om lad ders. Er moet ook een dik matras komen op straat, voor als er ie mand valt." Een meisje zit in het trappen huis. Als Langlois haar mee wil nemen, herhaalt ze alleen maar: 'Ik wil niet weg, ik wil niet weg.' Ver derop ziet hij het hoofd van één van de terroristen liggen. „Andere lichaamsdelen lagen verderop. De explosieven die hij droeg, waren ontploft." En dan, diep in de nacht, rond kwart voor drie, zit het erop. De terroristen zijn dood. Gewonden zijn geëvacueerd. Langlois mag met zijn collega's terug naar het hoofdkwartier. Hij drinkt er een biertje, maar hij wil nog niet naar huis. De stap is te groot. Van de gruwelen in de Bataclan naar de warmte van zijn gezin thuis. „Ik dwaal een beetje door de straten van Parijs. Ik zit een uur stil in de auto. Gewoon om na te denken." Normale wereld Pas in de vroege ochtend stopt hij de sleutel in de deur van zijn huis en stapt hij de normale wereld weer binnen. „Het leven gaat door. Ik zit op de bank en wacht tot de kinderen wakker worden." Zijn vrouw vraagt: „We moeten met ze praten over de aanslagen, toch?" Samen bedenken ze wat ze zullen zeggen, welke woorden ze willen gebruiken. Als de kinderen om 7 uur naar beneden komen, stellen ze volop vragen. „Heb jij de terroristen doodgeschoten?", wil de één we ten. „Heb je mensen kunnen red den, papa?", vraagt de ander. Ja, hij heeft mensen gered, die avond en nacht van 13 november. Maar hij heeft geen idee hoeveel. „Nee. Ik wil het ook niet weten. Er vielen die avond in heel Parijs 130 doden. Duizenden levens van mensen en nabestaanden zijn ver woest. Ik voel me geen held. We hebben ons werk gedaan, en dat hebben we zo goed mogelijk pro beren te doen." binnen de elite-eenheid van de Franse politie. Hij traint bijna da gelijks met ze. Maar hij is arts. En altijd ongewapend. Hij moet le vens redden. De anderen zijn er om 'het doelwit uit te schakelen', zegt hij. „Bij zoiets als de Bataclan zijn er drie fases. Je komt binnen en dan is het chaos. Dat was in de Bata clan ook zo. Je voelt van alles op zo'n moment: angst, walging, boosheid. Maar stap twee is dat je die emoties meteen de baas wordt. En daarna moet je besluiten ne men en doen waarvoor je geko men bent. Ik ben arts, dus het eer ste wat ik zie, zijn enorm veel ge wonden. Mensen die er verschrik kelijk aan toe zijn." Samen met collega's neemt Roelvink werkte gisteravond als dj drie feesten af, waar hij een uur optrad. Ook de komende dagen zal hij overal waar hij is geboekt, gewoon aanwezig zijn. „Ik werk gewoon door, dat mag je iedereen vertel len", vertelt hij aan. Roelvink zegt dat hij ook graag bij de rechtszaak was geweest, die gis teren en eergisteren diende op de rechtbank Schiphol. De zoon van volkszanger Dries, die dankzij Ex peditie Robinson een tv-persoon- lijkheid werd, wordt ervan ver dacht in 2014 met vier vrienden spullen te hebben gestolen uit de villa van de familie Pach in Burger- brug. De dochter van de familie had Dave en zijn vrienden na een avond stappen uitgenodigd. Ook had Dave seks met het meisje, dat volgens haar stiekem is gefdmd en online gezet. Tegen de Amster- Ikzeg niet waar ik was, maar ik ben niet gevlucht of zo. Ik was graag bij de rechtszaak geweest dammer werd 240 uur werkstraf en een flinke schadevergoeding geëist. Dat Roelvink niet bij de rechtszaak aanwezig was, kwam hem op kri tiek kwam te staan. Zijn vader zei dat hij naar Mallorca was gegaan. „Ik zeg niet waar ik was", zegt Roelvink. „Maar ik ben niet ge vlucht of zo. Ik was graag bij de rechtszaak geweest, maar ik hoorde dat de zaak naar de recht bank Schiphol was verplaatst om dat ze daar grotere zalen hebben en er veel belangstelling werd ver wacht. Ik trok het even niet. Mijn advocaat zei dat het beter was om niet te gaan en om niet over de zaak te praten. Daar hou ik me maar aan. Ik heb me echt wel eens beter gevoeld." Roelvink ontkent dat hij spullen heeft gestolen. De rechter moet nog uitspraak doen. M Gewonden wor den geëvacueerd na het bloedbad in de Bataclan, vorig jaar november. FOTO REUTERS zaterdag 12 november 2016 Matthieu Langlois Bij de aanslagen in Parijs vielen doden, fotoepa Dave Roelvink was niet ge vlucht voor zijn rechtszaak, is in Nederland en doet gewoon zijn werk als dj. „Ik had graag bij de rechtszaak willen zijn, maar na overleg met mijn advocaat was het beter om niet te gaan." Victor Schildkamp Rotterdam —Dave Roelvink Kijk op prescan.nl/optijd of bel 074-255 9 255 4 v 1 r Gewapende leden van de RAID, de elite-eenheid van de Franse politie, waar ook arts Matthieu Langois deel van uitmaakt, fotoafp Voorkomen is beter dan genezen. Hoe eerder (een voorstadium van) darmkanker wordt ontdekt, hoe groter de kans op genezing is. Tijdens een preventief darmonderzoek (coloscopie) kunnen afwijkingen aan de darmwand en slijmvlies worden opgespoord. Zo krijg je direct inzicht in je gezondheid. Total Body Scan T/m dinsdag 15 november '16 van €1.030,- €830- Uitgebreid darmonderzoek Bekijk de voorwaarden op prescan.nl/optijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19