M 8 ZE Vissenas el heeft het druk met afstandsdieren Vissenasiel Nederland voert door heel Nederland reddingsacties uit. Zoals in Burgh-Haamstede, waar de familie Berghout het aquarium niet meer onder controle kreeg. Missen Berghout glimlacht nog eens dapper naar Botje: „Ik ga ze best missen. Heel raar. Ondanks dat mensen zeg gen: het is toch geen kat, of een hond, ondanks dat ze zeggen: een vis heeft toch geen gevoel. Je hebt er toch plezier van. Ze verdienen een goed plekje, net als elk ander huis- dier. Dit voelt als falen. Je doet je best om ze een goede leefomgeving te geven, en dat is niet gelukt." Stolk heeft het maar druk met de impulsaankopen en de baasjes die door ziekte of verhuizing naar een verpleeghuis hun aquarium niet meer kunnen aanhouden. Direct na de 'reddingsactie' in Burgh-Haamstede heeft Stolk een spoedklus: een huis waar iemand overleden is, in Delft. Het wordt zijn vreemdste klus ooit. „Ik doe dit nu negen jaar, maar wat ik daar aan trof... bizar! Deze meneer was blijk baar heel technisch aangelegd en had allerlei snufjes bedacht en aan het aquarium gekoppeld. Zo hield hij via een laptop de waterwaarden bij op een manier die ik nog nooit gezien heb. Het aquarium werd ver warmd vanuit slangen die om de cv heen liepen. Enzovoort. We zijn vijf uur bezig geweest om alles te de monteren." Vissenasiel Nederland bestaat nu Vissen kunnen bij ons asiel krijgen of logeren Botje heeft het even niet zo naar z'n zin. Met opgezette stekels spartelt de clownbotia in het netje dat Danny Stolk vasthoudt. „Als die me prikt, staat dat gelijk aan tien bijensteken", weet de directeur van Vissenasiel Nederland. Botje is de lievelingsvis van Carla Berghout uit Burgh-Haamstede. Tien jaar gele den was de vis uit de familie van de modderkruipers een van de eerste bewoners van het tropisch aqua rium dat nu naar Vissenasiel Neder land gaat, met bewoners en al. Het groen uitgeslagen aquarium, met daarin onder meer modderkruipers, rugzwemmers, een kikkertje en de onvermijdelijke guppies, biedt een troosteloze aanblik. Troebel water. Een met algen verstopt filter. Vieze bodem. „Dat was ons probleem hier", geeft Berghout aan. „In Hoogvliet, waar we eerst woonden, stond het tropische aquarium op een goede plek. Hier is de lichtval verkeerd met als gevolg uitbundige algen- groei. We werken allebei in Rotter dam en hebben niet genoeg tijd om het aquarium bij te houden. Eerst dachten we nog: laten we de vissen en het aquarium verkopen. Maar er staan zo ontzettend veel aquaria te koop. Zelfs gratis raak je het niet aan de straatstenen kwijt, ook niet als je het gaat brengen." Al googelend kwam Berghout op het Vissenasiel. „Gelukkig maar. Want een vis is dan wel geen hond of kat, het zijn wel beestjes: ik wil ze niet door de wc spoelen. Bovendien krijg je er een band mee. Klinkt mis schien stom, maar het is echt zo. Als ik naar het glas ga, komt Botje direct aangezwommen." „Meest voorkomende reden om te stoppen met een aquarium is ver keerde voorlichting, waardoor het houden van vissen een moeizame exercitie wordt met stervende of zie ke vissen in een troosteloze leefom geving. De tweede is dat mensen vis sen vaak in een impuls kopen en er dan pas achterkomen hoeveel werk in een aquarium gaat zitten. En hoe duur de hobby kan zijn. Stolk: „Hier hebben we het niet over een impulsaankoop. De familie Berghout heeft heel lang plezier ge had van de bak, maar kreeg hem na de verhuizing niet meer onder con trole." negen jaar, waarvan drie officieel als stichting. „We zitten nu in Delft in een bedrijfspand van 150 vierkante meter, waar zo'n 8.000 vissen worden opgevangen in ruim 150 aquaria. Na een quarantaineperio de gaan ze soort bij soort in bakken. We proberen ze een nieuw thuis te geven; mensen kunnen ze bij ons uit zoeken voor minimale be dragen. Guppies, zwaard dragers, goudvissen en black molly's kosten 1,50 per stuk, Malawi cyclides 2,50 - we hebben van alles, van kaaimansnoekjes en pangasiushaaien tot roggen en roof vissen. Het scheelt meer dan de helft met de dierenwinkel." Hotel Het asiel fungeert ook als vissenho- tel: „Voor 1 euro per dag per bak kun nen mensen hier vissen stallen als ze op vakantie gaan of hun aqua rium moeten herinrichten. Moeten we ze ophalen, dan komen daar nog reiskosten bij", aldus Stolk, die sa men met vijf andere vrijwilligers ze ven dagen per week voor niets in touw is voor de vissen. Het asiel draait volledig op de kleine vergoe- din- voor dien sten en gif ten. „Wij zijn maan delijks zo'n 200 eurokwijt alleen al aan medicijnen, en dan weten we de kosten nog flink te beperken door dat we inmiddels zelf veel kennis van vissenziekten hebben. Een vis- sendokter raadplegen kost 75 euro per uur, dat hebben we niet. Komt nog de huur van het pand bij, voer, brandstof, energiekosten... Deze maand hebben we een tekort van 1.200 euro. Dan gaan we maar weer bij de sponsors langs." zaterdag 12 november 2016 Botje komt nooit meer weerom A Danny Stolk brengt de vissen uit het aquarium van Carla Berghout tijdelijk onder in een kom. foto dirk jan gjeltema Danny Stolk, Vissen asiel Nederland Ondine van der Vleuten Burgh-Haamstede Vissenasiel Nederland: 06-42074416 (ook op FB) of vissenasiel.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 168